Yükleniyor...

Bitcoin mi, Altın mı? Hangisi Daha İyi Bir Yatırım?

2009 yılında takma adlı Satoshi Nakomoto tarafından yaratıldığından beri, Bitcoin fiyatı fırladı ve dünya çapında ilgi topladı.

bitcoin vs gold

2009 yılında takma adlı Satoshi Nakomoto tarafından yaratıldığından beri, Bitcoin fiyatı fırladı ve dünya çapında ilgi topladı. Nisan 2021’den bu yana, Bitcoin’in piyasa değeri 1 trilyon doları aştı. Bu, birçok yatırımcının Bitcoin ile altını karşılaştırırken bir yatırım olarak popüler kripto para birimine yönelmesine neden oldu.

Geleneksel olarak, yatırımcılar ve emtia traderları servetlerini mülk, hisse senedi, tahvil veya altın olarak depolamışlardır. Altın, genellikle uzun süreler boyunca artan fiyatlara karşı güvenli bir koruma olmuştur, ancak dijital para birimleri, günlük işlemlerin bir aracı olmanın yanı sıra, giderek artan bir şekilde bir yatırım olarak görülen yeni bir varlıktır. Bitcoin buna göre “dijital altın” olarak ün kazandı. 

Bitcoin ile altını karşılaştırırken bugün en öne çıkan iki seçeneğe ve uzun vadede değerlerini ve servetinizi korumak söz konusu olduğunda bunların birbirlerine karşı nasıl biriktiğine bakalım.

Değer Deposu Nedir?

Değer deposu, zaman içinde değerini kaybetmeden yeniden depolanabilen ve geri alınabilen bir varlıktır.

Bu tanımı kullanarak, itibari paranın zayıf bir değer saklama aracı olduğu açıktır. Nakit, günlük bir değişim aracı ve kısa vadeli likiditeyi korumanın bir yolu olarak faydalıdır, ancak zamanla değerini iyi tutmaz. 

Dünya çapında farklı para sistemlerinde 50’den fazla kayıtlı hiperenflasyon olayı yaşandı. Hiperenflasyon, paranın ayda yaklaşık %50 gibi hızlı bir oranda değer kaybetmesi durumunda ortaya çıkar. Mal ve hizmetlerin maliyetinde keskin bir artış ve buna bağlı olarak satın alma gücü kaybı ile karakterizedir. Gelişmiş ülkelerde hiperenflasyon nadir görülürken, enflasyonun kendisi oldukça yaygındır. 

Enflasyon, dünya çapında hükümetler tarafından para arzını kontrol etmek için kullanılan standart bir araçtır. Hükümetler, daha fazla istihdam yaratarak ekonomik büyümeyi teşvik edeceği umuduyla, insanları harcamaları veya yatırımları artırmaya teşvik etmenin bir yolu olarak her yıl para birimlerini hafifçe devalüe eder. 

Bu, paranızın zamanla değer kaybettiği anlamına gelir, bu nedenle servetinizi değeri koruyan bir varlıkta depolamak, ayak uydurmanın tek yoludur. Bu nedenle insanlar, zamanla değerini artırması veya değerini koruması muhtemel olan hisse senetlerine, tahvillere, gayrimenkullere ve diğer varlıklara yatırım yapar. 

Ancak, nakite tercih edilmelerine rağmen, bu yatırım araçları yükseliş ve düşüş döngülerinden geçmektedir. İşleri daha da kötüleştirmek için, fiyat hareketleri birbiriyle ilişkilidir – böylece birini etkileyen piyasa koşullarının diğerlerini de etkilemesi olasıdır. 

Bu nedenle, piyasa değişkenlerinden etkilenmeyen bir varlık esastır. İşte burada Bitcoin vs. altın argümanı devreye giriyor. Binlerce yıldır altın dünyanın birincil değer deposu oldu. Birçoğu artık var olmayan sayısız imparatorluğun ve şehir devletinin para sistemlerinden daha uzun yaşadı.

Yatırımcılar, piyasanın geri kalanıyla hareket etmedikleri için genellikle piyasa türbülansı zamanlarında altın ve Bitcoin gibi varlıklara geçerler. Aslında, yatırımcılar fonlarını toplu olarak hareket ettirdikçe, değerleri genellikle olumsuz piyasa koşullarında artar. Yatırımcılar, Bitcoin ile altını ölçerken, istikrarı nedeniyle onları “güvenli limanlar” olarak görürler. Yatırımcılar önemli kazançlar elde etmeseler bile servetlerinin değerini korumaktan emindirler.

bitcoin vs gold1

Altın Neden Popüler Bir Değer Deposu?

Bitcoin ile altını karşılaştırmadan önce, altının neden uzun vadeli yatırımcılar arasında bu kadar çekici olduğunu anlamak önemlidir. İnsan uygarlığı takas sisteminin sınırlarını fark ettiğinden beri para bir değişim aracı olarak kullanılmıştır. Para birimi olarak kemikler, çubuklar, deniz hayvanları, çiftlik hayvanları, metal ve kağıt gibi çeşitli malzemeler kullanılmıştır. Çağlar boyunca sadece altın değerini ve çekiciliğini korumuştur. Altın sikkelerin tarihteki ilk işaretleri MÖ 500’e kadar uzanıyor.

İnsanlar, benzersiz özellikleri ve güzel görünümü nedeniyle altına değer vermiştir. Kıymetli metali, servetlerini nesilden nesile aktarmanın ve korumanın bir yolu olarak görürler. Altın inert bir metal olduğu için oksitlenmez (paslanmaz) veya diğer elementlerle reaksiyona girmez. Çok yönlülüğü aynı zamanda altının eritilip madeni paraya dönüştürülebileceği anlamına gelir.

Modern tarih boyunca, birçok ülke altın standardı para sistemini benimsemiştir, ABD 1879’da bunu takip etmiştir. “Altın standardı” terimi, kağıt paranın değerinin, hükümetin elinde depolanan altın tarafından desteklendiği bir para sistemini ifade eder.

Bu sistem enflasyon ve deflasyonla mücadelede etkili olurken, hükümetlerin kendi para birimlerini özgürce basabilmelerini sınırlandırıyor. Bu, savaşları finanse etmeye çalışan hükümetler için bir sorun haline geldi. ABD, 1933’te altın standardından uzaklaşmaya başladı. 1971’de, altın rezervlerinde kaçınılmaz bir kaçıştan kaçınmak için, Nixon yönetimi konvertibiliteyi durdurdu, bu da diğer ülkelerin dolarlarını artık altın için kullanamayacakları anlamına geliyordu. 1973’te hükümet altın standardını tamamen kaldırdı. 

Sonunda, ABD doları dünya rezerv para birimi haline geldi ve birçok küresel para birimi, döviz kurlarını altın yerine ona sabitledi. 

Altın neden bir değer saklama aracı olarak bu kadar çok saygı görüyor? Tarih boyunca altın, belirsiz zamanlara karşı bir sigorta olarak değerini korumuştur. Muazzam değerini artıran özellikler arasında dayanıklılık, kıtlık, taşınabilirlik, dönüştürülebilirlik ve parlak nesneler daha çekici olma eğiliminde olduğundan duygusal çekicilik sayılabilir. 

Altının pratik kullanımları da vardır. Antik çağlardan beri mücevher yapımında ve daha yakın zamanlarda elektronik bileşenlerin üretiminde kullanılmıştır. Altının topraktan çıkarılması ve işlenmesi gerektiğinden arz düşük, istikrarlı ve öngörülebilir. Bu nedenle, altının hisse senetleri ve para birimleri gibi diğer varlık sınıflarıyla çok az korelasyonu vardır. 

Borsa dalgalanmalarına karşı temkinli olan yatırımcılar, rahatlığı altında buldu. Değerli metal, piyasa düzeltmelerinde bir hedge olarak yardımcı oldu. Değeri yükselmese bile, diğer varlıklar düşerken statik kalma eğilimindedir. Bu faktörler, altının sağlam bir güvenli liman varlığı olarak uzun süredir popülerliğine katkıda bulunuyor. 

Şimdi, Bitcoin, birinci sınıf değer deposu olarak altının parlaklığını çalmakla tehdit ediyor. Ancak bu dijital varlık, Bitcoin ve altın karşılaştırmamızda orijinal değer deposunu nasıl ölçüyor?

Bitcoin Neden Bir Değer Deposu?

Öncelikle mücevher, kripto para ve bazı elektronik bileşenler yapmak için kullanılan altının aksine, Bitcoin’in kendi başına endüstriyel kullanımı yoktur. Ancak, bir değişim aracı olarak kabul edilebilir. 

Bitcoin doğası gereği bir değer deposudur, çünkü dayanıklı ve kıttır. Toplam Bitcoin arzı 21 milyon ile sınırlıdır ve asla bu miktardan fazlası olmayacaktır. 

Ayrıca Bitcoin, merkez bankaları veya hükümetler tarafından kontrol edilmeden çalışan ve bunu mümkün kılan küresel bir node ve madenci ağına dayanan merkezi olmayan bir dijital varlıktır. Bu, Bitcoin kullanıcılarına bir miktar gizlilik sağlar ve ayrıca güvenliğini artırır. İdeal bir değer deposu, gerektiğinde dönüştürülebilmesi için bir değişim aracı olarak işlev görmelidir. Bitcoin takas edilebilir, taşınabilir, bölünebilir ve yaygın olarak benimsendiği için değiştirilebilir.

Şimdi her iki varlık da tartışıldığına göre, Bitcoin ile altını yan yana karşılaştıralım.

bitcoin vs gold3

Bitcoin Mi, Altın Mı?

Benzerlikleri çarpıcı olduğu için Bitcoin ve altın arasındaki karşılaştırmalardan kaçınmak zor. Her ikisi de iyi bir değer deposu ve piyasa türbülansı denizinde güvenli bir limandır. Burada, onlara değerini veren faktörleri inceleyerek Bitcoin ile altını karşılaştırıyoruz.

Kıtlık

Bitcoin ile altını ölçerken iyi bir değer deposunun temel özelliği kıtlıktır. Bir varlığın elde edilmesi kolaysa veya basitçe bolsa, miktarını artırmak kolaydır. Bununla birlikte, sonuç olarak, fiyat düşer ve onu zayıf bir değer deposu haline getirir. Öte yandan, bir varlığın arzı sınırlı olduğunda, artan talep varlığın fiyatını artırır, değerini korur ve artırır.

Kıtlık, altının temel özelliklerinden biridir ve bir değer deposu olarak diğer metallere ve malzemelere göre bir avantaj sağlar. Madencilik ve işleme için nispeten nadir, pahalı ve emek yoğun. Buna göre altın arzını artırmak kolay değil. Dolayısıyla altın talebi arttığında arzı artırmak ve piyasa ihtiyacını karşılamak kolay olmuyor. Daha bol ve madenciliği daha kolay olan gümüş ve bakır gibi diğer metallerle karşılaştırıldığında, altın daha nadirdir ve bu da onu çağlar boyunca baskın değer deposu haline getirmiştir.

Ama altından bile daha kıt olan ne biliyor musun? Bitcoin. Altın nispeten kıt olsa da, Bitcoin kesinlikle kıttır. Sadece 21.000.000 Bitcoin var olacak ve 2140’tan sonra yenisi çıkarılmayacak. Altın yüzyıllardır çıkarılmış olsa da, dünya hala çıkarılacak metali elinde tutuyor.

Kıtlık için Bitcoin’in sabit bir arzı vardır ve bu nedenle altından daha iyi bir değer deposudur.

Değiştirilebilirlik

Değiştirilebilirlik, iyi bir değer deposunun bir özelliği olan, karşılıklı olarak değiştirilebilir ve tek tip olma niteliğini tanımlar. Bu kalite, takası kolaylaştırır çünkü değiştirilebilirlik, varlığın tüm eşdeğer birimlerinin eşit değere sahip olduğu ve çeşitli pazarlar ve konumlar arasında değiş tokuş edilebileceği anlamına gelir.

Mercedes ve Jeep her ikisi de otomobildir, ancak doğrudan değiştirilemezler çünkü her aracın değerini etkileyen bir dizi farklı ve benzersiz özelliği vardır. Bununla birlikte, altın genellikle takas edilebilirdir – bir ons saf altın, herhangi bir yerde bir ons saf altınla aynı değere sahiptir. Ancak bazı durumlarda altın takas edilemez. 

Saf olmayan altın, saf altınla aynı değerde değildir. Altın saflığını kolayca test etmek herkes için çok kolay değildir ve dünya çapında aynı ölçüm standartlarını kullanmanın getirdiği ek zorluklar da vardır. 

Öte yandan, Bitcoin vs. altın argümanında, Bitcoin her zaman değiştirilebilir. Bir Bitcoin, diğer herhangi bir Bitcoin ile aynıdır ve daha da önemlisi, taklit edilemez. Özetle, Bitcoin altından daha fazla değiştirilebilir.

Bölünebilirlik

Daha doğru bir değer aktarımı için bir değer deposunun daha küçük birimlere bölünmesi kolay olmalıdır. Altının düştüğü yer burası. Altın yoğun bir metaldir, bu nedenle küçük bir miktar hala büyük bir değeri temsil eder. Bu, küçük altın paralarla bile daha küçük değer birimlerinin transferini zorlaştırır. 

Bu yüzden kağıt para gerekli hale geldi: altının daha küçük, daha değiştirilebilir birimlere bölünmesini kolaylaştırdı. Ancak kağıt para artık altını temsil etmiyor, bu nedenle altınla ilgili bölünebilirlik sorunu devam ediyor. Ayrıca, altının bölünmesi fiziksel çaba gerektirir – eritme, tartma, tahlil etme ve yeni madeni paralar basma.

Tersine, Bitcoin’in böyle bir sorunu yoktur. Bitcoin kelimenin tam anlamıyla sonsuz bölünebilir. Bir Bitcoin’in milyonda birine Satoshi denir. Bu nedenle, Bitcoin ne kadar değerli olursa olsun, onu kullanmak ve en sevdiğiniz biradan bir bardak satın almak yine de mümkün olacak. Bitcoin’in altına bölünebilirliğinin bu yönü açısından, Bitcoin burada açık ara kazanandır.

Taşınabilirlik

Bitcoin ve altını değerlendirirken, önemli hususlardan biri değer deposunun taşınabilirliği olmalıdır. Altın yoğun bir metaldir ve taşıması ağırdır. Büyük miktarda nakliye pahalıdır, bu da uzun mesafeli ticaret için elverişsizdir. Altınla ilgili sınır ötesi düzenlemeler, onu uluslararası ticaret için bir şekilde elverişsiz kılıyor.

Bitcoin’in aksine, taşınabilirlik sorunu yoktur. Tamamen dijital bir varlık olarak Bitcoin, değeri ne olursa olsun, başparmak boyutunda bir sürücüde veya hatta çevrimiçi olarak saklanabilir ve internet bağlantısıyla dünyanın her yerinden erişilebilir.

Bitcoin transferi hızlı ve ucuzdur. Bir dolardan daha az bir fiyata muazzam bir Bitcoin değerini dakikalar içinde güvenle taşıyabilirsiniz. Bu sonuçta Bitcoin’i altından sonsuz derecede daha taşınabilir hale getirir.

Toplumda Evlat Edinme

Toplum, iyi bir değer deposu olması için bir varlığı kabul etmelidir. Bu önemlidir, çünkü insanlar uzun süredir değerli olduğu düşünülen şeylere değer verme eğilimindedir. Altın, antik çağlardan beri hemen hemen her insan uygarlığı tarafından değerli kabul edilmiştir ve bu nedenle bir değer saklama aracı olarak büyük bir çekiciliği vardır. Ek olarak, madeni para, mücevher ve elektronikte kullanıldığı için altının pratik uygulamaları vardır.

Bitcoin ile altını karşılaştırma konusunda bu konuda altın, Bitcoin’den çok daha üstündür. Bitcoin on yıldan biraz daha uzun bir süredir piyasada ve kısa sürede etkileyici bir benimsenme düzeyi kazanmış olsa da hala altının çok gerisinde. Birçok yatırımcı ve genel halk, Bitcoin’i henüz tam olarak anlaşılmamış bir niş olarak görüyor.

Şu anda altının piyasa değeri 11 trilyon dolar civarındayken, Bitcoin’in piyasa değeri 500 milyon dolar. Açıkçası, altın küresel olarak Bitcoin’den daha fazla benimseniyor. Bununla birlikte, Bitcoin hızla popülerlik kazanıyor.

Hükümet Düzenlemeleri

Kimsenin kontrolü altında olmayan merkezi olmayan bir para birimi fikri, dünya çapındaki merkez bankaları ve hükümetlere pek uymaz. Bu, bazı yerlerde katı düzenlemelerden doğrudan yasaklara kadar Bitcoin ile ilgili olumsuz hükümet politikalarına yol açtı.

Böyle bir tehdit altının meşruiyetinin üzerinde durmaz, bu da onu Bitcoin vs. altın tartışmasının bu yönünün açık kazananı yapar.

Son Sözler

Hükümetler para basarken ve para birimlerini devalüe ederken, altın ve Bitcoin, kaçak enflasyon oranlarına karşı mükemmel koruma araçlarıdır. Altın yüzyıllardır kullanılmaktadır ve hala iyi bir değer deposu ve güvenilir bir güvenli liman varlığıdır. Bununla birlikte, Bitcoin bloktaki yeni çocuktur ve gelişmiş kıtlık, bölünebilirlik ve aktarılabilirlik gösterir. Bu sonuç olarak Bitcoin ile altını karşılaştırırken Bitcoin’i daha iyi bir değer deposu olarak konumlandırıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner