Yükleniyor...

Viacoin (VIA) Nedir?

Viacoin (VIA) projesini açık kaynak kodlu ve yenilikçi bir kripto para projesi olarak ifade edebiliriz.

Viacoin VIA nedir

Viacoin (VIA) projesini açık kaynak kodlu ve yenilikçi bir kripto para projesi olarak ifade edebiliriz. Orijinal kripto para Bitcoin (BTC) açık kaynak kodundan türetilen Viacoin geliştirilmiş bir konsensüs algoritmasından faydalanıyor. Viacoin projesinin temel hedefinin online ortamlarda yapılacak ödeme işlemlerini mükemmelleştirmek olduğunu söyleyebiliriz. Sahip olduğu tasarım ve teknoloji sayesinde Viacoin platformunun bu hedefine ulaşabilecek potansiyelde olduğu ifade ediliyor. Uzun yıllardır piyasada hizmetlerini sürdüren Viacoin bu içeriğimize konu oldu. İçerik boyunca Viacoin’e yönelik verilerden ve platformun ekosisteme katkılarından bahsedeceğiz. Ayrıca Viacoin platformunun kripto parası VIA coin hakkında birtakım teknik verilere de yer vereceğiz.

Viacoin projesi oldukça eski bir kripto para teşebbüsü olmasına rağmen son zamanlarda kullanıcıların ilgisini çekmeyi başardı. Bilindiği üzere tarihteki ilk kripto para Bitcoin (BTC). Bitcoin’in sahip olduğu yapı blockchain teknolojisinden herkesin faydalanabilmesine imkan veriyor. Açık kaynak kodlu BTC, geliştiricilerin kullanabileceği bir platform olarak dikkat çekiyor. İşte Viacoin projesinin geliştiricileri de bu olanaktan faydalanarak bu yeni kripto parayı hayata geçirdi. Bitcoin’in sahip olduğu protokolü kullanan Viacoin, onun özelliklerini sergiliyor diyebiliriz. Yani Viacoin, merkezsiz bir eşten eşe ödeme platformu şeklinde tanımlanabilir. Malum olduğu üzere Bitcoin’in temel işlevlerinden birisi de buydu. Bitcoin’in sahip olduğu yapıya benzese de Viacoin’in bazı özellikler itibariyle farklılaştığını söyleyebiliriz. Bu özellikler kripto paranın benzersiz olmasını sağlıyor. Söz konusu özelliklere örnek vermek gerekirse Viacoin’in hesap gücü algoritmasından bahsedebiliriz. Ayrıca Viacoin BTC’den farklı bir biçimde karmaşık bir madencilik yapısı kullanıyor.

VIA nedir

Kripto para piyasasında Bitcoin’in kodunun kullanarak geliştirilmiş çok sayıda proje yer alıyor. Bitcoin hard fork’larından türeyen kripto paralar da bu kategoriye dahil edilebilir. Peki Viacoin bunca kripto para arasından sıyrılarak başarılı olabilecek potansiyele sahip bir proje mi? Bu soruya verilebilecek yanıtlar kişiden kişiye göre değişebilir. Projenin sahip olduğu teknoloji, gelişim dinamikleri ve ekibin çizdiği yol haritası bu soruya yanıt verilirken dikkat edilmesi gereken kriterler arasında yer alıyor. Öte yandan VIA coin’lere sağlanan kullanım alanlarının da soruyu yanıtlamadan önce kontrol edilmesi gerekir. Buna göre bu projenin benimsenme oranı hakkında fikir yürütmek kolaylaşacaktır. Her zaman söylediğimiz gibi yatırımcılar araştırmalarını detaylıca yapıp kendi kararlarını kendileri vermeliler.

Viacoin (VIA) Ne Zaman Başlatıldı?

Viacoin (VIA) kripto para piyasasında 2014 yılından beri bulunuyor. Projenin yedi adet anonim nitelikte geliştiricisinin bulunduğunu biliyoruz. Bu geliştiriciler GitHub hesapları dışında hiçbir bilgi paylaşmamayı tercih ediyor. 2018 yılında Viacoin projesi birtakım yenilikleri kripto paraya uyguladı. Bu uygulamalar arasında Trezor desteği, General Bytes ATM desteği, çoklu imzalı cüzdanların desteklenmesi ya da buna benzer platformlarda yer almak gibi maddeler var. Viacoin projesinin kripto para ekosisteminde çok sayıda rakibinin bulunduğunu da ifade edelim. Piyasada kripto para işlemlerinin mükemmelleşmesine odaklanan çok sayıda girişimci yer alıyor. Ekibin ifadelerine göre VIA coin tüm rakiplerinin ötesinde hizmet kalitesi sağlayacak yüksek niteliklere sahip. Projenin en iyi olabilmesi için devamlı güncellemeler ve geliştirmeler yaşadığını göz önünde bulundurursak ekibin iyi bir çalışma örneği sergilediğini söyleyebiliriz.

Viacoin (VIA) Nasıl Çalışır?

Viacoin (VIA) platformu, kullanıcılarına daha hızlı işlem hizmetleri sunmak için belirli özelliklerden faydalanıyor. Bu özelliklerin piyasadaki diğer projelerde yer almayan benzersiz nitelikte gelişimler olduğunu söylemek mümkün. Bu geliştirmeler sayesinde kullanıcılar hızlı işlemler yapabiliyor ve farklı blockchain’ler arasında hareket kabiliyeti kazanıyor. Viacoin platformunun kullandığı konsensüs algoritmasının ismi Yardımcı Proof of Work olarak geçiyor. Scrypt madencilik algoritmasını kullanan Viacoin ASIC dirençli bir kripto para. BTC’nin algoritmasına göre VIA coin algoritması ASIC’lerin etkililiğini bir hayli azaltabiliyor. Ancak son zamanlarda belirli madencilik şirketlerinin geliştirdiği yeni ASIC’ler de Viacoin projesinin ASIC dirençli olmamasına neden oluyor diyebiliriz.

Viacoin nedir

Viacoin platformunda bölünmüş madencilik olarak dilimize çevirebileceğimiz bir tür madencilik sistemi uygulanıyor. Bu sisteme göre iki farklı kripto paranın madenciliğini aynı anda yapmak mümkün. Bu tür bir teknolojinin madenciler için büyük avantajlar sağladığını söyleyebiliriz. Viacoin projesinin nasıl çalıştığını ifade ederken ağın Segregated Witness (SegWit) ve Lightning Network özelliklerini de desteklediğini belirtmeden geçmeyelim. Bu özellikler Bitcoin (BTC) ağının ölçeklenebilirliği için geliştirilmiş yeniliklerdi. Viacoin platformu da bu çözümler sayesinde daha ölçeklenebilir bir yapıya sahip oluyor. Proje ekibinin çalışmalarına büyük bir özveriyle devam ettiğini söylemek yanlış olmaz. Viacoin’in sürekli büyük yeniliklere şahit olduğunu görüyoruz.

Viacoin (VIA) Fiyatı

Viacoin fiyatını gösteren grafikler, bu içeriğin hazırlandığı anda alınan verilere göre 0,2533 dolarlık bir değeri işaret ediyor. Kripto paranın şimdiye dek ulaştığı en yüksek fiyat 6,9 dolar olarak kayıtlara geçmiş. Kasım 2021 itibariyle son bir yıl içerisinde görülen en düşük değer ise 0,17 dolar olarak görülüyor. Viacoin ekibi tarafından yayımlanan projenin tanıtıcı evraklarına göre VIA coin’lerin piyasaya toplamda 23 milyon civarında arz edileceği ifade edildi. Bu miktarın şimdiye dek tamamı dolaşıma kazandırıldı. Buna göre piyasaya yeni VIA coin’ler dahil olamayacak.

viacoin

Viacoin (VIA) Nereden Alınır?

Viacoin (VIA) platformunun kripto parasını temin etmek için sınırlı sayıda borsa kullanılabilir. Henüz çok bilindik borsalar tarafından listelenmediğini gördüğümüz VIA coin’ler bu içeriğin hazırlandığı anda yalnızca iki borsa tarafından destekleniyordu. Elbette VIA satın almanın tek yolu borsa platformlarından geçmiyor. Borsa dışı yöntemlerle bu kripto parayı temin etmek de mümkün. Ancak genellikle güvenli olacağı beklentisiyle kullanıcılar kripto para borsalarını tercih ediyor. VIA coin’e platformunda destek veren borsalar Bittrex ve YoBit olarak biliniyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner