Yükleniyor...

Ethereum ve XRP Arasında Köprü mü Kuruluyor?

Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen ve üç gün boyunca süren ETH Denver Hackathon'a geliştiricilerin yanı sıra kripto meraklıları da katıldı.

Ethereum ETH Ripple XRP

Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen ve üç gün boyunca süren ETH Denver Hackathon’a geliştiricilerin yanı sıra kripto meraklıları da katıldı. Ripple’ın Xpring’inin hackathon’a sponsor olması ve geliştiricilerinin de etkinliğe katılması dikkat çekti. Ripple cephesinden Ethereum’a gösterilen ilgi önemli bir soruyu gündeme getirdi; Ethereum ile XRP arasında köprü mü kuruluyor?

Xpring’den Warren Paul Anderson, tüm bunların neden olduğuyla ilgili bir blog yazısı kaleme aldı. Blog yazısında Anderson, Xpring’in ETH Denver Hackathon’una sponsor olmasının sebebini, çoğunlukla açık kaynalı yazılım ve protokoller oluşturmalarına ve bu takımdaki geliştiricilerin de aynı şeyi yapanlarla çalışmayı sevmesine bağladı. Anderson’un da belirttiği gibi, Xpring’in 40 geliştiricisinin tamamı zamanlarının büyük çoğunluğunu açık kaynaklı yazılım geliştirmelerine harcıyor.

Ayrıca Xpring, XRP defteri (Rippled) uygulaması gibi açık kaynaklı projelerinde C++’ı desteklerken, Interledger Protokolü ve diğer hizmetlerinde ve uygulamalarında Rust ve Java dillerini destekliyor.

Anderson’un yazısında, Ripple geliştiricilerinin kripto para birimleri ve Blockchain teknolojisinin kitlesel benimsenmesinin başarıyla gerçekleşmesi için Blockchain’ler arasındaki birlikte çalışabilirliğin çok önemli olduğuna değiniyor.

Anderson, Ethereum topluluğunun son zamanlarda dünya çapında 1 milyon geliştiriciye ulaşma misyonunu da ele alıyor ve bu hedefe hızlı bir şekilde ulaşılması için geliştiricilerin kolayca Blockchain üzerine uygulamalar inşa edebilmelerine olanak sağlanması için çaba gösterilmesi gerektiğini ve kaynakları diğer platformlarla birleştirmenin çok daha mantıklı olacağını söylüyor.

Öte yandan XRP ve Ethereum arasında kurulabilecek bir köprü son derece önemli çünkü XRP dünyanın en likit kripto para birimlerinden biri olmasına karşın Ethereum’da büyüyen Merkeziyetsiz Finans (DeFi) pazarı için karmaşık akıllı sözleşmeleri destekleyecek bir hesaplama katmanına sahip değil.

Dahası, Xpring’in Ethereum Blockchain’i XRP Blockchain’i arasında köprü kurma fikri, kripto para endüstrisinde hakimiyet sürdüren kripto tribalizmini ortadan kaldırma konusunda büyük bir adım olabilir. Tüm Blockchain destekçileri arasında daha bütünleşmiş bir cephe sadece ana akım benimsenmesini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda kripto regülasyonlarının daha yapıcı bir yaklaşımla yapılmasına yardımcı olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner