Yükleniyor...

Vitalik Buterin, Ethereum (ETH) Ölçeklendirilmesi Konusunda Umutlu

Ethereum'un (ETH) ölçeklendirme sorunları, uzun süredir tartışma konusu olmaya devam ediyor.

buterin

Ethereum’un (ETH) ölçeklendirme sorunları, uzun süredir tartışma konusu olmaya devam ediyor. Özellikle DeFi patlamasının yaşanmasının ardından, yatırımcılar ağın son derece pahalı hale geldiğinin üzerinde duruyorlar. Bu durum özellikle küçük yatırımcıların ağ üzerinde işlem yapmasını imkansız hale getirmiş durumda.

Ethereum’un başındaki isim olan Vitalik Buterin, katıldığı bir podcast’te, Ethereum’un ölçeklendirme sorunlarından söz etti.

Önümüzdeki Aylarda Ölçeklenebilirlik 100 Kat Artabilir

Tim Ferris Podcast’te Naval Ravikant ile konuşan Buterin, şu anda Ethereum ekosistemi içerisindeki bazı sıkıntıları ele aldı. Buterin katman-1 ve katman-2’nin ölçeklendirme sorunlarından bahsetti.

Buterin, Ethereum’da yaşanan ölçeklendirme sorunlarına çözüm getirebilecek ikinci katman çözümü hakkında konuştu. Buna göre işlem bilgileri Ethereum ağında bir araya gelmeden önce, önceden belirlenmiş olan bir zincirde depolamanın bir yolu sağlanır.

Bu, ağın şu anda karşılaştığı sorunları minimalize edebilmek adına tasarlanan bir çözümdür. Ethereum 2.0 ile birlikte ağa, sözde sharding içeren bir katman ve ölçeklenebilirlik sorununun çözümü için başka eklemeler de yapılacak.

Buterin toplamaların (rollups) çok yakında geleceğini belirtti.

“Toplamalar çok yakında geliyor. Daha fazla ölçeklendirmeye ihtiyaç duyduğumuz zamanda sharding de hazır hale gelmiş olacak.”

Ek olarak Buterin ZK tabanlı bir toplama gibi bir şeyin, önümüzdeki birkaç ay içerisinde ölçeklenebilirliği 100 kat artabileceğine inanıyor. Yine de Buterin, bazı riskler konusunda uyarılarda bulunmayı ihmal etmedi.

“Bu yeni bir teknoloji ve yeni teknolojiler her zaman çeşitli riskler barındırır. Ancak bu durumdan rahatsız olmayacak insanlar olduğuna inanıyorum.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x