Yükleniyor...

USD Coin (USDC) Nedir ve Nasıl Satın Alınır?

USD coin,  açık kaynak kodlu ve şeffaf üyelik sistemli yapıya sahip bir stablecoin'dir.

USD Coin USDC Nedir ve Nasıl Satın Alınır

USD coin,  açık kaynak kodlu ve şeffaf üyelik sistemli yapıya sahip bir stablecoin’dir. USDC, Coinbase ve Circle tarafından geliştirilerek CENTRE Consortium eliyle piyasa sürülmüştür. 

USD Coin Nasıl Çalışır?

USD Coin’in kurucularından Circle, dünya genelinde 8 milyona yakın takipçiye sahiptir. Bu da firmanın, USDC dolaşımını yükseltmek için oldukça güçlü olduğunun bir göstergesi.

Stablecoin sınıflandırmasındaki USD Coin, Ethereum tabanlı bir yazılımın geliştirilmesiyle doğdu. Fakat bu para bir merkeze bağlı. Bununla birlikte güvenlik seviyesi yüksek ve dolara bire bir sabitlenerek çalışıyor. Sahip olduğu sistemden dolayı, diğer kripto para türleri gibi manipüle edilmeye açık değil.

Circle CEO’su Jeremy Allaire, içinde bulunduğumuz dönemi göz önünde bulundurarak; düşük maliyet ve yüksek güvenlik vaat eden bir paranın küresel açıdan fazlasıyla değerli olduğunu ileri sürüyor.

USDC

USD Coin Gerçekten Güvenli mi?

USDC’in yazılım ve sistem açısından bakıldığında güvenlik seviyesi yüksek fakat merkezli bir para oluşu, riskleri de beraberinde getiriyor. Çünkü USDC’ye ait olan herhangi bir adresin tespit edilmesi, o adresin geçici ya da kalıcı olarak dondurulma ihtimali var. Tabi ki bu riski bilen USD Coin yaratıcıları ona göre önlemlerini alıyor ve güncellemelerini yapıyorlar. Fakat yine de  yüzde 100 güvenli diye düşünerek hareket etmemekte fayda var. Keza bu ihtimal, tüm borsa modellerinde geçerli diyebiliriz.

USDC, dolara sabitli olduğu için yani; 1 USDC, 1 dolara eşit olduğu için değerini doların piyasa hareketleri ve coin piyasasındaki hacmi belirliyor. Sabit değerli bir kripto para olsa dahi, her zaman güncellemeleri ve değişimleri takip altında tutmakta fayda var. Fakat sabit bir kripto para olduğu için bu piyasada ilk kez yatırım yapacaklar için ideal bir seçenek olabilir.

USD Coin (USDC) Nasıl Satın Alınır?

USDC’yi şu anda doğrudan Türk Lirası ile satın almak mümkün değildir. Bu sebeple önce yerli bir borsaya Türk Lirası yatırmalı, ardından Bitcoin (BTC) satın almalı ve BTC’lerinizi Okex, Poloniex ve Kucoin gibi yurt dışı borsalarından birine transfer ederek BTC’lerinizi USDC satın almak için kullanmanız gerekiyor.

USDC yer alan kripto para borsaları aşağıdaki gibidir:

  • Binance
  • Kraken
  • KuCoin
  • Bitstamp
  • Coinbase Exchange
  • Bitfinex

USD coin güncel fiyatı şu şekildedir:

usd-coin

USDC (USDC)

0.999834 $

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner