Yükleniyor...

XRP Coin Yorum, Geleceği, Kaç TL?

Bitcoin ve Ethereum, kripto endüstrisinde öncüdür, piyasa değerinde birinci ve ikinci sırada yer alan kripto para birimleri.

xrp

Bitcoin ve Ethereum, kripto endüstrisinde öncüdür, piyasa değerinde birinci ve ikinci sırada yer alan kripto para birimleri. İşte Ripple (XRP) hakkında merak edilenler

Ancak her biri belirli bir projeye veya blok zincirine bağlı binlerce başka kripto para (altcoin) daha var. XRP, büyük kripto haberlerinde aktif bir şekilde manşet olarak görünürken, XRP’nin ne olduğunu ve Ripple’da neler olduğunu sormanız çok doğal.

XRP, Ripple tarafından geliştirilen bir kripto para birimini ifade eder. Orijinal kullanımı, “küresel ödemeler için oluşturulmuş dijital bir varlık” olarak hizmet etmek. Genel olarak Ripple, XRP’yi yerel kripto para birimi olarak piyasaya süren bir ağ şirketidir. O zamandan beri katlanarak büyüyerek piyasa değeri açısından üçüncü en büyük dijital para birimi oldu.

XRP Nedir? 

Şirketin XRP kriptosunun arkasındaki adı (Ripple ) genellikle dijital para birimi XRP’yi tanımlamak için kullanılır. Dijital varlık, aktarıldığı açık ödeme ağının ve Ripple projesinin holding şirketinin temelini oluşturuyor.

Öte yandan, projenin arkasındaki şirket Ripple Labs. Bankalar ve ödeme işlemcileri gibi finansal kurumlar için gerçek zamanlı ödeme anlaşmalarına ve döviz bozdurma hizmetlerine odaklanır. 

2012’deki lansmanından bu yana, dünya çapında 100’den fazla şirket, daha hızlı ve sorunsuz işlemler için Ripple’ın yazılımını uyguladı.

Bitcoin veya Ethereum’dan farklı olarak Ripple, yerel bir kripto para birimine sahip bir blok zinciri ağına atıfta bulunmaz. Ripple tarafından verilen dijital para birimi olan XRP’de ödemeleri kolaylaştıran blok zinciri benzeri bir ağ olan bir XRP Ledger var. XRP kriptosu, sınır ötesi ödeme teknolojisine güç veren yakıt olarak hizmet ederek iş modeline uyuyor.

Bu nedenle, XRP değeri doğrudan dijital ödeme ağından ve protokolünden türetilir. Kripto para birimi XRP, dijital varlığın kullanımına ve arkasındaki platforma, SWIFT sistemine benzer şekilde çalışan bir ödeme anlaşması, varlık değişimi ve havale sistemi olarak bağlanır. Küresel, merkezileştirilmiş uluslararası para ve güvenlik transferleri için bir hizmet olarak hizmet eder.

Ripple Nasıl Çalışır?

Diğer kripto para birimlerinden farklı olarak, Ripple, özel bir şirket tarafından denetlenen bir doğrulama sunucuları ağı tarafından güvence altına alınmıştır. Konsensüse dayalı işlemleri garanti eden sunucuların dahili defteri olduğundan, onu merkezi yapan da budur. XRP, Ripple Labs’in yeni kripto paraların dağılımını kontrol ettiği ve madencilik ödülünün olmadığı XRP Defter Konsensüs Protokolü üzerinde çalışır. Halihazırda dolaşımda olan 45 milyardan fazla XRP kripto parasıyla, mevcut 100 milyar Ripple kripto parasının tamamı önceden kazılmıştır. Yine de, arz ve talepleri kontrol etmek için ihtiyaç duyulduğunda Ripple Labs tarafından daha fazla kripto para piyasaya sürülecek.

Ripple platformuyla ilgili ilginç olan kısım ise işlemlerin XRP ile sınırlı olmaması. Protokol ayrıca Dolar, Euro, Pound ve Yen gibi fiat para birimlerini ve Bitcoin gibi kripto para birimlerini de destekliyor.

Ripple, öncelikle XRP para biriminin Ripple’ın misyonunu tamamladığı bir ödeme işlemcisi ve döviz borsasıdır. Ancak Ripple başka bir şeyle büyüyor. Değerini esas olarak ondan alır ve Swift, ACH ve Payoneer gibi geleneksel ödeme doğrulama ve havale sistemleriyle rekabet eder. 

Bununla birlikte, XRP’nin merkezileştirilmiş modeli, ağın Bitcoin’den daha az güvenli olmasını sağlıyor. Ancak diğer yandan, işlemleri Bitcoin’den daha hızlı işleme yeteneğine sahiptir. Bunun başlıca nedeni, doğrulayıcıların UNL’sinin merkezileştirilmiş olmasıdır; dolayısıyla fikir birliği üzerinde anlaşabilir ve verileri daha hızlı paylaşabilirler. 

Ripple, RippleNet’ten Ne Kadar Farklıdır?

Ripple, gerçek zamanlı bir brüt ödeme sistemi (RTGS), döviz bozdurma ve havale ağından oluşur. Platform, geleneksel bankalar, ödeme işlemcileri ve finans kurumları arasında anlık ve düşük maliyetli işlemleri kolaylaştırmak için blok zinciri tabanlı dağıtılmış ödeme protokolüne dayalı olarak çalışır. Bunu iki temel unsurdan yararlanarak başarır:  RippleNet ve Ripple xCurrent.

RippleNet ise, Ripple’ın dağıtılmış platformu aracılığıyla ödeme gönderen ve alan farklı bir küresel banka ve finans kuruluşu ağıdır. RippleNet, gerçek zamanlı ve düşük maliyetli ödemeler sunmak için tasarlandı. Bankalar ve finansal kurumlardan oluşan birleşik bir merkezi olmayan küresel ağ olarak hizmet eder ve sorunsuz bir küresel ödeme deneyimi sunar. 

RPCA Nedir?

Ripple İşlem Protokolü (RTXTP), Bitcoin ve Ethereum tarafından kullanılan protokollere benzer bir blok zinciri protokolüdür. Farkı, küresel olarak uygun fiyatlı ve verimli fon transferini amaçlamaktadır. Protokol, Ripple Protocol Consensus Algoritması sayesinde hız açısından bu verimliliği sağlıyor. 

RPCA, ağın doğruluğunu ve anlaşmasını korumak için tüm katılan düğümler tarafından birkaç saniyede bir uygulanır. Bir uzlaşmaya varıldığında, mevcut ledger “kapalı” olarak kabul edilir ve son kapatılan ledger olur.

Ripple’ın Retrospektifi (XRP)

XRP, 2012’de piyasaya sürülmesinden bu yana çok yol kat etti. XRP çizelgeleri, yıllar içinde platformun ve XRP kripto varlığının arkasında büyük bir topluluk toplandığını gösterdi. 2017 yılında, tokenin piyasa değeri 3 haftada 10 milyar dolardan neredeyse 90 milyar dolara çıktı, başka hiçbir kripto para biriminin başaramayacağı bir şey.

Son derece başarılı Ripple ödeme ağıyla olan ilişki, her zaman XRP’nin değer artışının arkasındaki birincil itici güç olmuştur. Ek olarak, ek ürünlerin piyasaya sürülmesi, Ripple’ın arkasındaki şirket için ihtiyatlı bir hareket olduğunu kanıtladı.

xCurrent, xVia ve xRapid’in kullanıma sunulması, yeni kullanım durumları oluşturarak Ripple platformunun işlevselliğini artırdı. 

Ripple’ı (XRP) Kim Yarattı?

Ripple’ın kökenleri, Ryan Fugger’ın RipplePay.com’u blok zinciri para birimlerinin öncüsü olarak piyasaya sürdüğü 2005 yılına kadar izlenebilir. RipplePay, topluluklar için güvenli çevrimiçi ödeme seçenekleri sağladı. 2011’de Jared McCaleb ve Chris Larsen, Fugger’a RipplePay’i Bitcoin ağındaki gibi madenciler yerine topluluk mutabakatı tarafından doğrulanmış işlemlere sahip bir dijital para birimi sistemi ile değiştirmek için çalıştı.

Ripple İşlem Protokolü daha sonra 2012’de geliştirildi ve bu, XRP olarak bilinen yeni bir değer tokeni yarattı.

xrp2 1

2014 yılında, birkaç banka ve ödeme işlemcisi, Ripple’ı bir test kapasitesinde kullanmak için anlaşma imzaladı. 2020 itibariyle, uluslararası ödemeleri kolaylaştırmak için Standard Chartered ve Santander dahil olmak üzere 300’den fazla kurumsal müşterisi var.

Ripple Ne İçin Kullanılır?

Ripple, değerini, sınır ötesi ödemeyi kolaylaştırmak için ödeme aracılarını birbirine bağlayan Ripple İşlem Protokolünden alır. Ripple’ın algoritması, merkezi bir düğüm ağındaki (UNL listesi) işlemler için güvenilir bir yol keşfeder. Herhangi bir geleneksel ödeme sağlayıcısının mevcut altyapısı, bankaları veya üçüncü bir aracının aracılar arasında aracı olarak hareket etmesi gereken diğer kurumlarla entegrasyonu kolaydır. Ripple’da aracılara “ağ geçidi” denir ve bunlar genellikle para transferi için mevduat kabul eden bankalar veya diğer yerlerdir.

Sonuç olarak, XRP’nin merkezileştirilmesi, onu Bitcoin ve Ethereum gibi açık kaynaklı blok zincirlerinden daha az sansüre dayanıklı hale getiriyor. 

XRP böylece daha hızlı işlemleri kolaylaştırmak için kullanılır çünkü işlem sürecine dahil olan madencilik yoktur. Ödül vaadi olmadan işlemleri doğrulayan doğrulayıcılar, Ripple tarafından incelenir ve güvenilir ve bu güven, XRP’nin tasarımında çifte harcamayı önlemek için gereklidir.

Ripple Bitcoin’den Nasıl Farklı?

Bitcoin ve Ripple arasındaki temel farklardan biri, kullandıkları fikir birliği protokolündedir. Bitcoin, İş Kanıtı (PoW) algoritmasını kullanır. Aksine, Ripple, madencilerin değil doğrulayıcıların işlem defterini tuttuğu ve işlemin kaydını tuttuğu XRP Ledger Uzlaşma Protokolünü kullanır.

Bitcoin ayrıca izinsiz bir node ağında çalışır, Ripple ise İzinli bir node ağında çalışır. Bitcoin tamamen merkezi olmayan bir yapıya sahipken, Ripple özel bir şirket tarafından denetleniyor. 

xrp1

Ripple’ın Artıları ve Eksileri (XRP)

XRP işlemleri, açık piyasada işlem gören diğer birçok para biriminden daha iyidir, ancak bazı sınırlamalar yatırımcıları bahis oynamaktan alıkoymaktadır. 

İşte Ripple’ın artıları ve eksileri:

Artıları:

  • Ripple, iyi yapılandırılmış bir altyapıya sahiptir
  • Harika ortaklıklar ve daha iyi yatırımcılar
  • İstikrar ve fiyat faktörü

Eksileri:

  • Gerçek dünyada kullanımının olmaması
  • ‘Merkezi Sistem’ tartışması

Ripple’ın Fiyat Düşüşüne Ne Oldu?

XPR çizelgelerini incelerken, XRP’nin 2018’in başlarında tüm zamanların en yüksek seviyesini gördüğünü ve 4 Ocak’ta 3.84 dolara ulaştı.

O zamandan beri, XRP değeri azaldı. SEC’in XRP’ye ve ABD merkezli Coinbase platformuna karşı tüm XRP işlem çiftlerini piyasadan askıya almasına yönelik en son yasal eylemi, XRP’nin fiyat ticaretinde 31 Aralık’ta 0,21 dolara düştü.

Peki, bu davaların arkasındaki sebepler nelerdir? Teorik olarak, bu düşüşün nedeni esas olarak Ripple’ın yanlış uygulamasından kaynaklanıyor. Şikayet, XRP’nin bir menkul kıymet tokeninin (yatırım sözleşmeleri) ifşa üzerine belirli gereklilikleri yerine getirmesi gereken hükümleri ihlal ettiğini açıklıyor.

Ripple’ın Eleştirisi

Ripple, birçok uzmanın ICO yerine bir Menkul Kıymet Arzı olarak gördüğü sermaye artışı nedeniyle önemli eleştiriler aldı. 

Dahası, yatırımcılar, Ripple Labs ve/veya şirket yöneticileri tarafından kripto paranın piyasa fiyatını etkileyen bir hareketle XRP kripto paralarının boşaltılmasıyla baskı altına alındı.

Kripto topluluğundaki birçok kişi, Ripple’ın aylık emanet yayınladığı XRP’yi durgun XRP fiyatı arasında doğrudan bir ilişki görüyor. Borsalardaki fazla XRP arzının, ilk olarak o dönem boyunca düşük fiyat performansına katkıda bulunduğu düşünülüyordu. Ancak, hakikat eylemi aksini söylüyor. 

Ripple’ın İddialarına İlişkin Yanıtlar

Ripple, ABD’deki yasaları ihlal etmekle suçlanıyor ve Coinbase gibi bazı büyük kripto borsaları XRP ticaretini durduruyor. Yine de bankalar, Ripple’ın temelini oluşturan teknolojiyi benimsemeye devam ediyor. Bu, potansiyel olarak Ripple ve platformu için daha fazla gerçek dünya uygulaması yaratabilir. 

İşte davalardan öne çıkan yanıtlardan bazıları:

“Bence tüm kriptolar için ayağa kalkmalıyız ve SEC’in tüm endüstriye zorbalık yapmasına izin vermemeliyiz. Tarihin doğru tarafında olacağız.”

“Bu potansiyel dava, XRP için son derece ciddi, hatta muhtemelen ölümcül”.

Ripple için Yaklaşan Projeler Nelerdir? 

Ripple’ın ana odak noktası, kripto projelerini başarıyla mahkemeye çıkaran ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile açılan davayı çözmek. Genellikle, bir tokenin değerlemesinde dramatik düşüşler olur. Coinbase’in tüm XRP ticaretini askıya alması ve diğerlerinin XRP ticaret çiftlerini kaldırmayı takip etmesiyle, Ripple için sırada ne olduğunu yalnızca gelecek söyleyebilir.

Ripple’ın açık kaynak kodu güvenli olmasına ve birçok bankanın bunu benimsemesine rağmen, Ripple’ın merkezileşmesi sorunları gündeme getiriyor ve bu yakın zamanda ortadan kalkmayacak. Sonuç olarak, oyunun kripto ekosisteminde nasıl oynandığını görmek ve kendiniz için bir karar vermek adil olur. 

XRP Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 XRP Coin 16.88 TL TL’den işlem görüyor. XRP Coin fiyatı son 24 saat içerisinde -1.11% değişim gösterdi. XRP Coin’in son 24 saatteki işlem hacmi ise 929,205,117 $ dolar, toplam piyasa değeri ise 29,026,312,082 $ dolar seviyesinde.

XRP Coin Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 XRP Coin 0.523712 $ dolardan işlem görüyor. 2022 yılının Şubat ayı itibariyle XRP Coin tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 3.84 dolarla kaydetti. Bununla birlikte XRP yılın en düşük seviyesini ise 0,3793 dolarla belirledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner