Yükleniyor...

Vitalik Buterin Bazı Token’ların Güvenliğinden Endişeli

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, merkezi bir parti tarafından kontrol edilebildiği için Bitcoin tarafından desteklenen ERC20 jetonlarına soğuk bakıyor.

vitalik buterin ethereum token

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, merkezi bir parti tarafından kontrol edilebildiği için Bitcoin tarafından desteklenen ERC20 jetonlarına soğuk bakıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ethereum topluluğu, Bitcoin sabitlemeli ERC20 token’lerinin büyüyüşünü kutlamakla meşgulken, Vitalik Buterin onlar hakkında daha az hevesli. Buterin, muhtemelen tek bir merkezi parti tarafından tutulabildikleri için bu varlıkların güven modellerine şüpheyle yaklaşıyor.

Bitcoin’in DeFi Ekosistemine Sızması

ETHGlobal’den Josh Stark kısa bir süre önce Blockstream’in Ethereum blok zincirinde 2,5 kat daha fazla Bitcoin olduğunu (sırasıyla 5.166 ve 2.066 token) gösteren bir grafik yayınladı. Ocak ayında piyasaya sürülen Bitcoin (wBTC), Ethereum Bitcoin’in en büyük ikinci katman ağını ironik bir şekilde yapan Lightning Network kapasitesini zaten aştı.

Mayıs ayı başlarında, merkezi olmayan finansın (DeFi) mücevheri sayılan MakerDAO, wBTC’yi teminat seçeneği olarak ekledi. Böylece ekosisteme önemli ölçüde daha fazla likidite enjekte etti. 20 Mayıs’ta wBTC ile 4 milyon Dai üretildi.

Bitcoin’in DeFi ekosistemine sızması wBTC’nin çok ötesine uzanır. Diğer örnekler arasında sBTC (Synthetix) ve tBTC bulunur. Ancak ikincisi, kritik bir hata nedeniyle lansmanından sadece iki gün sonra kapanmaya zorlandı ve Bitcoin topluluğunda alay konusu oldu.

Güvensizlik Spektrumu

sBTC ve wBTC jetonlarına benzeyen BTC destekli Ethereum token’ları ile ilgili sorun, mimarilerinin şu anda merkezileştirilmiş olmasıdır, yani bu sentetik token’ları yayınlamaktan sorumlu olanların sunucularına ve yazılımlarına bağımlı olmanız gerekir.

wBTC düzenli denetimlerden geçse ve kullanıcıların rezervlerinde tutulan BTC’yi (geleneksel saklama görevlilerinin aksine) doğrulamasına izin verse de, yine de eleştirinin önemli bir odağı halinde.

USDC ve wBTC gibi tek varlıklara dayanan merkezi varlıklar söz konusu olduğunda Maker topluluğunda bir miktar muhalefet bulunuyor.