Yükleniyor...

Wikipedia Kurucu Ortağı: Kripto Para Entegrasyonu Saçmalık

Wikipedia kurucu ortağı Jimmy Wales, Cuma günü yaptığı açıklamada, kripto para birimlerini ve Blockchain teknolojisini Wikipedia'ya entegre etmek için geçerli bir sebep bulamadığını belirtti.

Ekran Resmi 2020 02 21 22.26.50

Wikipedia kurucu ortağı Jimmy Wales, Cuma günü yaptığı açıklamada, kripto para birimlerini ve Blockchain teknolojisini Wikipedia’ya entegre etmek için geçerli bir sebep bulamadığını belirtti.

Londra’da düzenlenen CoinGeek konferansında konuşan Jimmy Wales, kripto para birimlerinin Wikipedia’ya uygulanmasının herhangi bir faydasının olmayacağını, hatta bu tür bir entegrasyonun platformun zarar görmesine neden olacağını belirtti. İçerik üreticilere ve editörlere kripto para aracılığıyla ödeme yapılması fikrine ise doğrudan karşı çıkan Wales, kötü bir fikirden iyi bir şeyin çıkmasının beklenmeyeceğini söyledi.

Wales’a göre, içerik üreticilerine ve editörlere kripto para ile ödeme yapılması hem kullanıcılara ek maliyetler yükleyecek hem de platforma zarar verecek ve Wikipedia’nın kalitesine de pozitif yönlü bir etkisi olmayacak. Platformu kullanmak için insanların para yatırması ya da içerik üreticilerin kripto para karşılığında çalışması ile bu durumun suistimallere açık olduğunu belirten Wales, böyle bir ortamda bazı içerik üreticilerinin para karşılığında yanlış girişler yapabileceğini söyledi.

Her yönüyle Wikipedia’nın kripto para entegrasyonuna karşı çıkan Wales, platformun kripto paralar ile bağış toplamasına ise “Wikipedia bir yardım platformudur. Bu yüzden tüm kanallar aracılığı ile yardımlar kabul edilmektedir. 2014’den beri kabul edilen Bitcoin (BTC) yardımı bundan sonra da devam edecektir.” sözleriyle açıkladı.

Kripto para karşıtı olduğu bilinen Wales’in Londra’da düzenlenen konferansa baş konuşmacı olarak davet edilmesi özellikle birçok kripto kullanıcısının tepkisini çekmişti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner