Yükleniyor...

Wall Street Nedir?

Wall Street, New York şehrinin aşağı Manhattan bölümünde yer alan bir caddedir.

Wall Street

Wall Street, New York şehrinin aşağı Manhattan bölümünde yer alan bir caddedir. Wall Street, finansal piyasaları ve ABD genelinde borsalarda halka açık ticaret yapan şirketleri tanımlamak için bir şemsiye terim olarak kullanılır.

Wall Street Nedir?

Wall Street, kelimenin tam anlamıyla New York’ta bulunan bir caddedir. Ancak mecazi olarak Wall Street çok daha fazlasıdır. Bu çağrışımın kökleri, pek çok aracı kurumun ve yatırım bankasının tarihsel olarak caddede ve çevresinde, New York Menkul Kıymetler Borsası’na (NYSE) yakın olmak için merkezler kurmasında yatmaktadır.

Wall Street’te olmak artık bir finans endüstrisi firması (aslında birçoğu ülkenin her yerinde bulunmaktadır) veya hatta hisse senedi ticareti (esas olarak şu anda çevrimiçi oluyor) için zorunlu olmasa da, “Wall Street” terimi hala şu anlama geliyor: iş, yatırım işi ve oyuncularının ilgi alanları, motivasyonları ve tutumları.

Önemli Çıkarımlar

  • Wall Street, ABD’nin en büyük aracı kurumlarının ve yatırım bankalarının bazılarının tarihi merkezi olmuştur ve aynı zamanda New York Menkul Kıymetler Borsası’na da ev sahipliği yapmaktadır.
  • Wall Street, genellikle küçük işletmeler ve şirketler ile bireysel yatırımcılar ve çalışanlar için bir metafor olan Main Street ile karşılaştırılır.
  • Wall Street’te veya çevresinde meydana gelen olaylar genellikle sadece yatırım endüstrisini değil, ABD (ve hatta küresel) ekonomisini de etkiledi.

Wall Street’i Anlamak

Wall Street ve çevresindeki güney Manhattan mahallesi (yerel halk tarafından “Finans Bölgesi” olarak bilinir) bir dizi finans kuruluşunun bulunduğu önemli bir yer olmaya devam etse de, finans ve yatırımın küreselleşmesi ve dijitalleşmesi birçok Amerikalı broker-satıcıya yol açtı. 

Yine de, “Wall Street” finansal piyasalar, halka açık ticaret yapan şirketler ve yatırım camiasının kendisi için ortak bir isim olmaya devam ediyor: borsalar, yatırım ve ticari bankalar, aracı kurumlar ve aracı kurumlar, finansal hizmetler ve sigorta şirketleri. ABD yatırım endüstrisini ve bir dereceye kadar ABD finans sistemini simgeleyen, dünya çapında tanınan bir ifadedir. Hem New York Menkul Kıymetler Borsası (dünyanın en büyük hisse senedi bazlı borsası) hem de New York Federal Rezerv Bankası, muhtemelen Federal Rezerv Sisteminin en önemli bölgesel bankası, Wall Street bölgesinde bulunuyor.

Wall Street genellikle “the Street” olarak kısaltılır, bu terim finans dünyasında ve medyada sıklıkla bu şekilde kullanılır. Örneğin, bir şirketin kazançlarını bildirirken bir analist, bir şirketin gelirlerini Street’in beklediğiyle karşılaştırabilir. Bu durumda analist, şirketin kazançlarını finansal analistlerin ve yatırım firmalarının o dönem için bekledikleriyle karşılaştırıyor.

Wall Street1

Wall Street’in Tarihi

Wall Street, adını Hollandalı sömürgecilerin 1653’te kendilerini İngiliz ve Yerli Amerikalılardan korumak için aşağı Manhattan’da inşa ettikleri ahşap duvardan almıştır. Duvar 1699’da yıkıldı, ancak adı kaldı.

New York limanlarına yakınlığı göz önüne alındığında, Wall Street bölgesi 1700’lerde hareketli bir ticaret merkezi haline geldi. Ancak, 1792’ye kadar, ABD’deki en önde gelen 24 broker ve tüccarın Buttonwood Anlaşması’nı imzaladığı zamana kadar bir finans merkezi olarak ortaya çıktı. Anlaşma, menkul kıymet alım satımının komisyona dayalı ortak biçiminin ana hatlarını çiziyordu. Ticareti yapılan ilk menkul kıymetlerden bazıları savaş bonoları ve First Bank of the United States, Bank of New York ve Bank of North America gibi kurumlar için bankacılık hisse senetleriydi.

Bir anlaşmanın bu meşe palamudu dışında, NYSE haline gelen meşe büyüdü. 1817’de Buttonwood simsarları kendilerini New York Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu olarak değiştirdiler. Örgüt, Wall ve Broad Streets’in köşesinde kendine ait bir yere yerleştiği 1865 yılına kadar çeşitli yerlerde ticaret yapmak için alanlar kiraladı.

ABD büyüdükçe, New York Ticaret Borsası, New York Ticaret Borsası, New York Vadeli İşlemler Borsası (NYFE) ve şu anda olarak bilinen Amerikan Menkul Kıymetler Borsası da dahil olmak üzere, Wall Street bölgesinde birkaç büyük borsanın merkezini kurdu. Borsaları desteklemek, eylemin olduğu yerde olmak için, bankalar, aracı kurumlar ve finansörlerin ofisleri Wall Street çevresinde kümelenmişti. 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında, JP Morgan Chase ve Morgan Stanley’nin öncüsü olan ve resmi olarak JP Morgan & Co. olan Morgan Evi, NYSE’nin tam karşısında, 23 Wall Street’teydi.

Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra New York, Londra’yı geçerek dünyanın en büyük ve en önemli finans merkezi oldu ve NYC’nin finans merkezi Wall Street’ti.

Wall Street ve Main Street

Wall Street, genellikle Main Street ile karşılaştırılır. Main Street terimi, bireysel yatırımcılar, küçük işletmeler, çalışanlar ve genel ekonomi için bir metafor olarak kullanılmaktadır. Yerel işletmelerin çoğunun bulunduğu bir kasabanın ana caddesinin ortak adından türetilmiştir.

Main Street ve Wall Street’in amaçları, arzuları ve motivasyonları arasında genellikle algılanan bir çatışma vardır. Wall Street, büyük işletmeleri ve finans kurumlarını temsil etme eğilimindeyken, Main Street, küçük dükkanları ve küçük şirketleri temsil eder.

Wall Street’ten Örnekler

Wall Street’te veya çevresinde meydana gelen olaylar genellikle sadece yatırım endüstrisini değil, ABD (ve hatta küresel) ekonomisini ve toplumunu da etkiledi. İşte Wall Street tarihindeki bazı önemli anlar.

1889: Wall Street Journal

8 Temmuz 1889’da Charles Dow, Edward Jones ve Charles Bergstresser, nesnel finans ve iş haberlerine ayrılmış dört sayfalık bir öğleden sonra gazetesi olan The Wall Street Journal’ı başlattı. Üç adam gazeteciydi, ancak Dow aynı zamanda tüm borsayı temsil etmek için şirketler ve hisse senedi fiyatlarından oluşan bir kıyaslama listesi oluşturma fikrini ortaya atan bir rakam kırıcıydı. Kısa bir süre sonra, Dergi, yüzlerce şirket hisse senedi, tahvil ve vadeli işlem fiyatları ve banka kredileri için ortalama prime oranı ile birlikte Dow Jones Endüstriyel Ortalama (DJIA) endeksini yayınlıyordu. Yaklaşık bir yüzyıl boyunca, gerçek zamanlı internet listelerinin ortaya çıkmasından önce, Journal finansal piyasalar için rekor bir kağıttı.

Aynı zamanda, önde gelen ve saygın bir finans ve iş gazeteciliği kaynağı olan haftada altı gün yayınlanan önde gelen bir süreli yayına (1996’dan beri çevrimiçi) dönüştü.

Üç kurucu, aşağı Manhattan’daki ofisleri dışında faaliyet gösteriyordu. Yeni yayınlarının adını “The Wall Street Journal” olarak seçmeleri, “Wall Street”in zaten finans dünyası ve sakinleri için bir şemsiye terim olduğunu gösteriyor. Ve buna karşılık, kağıt büyüdükçe, terimin bu anlamını halkın zihninde düzeltmeye yardımcı oldu.

1920: Wall Street Bombalaması

16 Eylül 1920’de, 23 Wall Street’te, JP Morgan & Co. genel merkezinin tam önünde bir at arabası durduğunda, öğlen civarıydı. Mahallenin en hareketli köşelerinden biri, özellikle öğle yemeğine gidenlerle dolup taşıyordu. Araba aniden patladı: Dinamitle doluydu ve havada uçuşan kanat ağırlıklarıyla doluydu.

O zamana kadar, ABD tarihindeki en kötü iç bombalamaydı. Sonuçta, 40 kişi öldü ve 300 kişi de yaralandı. JP Morgan binasının içi boşaltıldı. Şarapnel izleri hala dış kısımda görülebilmektedir.

Kimse kredi talep etmedi ve dava asla çözülmedi. Ancak patlama, Amerikan kapitalizminin bir sembolü olarak bilinen Morgan binasının önünde meydana geldiğinden, bombalamanın nihayetinde anarşistler ve komünist sempatizanlar olan “Kızıllar” tarafından gerçekleştirilen bir terör eylemi olduğuna karar verildi. Wall Street’ten bir blok ötede bir posta kutusunda bulunan bir yığın anarşist el ilanı bu teoriyi destekledi. 

Sonuç olarak, yetkililer yüzlerce şüpheli Kızıl’ı tutukladı ve yabancı uyruklu olanları sınır dışı etti. Bombalama aynı zamanda 1920’lerde ABD’de gelişen ve göçmenlik konusunda daha sıkı kısıtlamalara yol açan yerlici duyguları da teşvik etti.

1929: Borsa Çöküşü

1929’daki borsa çöküşü, ABD tarihindeki en kötü mali kriz olmaya devam ediyor. Dijital ticaret öncesi bir çağda, merkez üssü New York Menkul Kıymetler Borsası idi.

Çöküş 24 Ekim’de, yaklaşık on yıllık benzersiz, kesintisiz büyümenin ardından borsanın bir önceki seanstan daha düşük açılmasıyla başladı. Hisse senedi fiyatları gün boyunca düşmeye devam etti ve haberler yayıldıkça borsa binasının önünde kalabalıklar toplanmaya başladı. Piyasa o gün tekrar kapanırken inlediler, piyasanın toparlanmaya başladığı sonraki iki gün boyunca brokerleri neşelendirdiler ve ardından düşüşlerin yeniden başladığı 28 Ekim ve 29 Ekim’de paniğe kapıldılar. Borsanın içinde de, fiyatların çok hızlı düşmesiyle, kasetler ve karatahtaların onları kaydetmesi için bile sahne tam bir kargaşaydı.

Sonuç olarak, DJIA, Eylül 1929’daki zirvesinden %89 düşerek hem kurumsal hem de bireysel serveti silip süpürecekti.

Kaza, Büyük Buhran’ı başlattı. Amerika’nın çalışan nüfusunun dörtte biri, ABD ekonomisi bir çıkmaza girerken işini kaybedecekti, bunu Avrupa’daki ekonomiler izledi. Sonunda, borsa çöküşü ve ardından gelen on yıllık depresyon, toplumun neredeyse her kesimini doğrudan etkiledi ve tüm neslin bakış açısını ve finansal piyasalarla olan ilişkisini değiştirdi.

3

Wall Street Spekülasyon Ne Demektir?

Spekülasyon, genellikle yüksek risk-ödül profiline sahip hisse senetleri, emtialar veya varlıkların alım satımı gibi bir finansal işlem gerçekleştirme eylemine atıfta bulunur: yani, önemli kazançlar, ancak aynı zamanda önemli kayıplar da vardır.

Spekülatif bir yatırım satın alan bir yatırımcı, muhtemelen varlığın temellerinden ziyade fiyat dalgalanmalarına odaklanır; piyasanın onu yanlış fiyatlandırdığına inanıyorlar ve piyasa tahminini düzeltmeden önce bu eşitsizlikten yararlanmaya çalışıyorlar. Spekülatif yatırımlar genellikle çok kısa vadelidir.

Wall Street spekülatörleri, hisse senetleri veya diğer varlıkları uzun vadede satın alan ve elinde tutan perakende yatırımcıların aksine, profesyonel tüccarlar olma eğilimindedir.

Occupy Wall Street Nedir?

Occupy Wall Street, Manhattan’ın Finans Bölgesi’nde bulunan Zuccotti Park’ta merkezlenen sosyal ve ekonomik eşitsizliğe karşı 2011 protesto hareketiydi. Olay 17 Eylül’de yüzlerce protestocunun parkta kamp kurmasıyla başladı. Polis onları iki ay sonra, 15 Kasım’da zorla çıkardı ve tutukladı. Günler boyunca, daha dengeli gelir dağılımı, daha iyi maaşlı işler, banka reformu ve siyasette daha az kurumsal etki için çağrılar yapan yürüyüşler ve konuşmalar yapıldı. Occupy protestocularının sloganı “Biz %99’uz” idi.

Black Wall Street Nedir?

Black Wall Street, 20. yüzyılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük ve en zengin Afrikalı-Amerikalı iş topluluklarından biri olan Tulsa, Oklahoma’daki Greenwood Bölgesi’ne verilen bir takma addı. Mayıs-Haziran 1921’de, Tulsa Yarış İsyanı sırasında 35 blok yıkıldı, ancak hızla yeniden inşa edildi ve 1922’ye kadar 80’den fazla işyeri yeniden açıldı.

Daha genel olarak, “Black Wall Street”, Afrikalı-Amerikalı yüksek ekonomik veya finansal faaliyetin herhangi bir alanını da ifade edebilir. 

Son Sözler

Wall Street hem gerçek bir cadde hem de bir semboldür. New York Menkul Kıymetler Borsası ve New York Federal Rezerv Bankası gibi kurumların yanı sıra çeşitli finans ve yatırım şirketlerine ev sahipliği yapmaktadır. Küresel olarak, ABD finans ve yatırım topluluğu ve endüstrisini de çağrıştırmaya başladı: ilgi alanları, tutumları ve davranışları.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner