Yükleniyor...

Worldcoin (WLD) Nedir?

Worldcoin, OpenAI CEO'su tarafından oluşturularak piyasaya sürülmüş bir kripto para birimidir.

worldcoin

Worldcoin, OpenAI CEO’su tarafından oluşturularak piyasaya sürülmüş bir kripto para birimidir. Projenin misyonu, mülkiyeti herkese veren bir kamu hizmeti olarak dünyanın en büyük kimlik ve finansal ağını oluşturmaktır.

Worldcoin Nedir?

OpenAI CEO’su Sam Altman tarafından oluşturulan Worldcoin, 24 Temmuz itibarıyla piyasaya sürüldü.

Kripto alanından Silicon Valley’e kadar fikir ayrılıklarına yol açan proje, kimileri tarafından övgüyle karşılaşırken kimileri tarafından da distopik olarak değerlendirildi. Her ne kadar Worldcoin olumsuz yorumlara maruz kalsa da geliştiriciler, projenin gelir eşitsizliğini ve çevrimiçi kimlik doğrulamasını çözme hedefine odaklanmış olduğu konusunda ısrarcı görünüyor.

Proje, biyometrik veriler karşılığında kripto paralar çıkararak, hem küresel bir evrensel temel gelir hem de insanlar ile robotlar arasında ayrım yapmak için bir kimlik doğrulama sistemi olarak çalışmayı amaçlıyor.

Beta aşamasından bu yana 2 milyon kullanıcı kazanan projenin lansman ile Worldcoin, “yörünge” operasyonlarını 20 ülkede 35 şehre genişletiyor. Dijital bir para birimi olarak Worldcoin, insanlara herhangi bir fon yatırmalarını gerektirmeden gelecekteki para biriminin bir token’ını sunarak pazar liderlerinden Bitcoin veya Ethereum’dan farklı şekilde işlev görmesi hedefleniyor.

Bir token almak için, Worldcoin’e kaydolan kişilerin gözbebeklerinin küre şeklindeki bir cihazla taranması gerekir – bu, kaydolan herkesin insan olduğundan ve yalnızca bir kez kaydolduğundan emin olmanın bir yoludur. Kanada merkezli Concordia Bilgi Sistemleri Mühendisliği Enstitüsü’nden Jeremy Clark, “Worldcoin çoğunlukla kimlik doğrulama tarafında yenilik yapmaya çalışıyor.” İfadelerini kullandı.

Clark, herkesin bitcoin gibi kripto para birimlerini kullanabileceğini, istediği kadar kimlikle kaydolduğunu, ancak Worldcoin’in “temelde gezegendeki herkese bir ve yalnızca bir (adres) almaya çalıştığını” açıkladı.

worldcoin

Worldcoin Nasıl Çalışır?

Worldcoin web sitesine göre, kürenin depoladığı tek veri , bireyi tanımlamak için oluşturulan bir dizi sayı olan “IrisHash” dir. Küre herhangi bir biyometrik veri saklamaz.

Bir Worldcoin sözcüsü Context’e e-postayla gönderilen yorumlarda, “Orb tarafından toplanan görüntüler, kaydolan kişi tarafından açıkça talep edilmedikçe derhal silinir.”

Kişi, benzersiz IrisHash’ını ve kripto cüzdanını aldıktan sonra, bir “World Kimliği” veya dijital pasaport alır.

Afganistan’dan İngiltere’ye , insanların oy kullanmasına ve sağlık ve gıda bankaları gibi temel hizmetlere erişmesine izin vermek için biyometri ve dijital kimlikler giderek daha fazla kullanılıyor.

Proje, Sudan, Şili ve Endonezya gibi ülkelerde küre testi yaptı ve World Uygulamasının 80’den fazla ülkede kullanılabileceği belirtildi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner