Yükleniyor...

Ekonomist Raoul Pal Toplu Tasfiye Uyarısı Verdi

Makroekonomik uzman Raoul Pal, küresel piyasaların toplu bir tasfiye aşamasına kilitlendiğini ve kısa vadede bir geri dönüş beklemediğini söyledi.

pal piyasalar uyari

Makroekonomik uzman Raoul Pal, küresel piyasaların toplu bir tasfiye aşamasına kilitlendiğini ve kısa vadede bir geri dönüş beklemediğini söyledi.

Yeni bir röportajda konuşan Pal, portföyünüzde ne olursa olsun, piyasada daha fazla acı yaşanacağını söylüyor.

Pal şimdilik ABD dolarını güçlü kalabilecek tek varlık olarak gösteriyor.

“Bu çirkin bir pazar. Bence burada olan şey, piyasanın sindirmesi için iki faktör olduğu. Biri enflasyondur ve bu, piyasanın belirli şekillerde kurulmasını sağlamıştır. Herkes belirli şeylerle dolu. Ardından, büyüme buharlaşmaya başlar. Tüketici isteğe bağlı hisse senetleri gibi şeyler [içinde] her yerde görebilirsiniz. Bunu ileriye dönük göstergelerde görebilirsiniz. Dolayısıyla piyasa, enflasyon artı [yavaşlayan] büyüme ile uğraşmak zorunda ve bu temelde herkesin tasfiye düğmesine basması anlamına geliyor. Yani her şey tasfiye oluyor. Bu uyarıda bulunduğum 1 yıldızlı piyasaların korelasyonu. Ve kriptodan hemen hemen her şeye kadar her şeyi vurur ve her şeyden önce yerinde duran şey dolar olur. Çünkü bu bir tür güvenli liman.”

Pal, önümüzdeki aylarda hem enflasyonun hem de büyümenin aynı anda düşeceğini tahmin ediyor. Pal, öngörüsü gerçekleşirse bu durumdan hisse senetleri, altın ve kripto paraların nihayetinde fayda sağlayabileceğini söylüyor.

“Haklıysam ve bu enflasyon hikayesi değişecek ve büyüme yavaşlayacaksa, o zaman merkez bankasının ne yapacağını sorguladığımız bir dinamiğe kaymaya başlarız. Bence altın oldukça iyi. İlginçtir ki, altın ve büyüme stokları, reel oranlar sıkılaşmaya başladıkça kötü bir performans sergileme eğilimindedir. Ancak sıfıra ulaştılar ve merkez bankasının niceliksel sıkılaştırmaya veya en azından QE’ye (niceliksel genişleme) girişmeye çalıştığı sırada dünya parçalanıyor gibi görünüyor. Ve eğer durum buysa, gerçek oranlar tekrar negatif oluyor. Eğer haklıysam, bu genellikle altın, kripto, uzun vadeli büyüme, bu tür şeyler için iyidir ve insanların emtia hisseleri gibi içinde bulunduğu her şey için kötüdür.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner