Yükleniyor...

Bartın Üniversitesi Bir İlki Gerçekleştirerek NFT Sektörüne Adım Attı

Bartın Üniversitesi, Türkiye’den kurumsal anlamda NFT sektörüne giren ilk üniversite oldu.

Bartin universitesi NFT

Bartın Üniversitesi, Türkiye’den kurumsal anlamda NFT sektörüne giren ilk üniversite oldu.

Bartın Üniversitesi, bilime yön veren Türk-İslam bilim insanlarının biyografilerinin anlatıldığı 30’u aşkın dijital kart koleksiyonunu OpenSea platformunu üzerinden yayınladı. Üniversite, NFT dünyasına ilk adımını bu şekilde attı.

Bartın Üniversitesi resmi Twitter hesabından NFT sektörüne girdiklerini şu şekilde duyurdu;

“Üniversitemiz, kripto varlıklarla birlikte hayatımıza giren NFT (Non-Fungible Token) dünyasına Türkiye’den kurumsal anlamda giren ilk üniversite oldu.”

Türkiye’deki İlk Üniversite Oldu

NFT sektoru

NFT platformu OpenSea üzerinde oluşturulan kurumsal hesabından, bilime yön veren Türk-İslam bilim insanlarının biyografilerinin anlatıldığı 30’u aşkın karttan oluşan NFT koleksiyonunu paylaşan Bartın Üniversitesi, böylece kurumsal olarak blok zinciri üzerinden dijital eserlerine sertifika alan Türkiye’deki ilk üniversite oldu.

Bartın Üniversitesi’nin konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Yaklaşık 2 yıl süren titiz bir çalışmanın sonucunda hazırlanan ve yayınlanan dijital NFT kartlarında tarihe yön veren Türk-İslam âleminden modern kimyanın kurucusu Câbir bin Hayyân’dan, Avrupalılara ilham veren Farabi’ye, çağları aşan deha El-Bîrûnî’ye, sibernetiğin kurucusu El-Cezerî’den, bilginin amirali Pîrî Reis’e, İslam, Bilim Tarihi araştırmacısı Fuat Sezgin’e ve Nobel ödüllü bilim insanımız Aziz Sancar’a kadar 30 aşkın Türk-İslam bilim insanının ilham veren hayat hikâyeleri, bilime ve insanlığa sunduğu katkılar ve önemli eserleri yer alıyor.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner