Yükleniyor...

Ülkeler Asgari Ücret ile Ne Kadar Bitcoin Alabiliyor?

Yıl sonuna doğru ülkelerin asgari ücretleri netleşirken, bu asgari ücretler ile ne kadarlık bir Bitcoin alınabiliyor?

Asgari Ucret Bitcoin Alimi

Yıl sonuna doğru ülkelerin asgari ücretleri netleşirken, bu asgari ücretler ile ne kadarlık bir Bitcoin alınabiliyor?

Yılın sonlarına yaklaşılırken, küresel ekonomide yaşanan çalkantılı sürecin etkileri devam ediyor. ABD, enflasyonun önüne geçmek amacıyla faiz artışıyla dolu bir yılı geride bıraktı. Ancak diğer taraftan, küresel ekonomideki bu sıkılaşma resesyon çanlarını da şiddetli bir şekilde çalmaya başladı. Zorlu geçen ekonomik süreçler, ülkelerin asgari ücretlerini de belirginleştirdi. Peki ülkelerin asgari ücretleri, ne kadarlık bir Bitcoin alım gücü sağlıyor? Türkiye, asgari ücret ile küresel Bitcoin alım gücünde ne kadarlık bir hakimiyete sahip? Özellikle 20 Haziran 2023 tarihindeki asgari ücret artışıyla birlikte, son durum ne?

Ülkelerin Asgari Ücretleri

Asgari ücret, minimum ücret olarak da tabir edilir. Yani asgari ücret, yasal olarak işçilere ödenebilecek en düşük ücret diyebiliriz. Bu durum, işçilerin belirlenen ücretlerin altında çalışmayacakları anlamına gelir. Her ülkenin, kendi ekonomik yapısına göre asgari ücret seviyesi bulunur. Aşağıda yer alan verilerin bazıları, oynaklık gösterebildiği için ortalama bir fiyattan ele alınmıştır.

ABD’de Asgari Ücret Ne Kadar?

ABD Asgari Ucret Ne Kadar 1

ABD, küresel ekonomide en güçlü ülkeler arasında yer alıyor. Alım gücü oldukça yüksek olan ülkede, asgari ücretin hesaplanması da saatlik planlamada yapılır.

ABD‘de asgari ücret eyalet bazında değişiklik gösterebiliyor. Eyalet ortalaması alındığında, ABD‘deki asgari ücret minimum saatlik 7.5 dolar seviyesinde. Aylık bazda bakıldığında, ABD‘deki asgari ücret ortalama 1.550 dolar seviyesine tekabül ediyor.

İngiltere’de Asgari Ücret Ne Kadar?

Ingiltere Asgari Ucret Ne Kadar

İngiltere, ekonomik yapısı güçlü ülkeler arasında yer alıyor. Ülkedeki ilk asgari ücret, 1999 yılında uygulanmaya koyuldu. Peki, İngiltere’de güncel asgari ücret ne kadar?

İngiltere‘de asgari ücret saatlik 9.5 sterlin (11.54 dolar) seviyesinde yer alıyor. Aylık bazda bakıldığında, İngiltere‘deki asgari ücret 1.330 sterlin seviyesine tekabül ediyor.

İngiltere asgari ücret verileri, BBC’den alınmıştır.

Güncelleme (20 Haziran 2023):

İngiltere, asgari ücreti saatlik 10,40 sterlin (13,24 dolar) seviyesine yükseldi. Aylık bazda ise İngiltere’deki asgari ücret, 2.000 sterlin seviyesinde.

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Almanya Asgari Ucret Ne Kadar

Almanya, sanayi hamleleri ve güçlü ekonomik hamleleri ile refah seviyesinde yaşayan ülkelerden birisidir. Almanya ekonomisi, euro merkezinde hareket ediyor.

Almanya‘da asgari ücret, saatlik 12 euro (12.74 dolar) seviyesine tekabül ediyor. Ekim ayında yürürlüğe giren yasa ile birlikte, asgari ücret saatlik 12 euro olarak belirlendi. Almanya‘da asgari ücret, aylık bakıldığında 1.600 euro seviyesine tekabül ediyor.

Almanya asgari ücret verileri, Euronews’ten alınmıştır.

Hollanda’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Hollanda Asgari Ucret Ne Kadar 1

Hollanda, özellikle tarım alanında yaptığı çeşitli çalışmalar ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Hollanda, yıllar sonra asgari ücrete yüzde 10’luk bir zam yaptı.

Hollanda‘da asgari ücret, günlük 89 euro seviyesine tekabül ediyor. Ülkenin asgari ücreti, aylık bazda 1.934 euro seviyesine yaklaşıyor.

Hollanda asgari ücret verileri, B.A.L’den alınmıştır.

Fransa’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Fransa Asgari Ucret Ne Kadar

Fransa, küresel ekonominin getirdiği sıkılaşmadan etkilenen ülkeler arasında yer aldı. Avrupa ülkesi, yüzde 10‘luk enflasyondan etkilendi. Yeni yılda, Fransa’daki asgari ücretin aylık 1.809 euro olması planlanıyor.

Fransa’da asgari ücret, saatlik bazda 10.85 euro seviyesinde yer alıyor. Aylık bazda bakıldığında, Fransa’daki asgari ücret 1.645 euro seviyesine tekabül ediyor.

Fransa asgari ücret verileri, Endlessabroad’tan alınmıştır.

Güncelleme (20 Haziran 2023): Fransa’daki asgari ücret, aylık 1.709 euro oldu.

Çin’de Asgari Ücret Ne Kadar?

Çin’de, aylık 2.590 yuan asgari ücret alınıyor. Bu asgari ücret, yeni yılda güncellenmiş ve piyasaya entegre edilmişti. Çin, asgari ücret ile 360 dolar alabiliyor. Peki Çin, bu asgari ücret ile kaç adet BTC alabiliyor?

Türkiye’de Asgari Ücret Ne Kadar?

Turkiye Asgari Ucret Ne Kadar

Türkiye, küresel ekonomiden etkilenen ülkeler arasında. Yeni yıl için Türkiye’deki asgari ücret miktarı henüz belirlenmedi. Asgari ücret tartışmaları arasında, 7.800 ila 9.000 TL seviyeleri yer alıyor.

Türkiye’deki asgari ücret, aylık bazda 5.500 TL seviyesine tekabül ediyor. Bu ücretin brüt kısmı ise 6.471 TL seviyesinde yer alıyor.

21 Aralık 2022: yeni gelen asgari ücret artışı ile birlikte, Türkiye’de net asgari ücret 8.500 TL seviyesine ulaştı.

20 Haziran 2023: son asgari ücret zammı ile birlikte, Türkiye’deki net asgari ücret 11.402 TL seviyesine çıktı.

Ülkeler Asgari Ücret ile Kaç Bitcoin Alabiliyor?

Küresel çapta yatırım dünyasına bakıldığında, ülkelerin bu alanlardaki hakimiyetleri dikkat çekiyor. Çünkü, her ülke kendi alım gücüne göre mevcut ürüne yatırım yapıyor. Örneğin altın bazlı bakıldığında, ABD halkı ile Afrika halkı aynı ölçüde alım gerçekleştiremiyor. Bu durum, belirli yatırım ürünlerinde ülkelerin daha fazla hakimiyet kurmasına yol açıyor. Değişen koşullar ve hakimiyet kuran ülkelerin ekonomik durumu, o yatırım ürünlerindeki volatilite için doğrudan etki yaratabiliyor.

Örneğin ABD, enflasyon karşıtı faiz artışı hamlelerini gerçekleştirdi. Bu durum, Nasdaq açısından düşüş yönlü bir sonucu ortaya çıkardı. Bakıldığında Nasdaq, en çok ABD‘li yatırımcıların yer aldığı bir borsa olarak öne çıkıyor.

Kripto para piyasasında da benzer bir durum söz konusu. En fazla kripto para birimine sahip olan ülkeler, genellikle alım gücü en yüksek orana sahip oluyor.

Ulkeler Asgari Ucret ile Kac Bitcoin Alabiliyor

ABD‘de, mevcut asgari ücret ile ayda yaklaşık 0.092 adet Bitcoin (BTC) alımı yapılabiliyor. Ayrıca, ABD’de bir asgari ücretli aylık 1.28 adet Ethereum (ETH) alabiliyor.

Güncelleme (20 Haziran 2023): ABD’deki mevcut asgari ücrete bakıldığında, bir asgari ücret ile 0.058 BTC veya 0.90 ETH satın alınabiliyor.

İngiltere’de Asgari Ücret ile BTC ve ETH Almak

21 Aralık 2022: İngiltere‘de, mevcut asgari ücretli bir kişi yaklaşık 0.096 adet Bitcoin (BTC) alımı gerçekleştirebiliyor. Ayrıca, İngiltere’de bir asgari ücretli aylık 1.33 adet Ethereum (ETH) alabiliyor.

Güncelleme (20 Haziran 2022) İngiltere’de son asgari ücret zammıyla birlikte, asgari ücretli bir çalışan yaklaşık 0.095 BTC alabiliyor. Ayrıca, son asgari güncellemesi ile birlikte, İngiltere’de bir asgari ücretli çalışan 1.48 ETH satın alabiliyor.

Almanya’da Asgari Ücret ile BTC ve ETH Almak

21 Aralık 2022: Sanayi ülkesi Almanya‘da, mevcut asgari ücretli bir yatırımcı aylık yaklaşık 0.10 adet Bitcoin (BTC) alabiliyor. Ayrıca, Almanya’nın asgari ücretli bir yatırımcısı aylık 1.40 adet Ethereum (ETH) alabiliyor.

Güncelleme (20 Haziran 2022): Almanya, ekonomik hamlelerine bakıldığında asgari ücret konusunda adım atmayı tercih etmedi. Almanya’da aynı kalan asgari ücret verilerine bakıldığında, bir asgari ücret ile 0.065 BTC veya 1.01 ETH satın alınabiliyor.

Hollanda’da Asgari Ücret ile BTC ve ETH Almak

21 Aralık 2022: Tarım ülkelerinden Hollanda‘da, asgari ücretli bir yatırımcı aylık 0.12 adet Bitcoin (BTC) alabiliyor. Hollanda’da asgari ücretli bir kişi, aylık 1.70 adet Ethereum (ETH) alabiliyor.

Güncelleme (20 Haziran 2022): Hollanda’da asgari ücret değişiklik göstermese de kripto tarafındaki fiyat değişimi yeni sonuçları ortaya çıkardı. Buna göre, Hollanda’da bir asgari ücret ile 0.079 BTC veya 1.23 ETH satın alınabiliyor.

Fransa’da Asgari Ücret ile BTC ve ETH Almak

21 Aralık 2022: Fransa‘nın mevcut asgari ücretli bir yatırımcısı, aylık bazda 0.10 adet Bitcoin (BTC) biriktirebiliyor. Ayrıca asgari ücretli bir Fransa vatandaşı, aylık 1.44 adet Ethereum (ETH) alabiliyor.

Güncelleme (20 Haziran 2022): Fransa’da mevcut asgari ücret 1.709 euro seviyesine çıkmıştı. Ayrıca kripto tarafında da yükseliş senaryosu görüldü. Bu nedenle yeni fiyat durumuna bakıldığında, Fransa’da bir asgari ücret ile veya 0.070 BTC veya 1.08 ETH satın alabiliyor.

Çin’de Asgari Ücret ile BTC ve ETH Almak

20 Haziran 2023: Çin’deki asgari ücret, aylık 2.590 yuan asgari ücret alınıyor. Çin’deki asgari ücret 360 dolara tekabül ediyor. Çin’de bir asgari ücret ile 0.013 BTC veya 0.21 ETH satın alınabiliyor.

Türkiye’de Asgari Ücret ile BTC ve ETH Almak

20 Aralık 2022: Türkiye’de bir asgari ücretli, aylık bazda 0.017 adet Bitcoin (BTC) alımı yapabiliyor. Ayrıca asgari ücretli bir Türkiye vatandaşı, aylık 0.24 adet Ethereum (ETH) alımı gerçekleştirebiliyor.

Güncelleme (21 Aralık 2022) Son gelen asgari ücret artışı ile birlikte, Türkiye’de bir asgari ücretlinin yeni kripto oranları da belli oldu. Türkiye’de bir asgari ücretli, aylık bazda 0.027 adet BTC alımı yapabiliyor. Diğer taraftan, bir asgari ücretli aylık 0.37 adet ETH alımı yapabiliyor.

Güncelleme (20 Haziran 2023): Asgari ücret ara zammı geldi. Bu zam ile birlikte, Türkiye’deki asgari ücret 11.402 TL oldu. Türkiye’deki yeni asgari zammı ile birlikte, bir asgari ücret ile 0.018 BTC alınabiliyor. Ayrıca yeni asgari ücret, 0.28 ETH‘ye denk geliyor.

Altı aylık zaman dilimine bakıldığında, Türkiye’deki asgari ücretin BTC ve ETH karşılığında düşüş yaşandığı görülebiliyor. Bunda kriptoda yaşanan yükseliş ön plana çıkıyor.

asgari ucret kiyaslamasi

Türkiye, Bitcoin Alım Gücüne Rağmen Etkili Olabilir mi?

Kripto para piyasasını bir pasta olarak düşünürsek, Avrupa bazında Türkiye, bu pastadan en az pay alan ülkelerden birisi oluyor. Ancak bu durum, Türkiye’nin hakimiyeti ile doğru orantılı ilerlemiyor. Çünkü Türkiye, kripto para yatırımlarında ilk 5 ülke arasında yer alıyor.

Kalabalık nüfusu ve dinamik yapısıyla Türkiye, kişi bazında oldukça fazla kripto yatırımcısına sahip. Diğer ülkelerin alım gücü daha yüksek olsa da alan kişi sayısı oldukça az bir miktarda.

Turkiye Bitcoin Alim Gucune Ragmen Etkili Olabilir mi

Yine de yatırım araçlarına bakıldığında, bir yatırım ürününden ABD ve Avrupa ülkeleri daha fazla stok yapabiliyor. Türkiye‘nin 1 tane aldığı yerde, Avrupa ve ABD 10 tane alabiliyor. Bu durum, o ülkelerdeki ekonomik ve finansal koşullar nedeniyle genel piyasayı da etkileyebiliyor. Kripto paraların düşüşü, Çin ve ABD etmenleriyle başlamıştı. Çünkü en büyük yatırımlar, bu ülkelerden yapılıyor.

Türkiye halkı, genellikle uzun vadeli yatırımlarda bulunuyor. Daha fazla kişinin Bitcoin bazlı yatırımlarda bulunması, Türkiye’yi bu piyasadaki hakimiyeti konusunda ön sıralara çıkarabilir. Bu durum, kripto piyasasının gidişatında Türkiye‘nin söz sahibi olmasını kolaylaştırabilir.

Not: Türkiye’deki asgari ücretin güncel hali belirlendiğinde, haber içeriği de güncellenecektir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x