Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Altcoin Haberleri USD Coin (USDC) Nedir ve Nasıl Satın Alınır?

USD Coin (USDC) Nedir ve Nasıl Satın Alınır?

ABONE OL:google-news

Usd Coin (USDC), Coinbase ve Circle tarafından yaratılıp, CENTRE Consortium tarafından piyasa sürüldü. Açık kaynak kodlu ve şeffaf üyelik sistemli yapıya sahip bir stablecoin’dir.

Stablecoin hakkında fikri olmayanlar için kısaca bilgi vermek gerekirse: Piyasadaki hareketliliğin etkisi altına girmeden, mevcut varlığının değerini koruyan kripto paralardır. Yani, değerleri sabittir.

USD Coin Nasıl Çalışır?

USD Coin’in kurucularından Circle, dünya genelinde 8 milyona yakın takipçiye sahiptir. Bu da firmanın, USDC dolaşımını yükseltmek için oldukça güçlü olduğunun bir göstergesi.

Stablecoin sınıflandırmasındaki USD Coin, Ethereum tabanlı bir yazılımın geliştirilmesiyle doğdu. Fakat bu para bir merkeze bağlı. Bununla birlikte güvenlik seviyesi yüksek ve dolara bire bir sabitlenerek çalışıyor. Sahip olduğu sistemden dolayı, diğer kripto para türleri gibi manipüle edilmeye açık değil.

Circle CEO’su Jeremy Allaire, içinde bulunduğumuz dönemi göz önünde bulundurarak; düşük maliyet ve yüksek güvenlik vaat eden bir paranın küresel açıdan fazlasıyla değerli olduğunu ileri sürüyor.

USD Coin Gerçekten Güvenli mi?

USDC’in yazılım ve sistem açısından bakıldığında güvenlik seviyesi yüksek fakat merkezli bir para oluşu, riskleri de beraberinde getiriyor. Çünkü USDC’ye ait olan herhangi bir adresin tespit edilmesi, o adresin geçici ya da kalıcı olarak dondurulma ihtimali var.

Tabi ki bu riski bilen USD Coin yaratıcıları ona göre önlemlerini alıyor ve güncellemelerini yapıyorlar. Fakat yine de  yüzde 100 güvenli diye düşünerek hareket etmemekte fayda var. Keza bu ihtimal, tüm borsa modellerinde geçerli diyebiliriz.

USD Coin Değerli Bir Varlık mı?

USDC, dolara sabitli olduğu için yani; 1 USDC, 1 dolara eşit olduğu için değerini doların piyasa hareketleri ve coin piyasasındaki hacmi belirliyor.

Yazının yazıldığı tarihte, USD Coin değer grafiği aşağıdaki grafikte gösteriliyor:

USD Coin Değeri

Sabit değerli bir kripto para olsa dahi, her zaman güncellemeleri ve değişimleri takip altında tutmakta fayda var. Fakat sabit bir kripto para olduğu için bu piyasada ilk kez yatırım yapacaklar için ideal bir seçenek olabilir.

USD Coin (USDC) Nasıl Satın Alınır?

USDC’yi şu anda doğrudan Türk Lirası ile satın almak mümkün değil. Bu sebeple önce yerli bir borsaya Türk Lirası yatırmalı, ardından Bitcoin (BTC) satın almalı ve BTC’lerinizi Okex, Poloniex ve Kucoin gibi yurt dışı borsalarından birine transfer ederek BTC’lerinizi USDC satın almak için kullanmanız gerekiyor.

Türk Lirası ile Bitcoin (BTC) satın almak için Türkiye’nin en büyük kripto para borsası Paribu’yu kullanabilirsiniz. İlk olarak buraya tıklayarak Paribu’ya gidin ve yeni bir hesap oluşturun ya da varsa giriş yaparak devam edin.

Paribu Kayıt

Giriş ya da kayıt prosedürlerini tamamladıktan sonra borsa hesabınıza TL yatırmak için “Yatırma İşlemleri” menüsünü kullanmalısınız.

Paribu TL Yatırma

Paribu’ya TL yatırırken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Sadece adınıza açılmış bireysel, vadesiz, Türk Lirası hesaplarından gönderim yapılmalıdır. Farklı bir kişiye ait hesaplardan yapılan gönderimler kabul edilmeyecektir.
  • ATM kullanılarak yapılan transferler (kartlı/kartsız), gönderici bilgilerini teyit etmek mümkün olmadığı için kabul edilmeyecektir.
  • Gönderdiğiniz miktar kontrollerin ardından sistem tarafından otomatik olarak hesabınıza yansıtılacaktır.
  • Banka işlemleriniz esnasında size tahsis edilen kodu açıklama alanına yazmanız önemlidir. Açıklama belirtilmeden gerçekleştirilen transferler işlem ücreti düşülerek iade edilir.
  • Hesabınıza tanımlanan sabit yatırım kodunuz ile gerçekleştirdiğiniz tüm transferleriniz otomatik olarak Paribu bakiyenize yansıtılır. Ayrıca bir bildirimde bulunmanıza gerek yoktur.

TL yatırma işlemini tamamladıktan sonra “Market” üzerinden veya “Kolay Alış-Satış” üzerinden hızlıca Bitcoin (BTC) alabilirsiniz. Biz anlatımımızı “Kolay Alış-Satış” üzerinden yapacağız.

Paribu Bitcoin Satın Alma

Yukarıdaki ekrandaki alanları yatırdığınız paranın miktarına göre veya almak istediğiniz BTC miktarına göre ayarlayın. Satın alım işlemini tamamladıktan sonra Poloniex’e geçiş yapacağız. Bu noktada İlk olarak buradan devam ederek Poloniex hesabı oluşturun ya da var olan hesabınıza giriş yapın.

Poloniex Kayıt Ol

Hesap oluşturduktan sonra ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Balances” menüsüne tıklayın ve “Deposits & Withdrawals” seçeneğine tıklayın. Açılan ekrandan “BTC” sütununa ve ekranın sağ tarafında açılan menüden “Deposit” seçeneğine tıklayın.

Poloniex Para Yatırma

Bu adımda size özel Bitcoin adresi üretilecek. Adresin yanındaki “Kopyala” seçeneğine tıklayın.

Poloniex Cüzdan Adresi

Şimdi yeniden Paribu’ya dönün ve menüden “Çekim İşlemleri”ne tıklayın.

Paribu Bitcoin Çekme

Sekmelerden BTC’ye tıklayıp, çekmek istediğiniz BTC miktarını girin ve Poloniex’den kopyaladığınız cüzdan adresini “Cüzdan Adresi” kısmına yapıştırın. Çekim talimatı verdikten kısa bir süre sonra transferiniz başlatılacak ancak alıcı adrese ulaşması Bitcoin ağındaki yoğunluğa bağlı olarak değişmektedir.

Çekim talebiniz gerçekleştikten sonra artık Paribu ile işimiz bitiyor. Şimdi Poloniex’e geri dönerek üst menüden “Exchange”ye gidin ve sağ tarafta bulunan kutucuğun üstündeki sekmeden “USDC”yi seçimleyip BTC’ye tıklayın.

USDC Satın Al

Kullanılabilir BTC bakiyenize göre aşağıdaki “SELL BTC” kutucuğundan almak istediğiniz USDC miktarını girerek “Sell” düğmesine tıklayın.

USDC Nasıl Alınır

Bu işlem sonrasında artık kripto cüzdanınızda USD Coin (USDC) var demektir. Dilediğiniz kadar bu parayı saklayabilir, istediğiniz an bozdurabilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Başak B. Cumalı
Başak B. Cumalı
1988 yılında İstanbul'da doğdu. Beykent Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunu. Çeşitli ajans deneyimlerinden sonra freelance olarak devam ettiği mesleğine farklı sektördeki markalar için içerik üretimi ve fotoğraf çekimleriyle devam ediyor. Kripto para dünyasına olan ilgisini yazarlıkla destekliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar