Yükleniyor...

USD Coin (USDC) Nedir ve Nasıl Satın Alınır?

Usd Coin (USDC), Coinbase ve Circle tarafından yaratılıp, CENTRE Consortium tarafından piyasa sürüldü.

USD Coin USDC Nedir ve Nasıl Satın Alınır

Usd Coin (USDC), Coinbase ve Circle tarafından yaratılıp, CENTRE Consortium tarafından piyasa sürüldü. Açık kaynak kodlu ve şeffaf üyelik sistemli yapıya sahip bir stablecoin’dir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Stablecoin hakkında fikri olmayanlar için kısaca bilgi vermek gerekirse: Piyasadaki hareketliliğin etkisi altına girmeden, mevcut varlığının değerini koruyan kripto paralardır. Yani, değerleri sabittir.

USD Coin Nasıl Çalışır?

USD Coin’in kurucularından Circle, dünya genelinde 8 milyona yakın takipçiye sahiptir. Bu da firmanın, USDC dolaşımını yükseltmek için oldukça güçlü olduğunun bir göstergesi.

Stablecoin sınıflandırmasındaki USD Coin, Ethereum tabanlı bir yazılımın geliştirilmesiyle doğdu. Fakat bu para bir merkeze bağlı. Bununla birlikte güvenlik seviyesi yüksek ve dolara bire bir sabitlenerek çalışıyor. Sahip olduğu sistemden dolayı, diğer kripto para türleri gibi manipüle edilmeye açık değil.

Circle CEO’su Jeremy Allaire, içinde bulunduğumuz dönemi göz önünde bulundurarak; düşük maliyet ve yüksek güvenlik vaat eden bir paranın küresel açıdan fazlasıyla değerli olduğunu ileri sürüyor.

USD Coin Gerçekten Güvenli mi?

USDC’in yazılım ve sistem açısından bakıldığında güvenlik seviyesi yüksek fakat merkezli bir para oluşu, riskleri de beraberinde getiriyor. Çünkü USDC’ye ait olan herhangi bir adresin tespit edilmesi, o adresin geçici ya da kalıcı olarak dondurulma ihtimali var.

Tabi ki bu riski bilen USD Coin yaratıcıları ona göre önlemlerini alıyor ve güncellemelerini yapıyorlar. Fakat yine de  yüzde 100 güvenli diye düşünerek hareket etmemekte fayda var. Keza bu ihtimal, tüm borsa modellerinde geçerli diyebiliriz.

USD Coin Değerli Bir Varlık mı?

USDC, dolara sabitli olduğu için yani; 1 USDC, 1 dolara eşit olduğu için değerini doların piyasa hareketleri ve coin piyasasındaki hacmi belirliyor.

Sabit değerli bir kripto para olsa dahi, her zaman güncellemeleri ve değişimleri takip altında tutmakta fayda var. Fakat sabit bir kripto para olduğu için bu piyasada ilk kez yatırım yapacaklar için ideal bir seçenek olabilir.

USD Coin (USDC) Nasıl Satın Alınır?

USDC’yi şu anda doğrudan Türk Lirası ile satın almak mümkün değil. Bu sebeple önce yerli bir borsaya Türk Lirası yatırmalı, ardından Bitcoin (BTC) satın almalı ve BTC’lerinizi Okex, Poloniex ve Kucoin gibi yurt dışı borsalarından birine transfer ederek BTC’lerinizi USDC satın almak için kullanmanız gerekiyor.

Türk Lirası ile Bitcoin (BTC) satın almak için Türkiye’nin en büyük kripto para borsası Paribu’yu kullanabilirsiniz. İlk olarak buraya tıklayarak Paribu’ya gidin ve yeni bir hesap oluşturun ya da varsa giriş yaparak devam edin.

1 Borsaya Kayıt Olma

Borsadan Bitcoin satın almak için öncelikle kayıt olmanız gerekiyor. Bunun için Paribu’nun ana sayfasında sağ üst köşede yer alan “Giriş Yap” menüsüne tıklayıp gelen ekranda alt kısımda yer alan “Paribu’da hesap oluştur” seçeneğine tıklayarak kayıt formunu kullanabilirsiniz. Borsada kaydınız var ise borsaya giriş yaparak devam edebilir, bu adımı atlayıp 2. adıma geçebilirsiniz.

Paribu Uye Ol

2 Kimlik Doğrulama

Hesabınızı oluşturup Paribu’ya giriş yaptıktan sonra yapmanız gereken ilk şey; kimliğinizi doğrulamak.

“Neden kimliğimi doğrulamam gerekiyor” dediğinizi duyar gibiyim. Bu dünyadaki tüm kripto para borsalarında uygulanan sıradan bir prosedürdür. Bu durum kullanıcı işlem güvenliği ve banka işlemlerinin yapılabilmesi için gerekli olan bir güvenlik prosedürüdür. Borsalara ilettiğiniz kişisel bilgileriniz şifrelenmiş olarak muhafaza edilir ve asla üçüncü şahıslarla paylaşılmaz. Hesabınızın onaylanması dışında başka hiçbir amaç için kullanılamaz.

Hesabınızı doğrulamak için borsa sayfasının üst köşesindeki bağlantı seçeneklerinden Adınız ve Soyadınızın yer aldığı menüye tıklamalısınız. Kimlik onaylama işlemini daha önce yaptıysanız bu adımı atlayabilir, 3. adıma geçebilirsiniz.

Paribu Kimlik Onayi 1

Ardından “Kimlik Onayı” seçeneğine tıklamalı ve kimlik bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girmelisiniz.

Paribu Kimlik Onayi 2

Kimlik onayını yapabilmeniz için bir müddet beklemeniz gerekecek. Genelde bu işlem 1 saat içinde tamamlanmaktadır.

3 Borsa Hesabına Türk Lirası Yatırma

Kimlik onayının ardından artık Bitcoin satın alma aşamasına geçebiliriz. Elbetteki satın alım yapmak için borsa hesabımıza Türk Lirası yüklememiz gerekiyor. Yükleme işlemini yapabilmek için ise kullanabileceğimiz iki seçeniğimiz var;

 • Havale veya EFT
 • Papara

Havale-EFT ile Türk Lirası Yatırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • EFT transferlerinde Lehdar/Alıcı kısmına Paribu Teknoloji A.Ş. yazılması gerekmektedir.
 • Sadece adınıza açılmış bireysel, vadesiz, Türk Lirası hesaplarından gönderim yapılmalıdır. Farklı bir kişiye ait hesaplardan yapılan gönderimler kabul edilmeyecektir.
 • ATM kullanılarak yapılan transferler (kartlı/kartsız), gönderici bilgilerini teyit etmek mümkün olmadığı için kabul edilmeyecektir.
 • Gönderdiğiniz miktar kontrollerin ardından sistem tarafından otomatik olarak hesabınıza yansıtılacaktır, ayrıca bir bildirimde bulunmanıza gerek yoktur.
 • Kimlik doğrulama işleminizi tamamladığınız için açıklama kısmına sabit yatırma kodu girmeniz gerekmemektedir.

Papara ile Türk Lirası Yatırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Sadece adınıza kayıtlı Papara hesabınızdan yatırma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Farklı bir kullanıcı hesabından yatırım işlemi yapılamaz.
 • Bu işlem için talep ettiğiniz tutarın %1’i + KDV tutarı, Papara işlem ücreti olarak tahsil edilecektir.
 • Papara ile yatırma işlemlerinizi 7 gün 24 saat gerçekleştirebilirsiniz.

Para yatırmak için borsanın üst kısmında bulunan “Cüzdan” menüsüne tıklamalı, gelen ekrandan “Nakit Varlıklarım” kısmının yanında yer alan “Türk Lirası”nın yanındaki “Yatır / Çek” seçeneklerinden “Yatır”a tıklamanız gerekmektedir.

Paribu Turk Lirasi yatirma

4 Bitcoin Satın Alma

Yukarıdaki seçeneklerden sizin için uygun olanı kullanarak hesabınıza para yatırdıktan sonra artık Bitcoin satın alım işlemine başlayabiliriz. Bitcoin satın alabilmek için kullanabileceğiniz iki seçenek var;

 1. Piyasalar
 2. Kolay Al/Sat

Piyasalar Üzerinden Bitcoin Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Paribu Bitcoin Al

 • Piyasalar üzerinden Bitcoin alırken birim fiyatı siz belirlersiniz. Bu birim fiyatı belirlerken güncel Bitcoin fiyatını dikkate almalısınız.
 • Birim fiyatınız güncel Bitcoin fiyatına ne kadar yakın olursa alım işleminiz o kadar hızlı gerçekleşir.
 • Birim fiyatın çok altında bir alım emri girerseniz alım işlemi için fiyatın düşmesini beklemeniz gerekir.
 • Birim fiyatın çok üstünde bir alım emri girerseniz alım anında gerçekleşir, ancak bu pek karlı bir alım olmayacaktır.

Kolay Al/Sat Üzerinden Bitcoin Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Kolay Bitcoin Al

 • Kolay Al/Sat üzerinden yapılan alış işlemi markette yer alan emirler kullanılarak yapılır.
 • Almak istediğiniz Bitcoin miktarına bağlı olarak en düşük fiyatı teklif eden satıcılardan itibaren eşleşme yapılır.
 • Markette işlemler anlık olarak devam ettiğinden ekranda görüntülenen değerler yakın olmakla birlikte tahmini değerlerdir.

Yukarıdaki ekrandaki alanları yatırdığınız paranın miktarına göre veya almak istediğiniz BTC miktarına göre ayarlayın. Satın alım işlemini tamamladıktan sonra Poloniex’e geçiş yapacağız. Bu noktada İlk olarak buradan devam ederek Poloniex hesabı oluşturun ya da var olan hesabınıza giriş yapın.

Poloniex Kayıt Ol

Hesap oluşturduktan sonra ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Balances” menüsüne tıklayın ve “Deposits & Withdrawals” seçeneğine tıklayın. Açılan ekrandan “BTC” sütununa ve ekranın sağ tarafında açılan menüden “Deposit” seçeneğine tıklayın.

Poloniex Para Yatırma

Bu adımda size özel Bitcoin adresi üretilecek. Adresin yanındaki “Kopyala” seçeneğine tıklayın.

Poloniex Cüzdan Adresi

Şimdi yeniden Paribu’ya dönün ve Cüzdan’a ve Bitcoin’in yanında bulunan “Çek”e tıklayın.

Paribu Bitcoin Cek

Bitcoin Cek

Sekmelerden BTC’ye tıklayıp, çekmek istediğiniz BTC miktarını girin ve Huobi’den kopyaladığınız cüzdan adresini “Cüzdan Adresi” kısmına yapıştırın. Çekim talimatı verdikten kısa bir süre sonra transferiniz başlatılacak ancak alıcı adrese ulaşması Bitcoin ağındaki yoğunluğa bağlı olarak değişmektedir.

Çekim talebiniz gerçekleştikten sonra artık Paribu ile işimiz bitiyor. Şimdi Poloniex’e geri dönerek üst menüden “Exchange”ye gidin ve sağ tarafta bulunan kutucuğun üstündeki sekmeden “USDC”yi seçimleyip BTC’ye tıklayın.

USDC Satın Al

Kullanılabilir BTC bakiyenize göre aşağıdaki “SELL BTC” kutucuğundan almak istediğiniz USDC miktarını girerek “Sell” düğmesine tıklayın.

USDC Nasıl Alınır

Bu işlem sonrasında artık kripto cüzdanınızda USD Coin (USDC) var demektir. Dilediğiniz kadar bu parayı saklayabilir, istediğiniz an bozdurabilirsiniz.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x