Anasayfa Altcoin Haberleri Üçüncü Nesil Kripto Para Birimi: Cardano (ADA)

Üçüncü Nesil Kripto Para Birimi: Cardano (ADA)

ABONE OL:google-news

Açık kaynaklı bir blockchain ve merkeziyetsiz kripto para birimi projesi olan Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, projenin Bitcoin (BTC) ve Ethereum’a (ETH) kıyasla, teknolojide yeni nesil bir atılımı temsil ettiğini söyledi.

Hong Kong Input Output’un kurucusu Layah Heilpern ile yapılan yeni bir röportajda, şunları ifade etti:

“Bitcoin birinci kuşaktı. Gerçekten de merkeziyetsiz paranız, merkeziyetsiz transfer değeriniz, merkeziyetsiz defter ve bir şekilde, dinamik ve merkeziyetsiz bir ağ kavramı vardı.

Bitcoin’den önceki durum böyle değildi. Hiç kimse böyle bir şey çıkarmadı…

Bitcoin ile ilgili sorun, yapabileceği şeylerde çok basit olmasıdır. Bu bir eleştiri değil. Bu sistemin mimarlarının zorlamaya çalıştığı bir tasarım özelliğiydi.”

Hoskinson şöyle devam etti:

“Bitcoin ile varlık veremezsiniz. Karmaşık bir sözleşme ilişkisi kuramazsınız. DApps, DeFi gibi şeyleri yapamazsınız.

Dolayısıyla, ilk ikinci nesil kripto para birimi olan Ethereum’un amacı, bu modelin neye benzediğini anlamaya çalışmaktı. Böylece önceki nesilden dağıtık defteri, dinamik ve merkeziyetsiz kontrolü edindi.”

Ethereum’un programlanabilirliği birçok kapı açarken, Hoskinson; ikinci en büyük kripto para biriminin verileri geleneksel sistemlerle ölçekleyememesi ve paylaşamamasından dolayı sınırlı olduğunu söylüyor.

Hoskinson, Bitcoin ve Ethereum’da gördüğü sınırlamaların Cardano’nun yaratılmasına yol açtığını söylüyor.

“Yani bu üç şeyi birlikte paketlediğinizde -birlikte çalışabilirlik, ölçeklenebilirlik ve sürdürülebilirlik- üçüncü nesil kripto para birimi dediğimiz şeyi işlevsel olarak yaratıyor.”

“Şimdi bunu yapmak için, bir şeyler tasarlamanın çok farklı bir yolunu benimsememiz gerekiyordu. İlk prensiplere geri döndük, bu yüzden hiçbir şey varsaymadık…Temel olarak, yavaş ama emin adımlarla; ister konsensüs yetenekleri, ister defteri kebir yetenekleri ve programlanabilirliği, oylama sistemleri ve yönetişim yetenekleri olsun. Hepsini bir araya getirdiğinizde, temelde Cardano budur.”

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Kaynakdailyhodl
Türkan Babacan
Türkan Babacanhttps://www.coinkolik.com
Uzun yıllardır İngilizce dilinde çevirmenlik, tercümanlık, bakanlıklarda proje danışmanlıkları yapan Türkan, aynı zamanda iyi düzeyde İspanyolca da bilmektedir. Şimdilerde hukuk eğitimi görmekle beraber, çok yönlü olmayı sevmekte, bir süredir kripto para birimi alanında çeviri ve haberler üzerine uzmanlaşmaya çalışmaktadır. Bu disiplinleri birleştirerek bilişim hukuku üzerine bir yüksek lisans eğitimi hedeflemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

917BeğenenlerBeğen
404TakipçilerTakip Et
17,348TakipçilerTakip Et
567AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar