Yükleniyor...

Uzmanların Bitcoin Yorumu Ne Yönde?

Bugün sizlerle birlikte Bitcoin dominansının %50’yi geçerek iki yılın zirvesine ulaşmasını ve uzman analistlerin Bitcoin fiyat yorumlarını inceleyeceğiz.

Bugün sizlerle birlikte Bitcoin dominansının %50’yi geçerek iki yılın zirvesine ulaşmasını ve uzman analistlerin Bitcoin fiyat yorumlarını inceleyeceğiz. 

Bitcoin Dominansı %50’yi Geçti

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Binance ve Coinbase borsalarına açtığı davaların ardından birçok altcoin de menkul kıymet olarak nitelendirilmişti. Bu gelişmelerin ardından altcoin’lerden yaşanan çıkışlarla birlikte yatırımcılar Bitcoin alımı yapmaya başladı. Bu süreçte BlackRock’ın Bitcoin ETF başvurusu yapması da yatırımcıların Bitcoin’e geçişini hızlandırarak BTC dominansının yüzde 50’yi geçmesini sağladı. 

Bu da lider kripto para biriminin tek başına kripto para piyasasının 1,1 trilyon dolarlık değerinin yarısını oluşturduğu anlamına geliyor. BTC pazar hakimiyetinin özellikle 27 Kasım 2022’den bu yana %10,5’ten fazla arttığı görülüyor. Bu artış ise FTX krizinin ardından varlıkları için güvenli liman arayan yatırımcılardan kaynaklanıyor. 

MicroStrategy’nin kurucu ortağı Michael Saylor, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, menkul kıymetler ve borsa komisyonundan gelen artan düzenleyici baskının stablecoin’lerin ve diğer kripto varlıkların yok olmasına neden olduğunu bu yüzden Bitcoin’in pazar hakimiyetinin önümüzdeki yıllarda %80’in üzerine çıkacağını söylemişti. 

Uzmanların Bitcoin Yorumu Ne Yönde?

Popüler analistlerden Credible Crypto, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Bitcoin’deki son durumu değerlendirdi. Parabolik yükseliş tahmini yapan analist, BTC fiyatı için tek bir kıvılcımın yetebileceğini söylüyor. 

Bitcoin için keskin bir yükseliş öngören analist, Bitcoin’in birkaç aydır devam eden konsolidasyonu birkaç gün içinde telafi edeceğini belirtiyor. Tecrübeli analist yaptığı açıklamada: “Yükselişlerden önce her zaman konsolidasyonlar yaşanır. Son düzeltme yaşandığında 48 gün sürdü ve ani fiyat hareketleri sadece 4 günde buradaki konsolidasyonu sildi. Mevcut düzeltme yapısı şimdiye kadar 83 gündür devam ediyor. Bir sonraki hareketlilik başladığında muhtemelen bir hafta ya da buna yakın bir sürede üç aylık düzeltmeleri silecek” ifadelerini kullandı. 

Yatırımcıların ellerinde bulundurduğu Bitcoin miktarına da değinen Credible Crypto, uzun vadeli Bitcoin sahiplerinin geçtiğimiz bir yıl boyunca yaşanan tüm sorunlara rağmen bakiyelerini istikrarlı bir şekilde artırmaya devam ettiklerine değindi. 

Ark Invest kripto bölümünün eski yöneticisi ve analist Chris Burniske de Bitcoin fiyatı hakkında yorum yapan analistler arasında yer aldı. Burniske, NASDAQ-100’ün yükselişinin ardından yatırımcıların öncelikle Bitcoin olmak üzere risk ürünlerine yöneleceğini ifade etti. Bitcoin’in daha iyi performans göstereceği günlere yakın olduğumuzu belirten Burniske, ABD merkezli hisse senetlerinde yaşanacak durağınlık dönemiyle birlikte yatırımcıların riskli varlıklara yöneleceğini ve bu doğrultuda Bitcoin’in yukarı yönlü hareketler gerçekleştireceğini vurguladı. 

Bitcoin Fiyatında Son Durum Ne? 

Bu videonun çekildiği sırada 26.770 dolar bölgesinde bulunan Bitcoin, dün akşam saatlerinde 27.150 dolar bölgesini test etti. Daha sonra fiyatta ufak çaplı geri çekilmeler yaşayan varlık pozitif fiyatlanmaya devam ediyor. Bitcoin fiyatının yükselişine devam ettiği takdirde takip edilmesi gereken ilk direnç bölgesi 27.191 dolar seviyesinde bulunuyor. Varlığın o bölgeyi aşması durumunda takip edilecek ikinci direnç seviyesi 27.525 dolarda bulunurken, yükselişin giderek hızlandığı senaryoda takip edilecek son direnç seviyesi ise 28.308 dolar civarında yer alıyor. 

Olası bir düzeltme durumunda takip edilecek destek seviyeleri ise 26.408, 25.959 ve 25.176 olarak karşımıza çıkıyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner