Yükleniyor...
Sponsored

Vitalik Buterin: Ethereum (ETH) Asla Daha Hızlı Olmayacak

Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin, ağın neden daha hızlı olamayacağını açıkladı.

buterin

Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin, ağın neden daha hızlı olamayacağını açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Vitalik Buterin, Ethereum ağının şimdikinden daha hızlı olamayacağını düşünüyor. Buterin, blok süresini azaltmanın “güvenlik ve ademi merkeziyetçilik” gibi unsurlardan ödün verilmesi anlamına geldiğini söyledi.

Buterin’in yorumu Reddit’te kendisine gelen bir soruya cevap olarak geldi.

Blockchain ile ilgili çoğu problemde olduğun gibi bir değişkeni (hız gibi) optimize etmek muhtemelen bir başkasının (ağ güvenliği gibi) pahasına olacaktır.

Buterin’e göre Proof-of-Work ile ilgili “temel sorun”, blok zamanının yerleşik rastgele yapısıdır. Ethereum’un ortalama blok süresi 13 saniye olabilir, ancak bu, noktaya her 13 saniyede bir bloğun yazıldığı anlamına gelmez. Buterin, yeni bir bloğun, sonuncunun onaylanmasından yalnızca bir saniye sonra onaylanma şansı olduğunu açıklıyor. Bu olduğunda, daha iyi ağ bağlantısına sahip madencinin bir sonraki bloğu ilk yayma olasılığı daha yüksektir. Blok sürelerini azaltmak bu sorunu daha da kötüleştirir.

Blok sürelerini azaltmak, birçok imzanın blok zincirinden dışlanmasına neden olacak ve “yüksek derecede merkezileşmiş aktörler” orantısız ödüller elde etmek için giderek daha elverişli pozisyonlarda olacaktır.

Bu nedenle Buterin, gelecekteki yükseltmelerin “pro-slot time” içinde anlamlı bir azalma oluşturmayacağı ve hızlı onay gerektiren uygulamaların kanallara veya toplamalara dayanması gerekeceği sonucuna varıyor.

Twitter’da da konuyla ilgili bir tartışma yaşandı. Avalanche’ı geliştiren Ava Labs’ın kurucusu Emin Gün Sirer, Buterin’e bir tweet attı ve onu eleştirdi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x