Yükleniyor...

Vitalik Buterin, Google’ın Kuantum Bilgisayarı Hakkında Konuştu

Ethereum Kurucu ortağı Vitalik Buterin, Forkast News’dan Angie Lau ile Ethereum 2.

Vitalik Buterin Kimdir

Ethereum Kurucu ortağı Vitalik Buterin, Forkast News’dan Angie Lau ile Ethereum 2.0’ın gelişim durumu ve Google’ın kuantum açıklamaları hakkında konuştu. Röportaj sırasında, Ethereum’un uzun zamandır uğraştığı problem olan ölçekleme teknolojilerindeki önemli ilerlemeden bahsetti. Buterin, Eth2’nin çok aşamalı bir süreçte ortaya çıkmasını sağlayarak, kamu test ağlarına çok yaklaşacaklarını söyledi.

Buterin şu ifadeleri kullandı: “Bunu yapmamızın nedeni daha güvenli ve muhafazakar olmaktı. Fantezi ürünü yeni şeyin işe yarayabileceğini kanıtlamadan önce tüm ekosistemi bu fantezi üzerine taşımak istemezsiniz.”

Buterin Yanlış Anlaşılma Olduğunu Söyledi

Lau, Buterin’e kuantum bilgisayarları konusundaki fikrini sorduğunda, FUD’ın da toplumun etrafına yayıldığını belirtince Buterin, Google’ın kuantum üstünlüğü beyanı ve genel olarak kuantum bilgisayarları hakkında birçok yanlış anlama olduğunu söyledi.

Buterin, “Google’ın kuantum açıklaması, yaratacağımız kuantum süreçlerinin olduğunu, bilgisayarlarda simüle edebileceğimizden daha hesaplamalı olarak karmaşık olduğunu kanıtladı. Hidrojen bombaları nükleer füzyon enerjisi kavramının kanıtıysa, sadece büyük bir patlama yapma yeteneğinin var olduğunu ispatlar. Kanıtlamadığı şey, büyük patlamanın işe yaramaz şeyler yaratabilecek şekilde kullanılabiliyor olması” diye konuştu.

Buterin ayrıca yapısal nedenlerden ötürü, “Dünyanın yarın kırılmayacağını” belirterek, gereken belirli hesaplamaları yapmak için dünyanın kuantum bilgisayarları kullanabilmesinin on yıl süreceğini iddia etti. Ek olarak, Vitalik Buterin, belirli hesaplamalar yapmaya yönlendirilebilecek kuantum bilgisayarlar oluşturulduğunda bile, tüm şifreleme işlemlerini kıramayacaklarını söyledi. Kuantum hesaplamanın kırabileceği her algoritma için, kuantuma dayanıklı olan bir değiştirme algoritması olduğunu söyledi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x