Yükleniyor...

Vitalik Buterin’den Ethereum Gizliliği için Öneri

Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin, Ethereum blokzincirinde işlem gizliliğini artırmak için bir gizli adres sistemi önerdi.

Vitalik Buterinden Ethereum Gizliligi icin Oneri

Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin, Ethereum blokzincirinde işlem gizliliğini artırmak için bir gizli adres sistemi önerdi.

Gizli adres sistemi, herhangi bir Ethereum cüzdanının, fonları özel bir şekilde almak ve bunlara harcama anahtarı adı verilen özel bir kod kullanarak erişmek için gizli adresler adı verilen kriptografik olarak gizlenmiş genel adresler oluşturmasına olanak tanıyan bir mekanizmaya dayanıyor.

Vitalik Buterin, Ethereum Gizliliğini Geliştirmek İstiyor

Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin, bir araştırma blogunda Buterin, gizliliğin Ethereum ekosisteminde kalan en büyük zorluklardan biri olduğunu yazdı. Aynı zamanda, zorluğun önüne geçilmesi amacıyla gizli adres sistemi önerisinde bulundu.

Buterin, gizli adreslerin, her işlem için yeni bir adres üreten biriyle aynı gizlilik özelliklerini sağladığını açıkladı. Önerilen bu gizli adresler, her işlem için benzersiz, anonim adresler oluşturarak Ethereum’da gizliliği artırmanın bir yolu. Birisi her işlem yaptığında, yeni bir gizli adres oluşturabilir, böylece herhangi birinin işlemleri izlemesi veya kimin varlık gönderip aldığını belirlemesi zorlaşır. Bu, her kullanıcının işlem geçmişinin gizli kalabileceği anlamına geliyor.

Buterin ayrıca, sistemin gizliliğini artırmak ve gizli adresleri birbirine bağlamayı zorlaştırmak için zero-knowhedge kısaltması olan ZK-SNARK’ların kullanılmasını önerdi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x