Anasayfa Nasıl? VeChain (VET) Nedir ve Nasıl Satın Alınır?

VeChain (VET) Nedir ve Nasıl Satın Alınır?

VeChain Nedir?

VeChain, herhangi bir otoriteden bağımlı olmadan çalışan ve yarı merkezi yapıda bir Blockchain ağıdır. Şeffaf, erişilebilir, gözlemlenebilir ve güvenilir bir ekosistem olmasından dolayı ön plana çıkar.

VeChain’in Çalışma Sistemi

2017 yılının temmuz ayında, merkezi Singapur’da bulunan ve kar amacı gütmeyen VeChain Vakfı tarafından kuruldu. Kısa sürede güçlü ortaklıklar da edinerek adından söz ettirmeyi başardı. PwC, DNVGL ve BMW gibi kendi sektörlerinde lider konumunda sayılan şirketler, VeChain’e destek veriyor.

VeChain, herhangi bir ürünün tedarik zincirinde oluşan kayıp, hata ve hasar gibi sorunları ortadan kaldırmak için hedeflenerek kuruldu. 2018 yılında aşı doğrulama için Şangay otoritesi ile kurduğu iş birliği, bu amacın en iyi örneklerinden biriydi.

Tedarik zincirindeki kayıpları ortadan kaldırmak için çip sistemini geliştirdiler. Şöyle ki; elmas gibi değerli bir madenin iki ülke arasındaki taşınma sürecini düşünün. VeChain, ürünlere akıllı çip yerleştiriyor ve bu çiple, ürün yolculuğunun her aşaması izlenebiliyor. Üstelik çipten gelen bilgiler, blockchain destekli değişmez bir defterde saklanıyor. Üretici ile alıcı arasındaki yolculuğun her aşaması bu deftere kaydediliyor ve süreçte yer alan herkes, bu hareketleri gözlemleyerek dilediği an ulaşabiliyor.

VeChain sahtecilik ve çalıntı gibi olaylara karşı geliştirdiği akıllı koruma sistemi ile otomotiv, petrol, ilaç, gaz, maden gibi sektörlerde faaliyet gösteren lüks markaların ilgi odağı haline geldi. Zamanla bu ilginin daha da büyüyeceği ön görülüyor.

VeChain Token’ı ve Değeri

VeChain ekosisteminde çift taraflı para birimi bulunmaktadır. Bir tarafı VET olarak bilinen VeChain Thor; diğeri ise, VTHO olarak bilinen VeThor Token.

VeChain Thor; ekonomik işlemler için rezerv görevindedir, istiflenebilir ve ağ işlemlerini kuvvetlendiren VTHO üretir. VTHO ise, akıllı sözleşmelerle etkileşim yaratmak için gaz görevi görür. Her işlem sonrasında tüketilip, imha edilir. Geriye kalan VET, ana para olarak geçer.

Ekosistemindeki teknolojik alt yapı, ortaya çıkış amacı ve yatırımcılarıyla değerli görülen VeChain, varlık olarak da yavaş yavaş değer görüyor. Market hacmine göre 26.sırada yer alıyor ve takas edilen toplam hacmi, 85.497,076 dolar değerinde. Satış değerinde ise, 1 VET 0.053 dolara karşılık geliyor.

Nasıl Satın Alınır?

VeChain tokeni VET; Binance, BigOne, HitBTC ve COSS gibi önde gelen global borsalarda satılmaktadır. Türkiye borsalarında satışı bulunmamaktadır. Ayrıca para ile satın alınması mümkün değil; bu yüzden Bitcoin ya da Ethereum kullanarak satın alabilirsiniz.

Binance üzerinden bir örnekle nasıl VET satın alacağınızı anlatalım:

İlk olarak Binance hesabınıza giriş yapın; eğer, hesabınız yoksa hemen oluşturun.

Hesaba giriş yaptıktan sonra cüzdanınızda bulunan Bitcoin ya da Ethereum’u kullanın. Yoksa önce Bitcoin veya Ethereum satın alın.

Sitenin ana sayfasında bulunan Markets kısmına tıklayın ve karşınıza çıkan sayfada sağ tarafta bulunan Search Coin kutucuğuna VET yazıp, aratın.

VET aratmanız sonucunda karşınıza çıkan sekmeye tıklayın ve VET’in sayfasına giriş yapın. Bu sayfada VET güncel değerlerini gösteren grafikleri görebilir, geçmişten bugüne yaşanan hareketleri inceleyebilirsiniz.

Aynı sayfada orta alt kısımda Exchange yazan bir kutu göreceksiniz. Oradan alım – satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Almak istediğiniz VET miktarını yazın ve BTC ya da ETH kullanarak satın alma işleminizi gerçekleştirin.

VET’in sahip olduğu değer grafiklerine göre, uygun gördüğünüz her dönem bu şekilde alım – satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Başak B. Cumalı
Başak B. Cumalı
1988 yılında İstanbul'da doğdu. Beykent Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık mezunu. Çeşitli ajans deneyimlerinden sonra freelance olarak devam ettiği mesleğine farklı sektördeki markalar için içerik üretimi ve fotoğraf çekimleriyle devam ediyor. Kripto para dünyasına olan ilgisini yazarlıkla destekliyor.

Yorum Yapın, Görüşlerinizi Paylaşın

Bizi Takip Edin

716BeğenenlerBeğen
95TakipçilerTakip Et
10,391TakipçilerTakip Et
29AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar