Yükleniyor...

Vitalik Buterin, Ethereum’un Geleceğinin Nasıl Evrileceğini Açıkladı

Blockchain benimsenmesine yönelik potansiyel engelleri tartışırken, ölçeklenebilirlik genellikle ilk ortaya çıkan sorunlardan birisi.

eth 2.0 ethereum

Blockchain benimsenmesine yönelik potansiyel engelleri tartışırken, ölçeklenebilirlik genellikle ilk ortaya çıkan sorunlardan birisi. ETH 2.0 yaklaştıkça, Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin, ölçeklenebilirliğin başarı için bir tehdit olmayacağını söylüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bir tweet’te Buterin, Ethereum’un geleceğinin nasıl gelişeceğini açıklıyor:

“Veriler için ETH2 ölçeklendirmesi, genel ETH2 kullanımı ölçeklendirmesinden önce kullanılabilir. Bu, toplamaların en az birkaç yıl boyunca baskın ölçeklendirme paradigması olacağı anlamına gelir: İlk önce veri katmanı olarak ETH1 ile ~ 2-3k TPS, daha sonra ETH2 ile ~ 100k TPS (faz 1). Buna göre ayarlanacak.”

Buterin’in açıklamasına göre, ağın ölçeklendirilmesi kademeli olacak. Ethereum 2.0’a ilk geçişten sonra, ağ saniyede 2000 ila 3000 işlem arasında bir iyileşme görecek. Ancak hız yeteneklerini saniyede 100 bin işleme kadar artırmak için daha kademeli iyileştirmeler eklenecek.

Bilindiği gibi Ethereum, yavaş işlemler ve şişirilmiş bir ağ nedeniyle eleştirmenler tarafından ara sıra eleştirilmekteydi. Hatta popüler oyun CryptoKitties, tüm ağı yavaşlatmak ve ETH göndermeye veya almaya çalışan kullanıcılar için sorunlara neden olması nedeniyle suçlanmıştı. Sadece geçen yıl Buterin, ölçeklendirilebilirliğin Ethereum ağı için bir sorun olabileceğini itiraf etmişti. Ölçeklenebilirlik eksikliğinden kaynaklanabilecek olası sorunların farkında olduğunu da iletmişti.

Önemli Bir Faktör

Ölçeklenebilirlik, ETH 2.0’ın piyasaya sürülmesi nedeniyle önemli bir faktör ancak beklenen tek özellik değil. Esas olarak “stake” kripto para birimindeki birçok kişinin uzun zamandır beklediği son derece önemli bir özellik.