Yükleniyor...

Vitalik Buterin’den Ethereum 2.0 Açıklaması Geldi

Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin, geçtiğimiz günlerde katıldığı Dünya Blockchain Konferansı'nda "birleştirme" adı verilen süreçten söz etti.

buterin

Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin, geçtiğimiz günlerde katıldığı Dünya Blockchain Konferansı’nda “birleştirme” adı verilen süreçten söz etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ethereum ağı, üzerindeki her şeyin ETH 2.0 blockchain’ine taşınacağını için birkaç güncellemeden geçti. Buterin’e göre Ethereum 2.0’a tam olarak geçiş tarihi “belki bundan yaklaşık yarım yıl sonra” gerçekleşecek.

Birleşmenin ardından, “temizlenme” için ek bir hard fork uygulamasının gerekeceği konuşuluyor. Buterin’in onayladığı gibi, bu etkinliğin mümkün olduğunca çabuk gerçekleşmesi için bir baskı da söz konusu. Bu nedenle yapılacak olan birleştirme işlemi “minimalist” bir güncelleme olarak sunulacak. Buterin konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Birleştirmeyi gerçekleştiren hard fork’un yapamadığı pek çok şey var. Buna örnek olarak para çekme işlemlerini etkinleştirememesini gösterebiliriz. Şu anda Proof of Stake sisteminde henüz bir para yatırma işleminiz varsa, onu çıkarmanın hiçbir yolu yoktur. Birleştirmenin ardından hala bir yolu yok”

Yapılan birleştirmenin Ethereum’un ölçeklenebilirliğine katkı yapacağını söyleyen Buterin şunları söyledi:

“Bugün ağ, 4.000 ila 5.000 işleme kadar ölçeklenebilir durumda. İlerleyen dönemlerde 20 ila 50 kat daha fazla alanımız olabilir. Ayrıca Rollup’lar sayesinde bunu saniyede 100.000 işleme ve gelecekte daha fazlasına çıkarmak mümkün olacaktır”

Yazı kaleme alındığı sırada Ethereum, Coingecko verilerine göre 2.148 dolardan işlem görüyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x