Yükleniyor...

Yanıbaşımızdaki Borsalar: BtcTurk Nedir?

Bu rehberimizde, BtcTurk nedir, BtcTurk ne işe yarar gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

BtcTurk Nedir

Bu rehberimizde, BtcTurk nedir, BtcTurk ne işe yarar gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Siz değerli Coinkolik okuyucuları için hazırladığımız, “yanı başımızdaki borsalar” yazı dizisinde seriye kuruluş olarak ülkemizin birinci, dünyanın ise dördüncü kripto borsası BtcTurk ile devam ediyorum. Serinin ilk yazısı olan “Paribu Nedir“e de gözatmanızı öneriyoruz. Gelin şimdi “BtcTurk nedir” sorusunun cevabını detaylı olarak inceleyelim.

BtcTurk Nedir?

BtcTurk, 2013 yılında Kerem Tibuk tarafından kurulmuş, dünyada dördüncü olarak açılan bir Bitcoin ve altcoin alım-satım platformudur. Gelen talep ve ilginin fazlalığı nedeniyle profesyonel adımlar atmaktan çekinmeyen BtcTurk’te 2018 sonrasında işleri CEO olarak Özgür Güneri devraldı. BtcTurk’de Kerem TİBUK işin teknoloji kısmıyla hala ilgilenmektedir. Bitcoin’e gönlünü kaptıranların uğrak yeri olan CoinMarketCap’in bildirilmiş 24 saatlik hacimsel verilerine göre bu yazının kaleme alındığı sırada BtcTurk Pro 29.608.140 dolarlık hacimsel değeri ile 13. sırada bulunmakta.

Hacimsel verilerin bir kripto borsadaki gücünü hepimiz artık bildiğimizden bu rakamlara göz atmak BtcTurk’ü daha yakından tanımak adına önemliydi. BtcTurk’ü daha yakından incelemek için gelin ön kapısından hep beraber giriş yapalım. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bir Bitcoin ve altcoin alım satım platformu olan BtcTurk’ün yenilenen ve probtcturk.com adresiyle kullanıcılarına merhaba diyen sitesinde birden çok yenilik bulunmakta. Sadece bir iki dakikada hızlı ve güvenli bir şekilde üye olunabilinen kripto borsada bir slayt gösterisi ile kullanıcının dikkatini çekmeyi amaçlayan bildirimler bulunmakta.

Bilindiği üzere firma, 2019 yılında, Yeni Malatyaspor isim ve forma sponsorluğu ile dünyada bir ilki gerçekleştirdi. 2020’de ise Kadın ve Erkek Futbol Milli takımlarımıza ana sponsor olarak dünyada bir ilke daha imza atıldı. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun olarak hizmet veren BtcTurk, İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlıdır.

Komisyon Oranları

Komisyon oranlarında büyük ölçüde indirime giden BtcTurk’ün sitesinde verdiği bilgilere göre komisyon oranları şu şekilde:

30 günlük alış satış hacmi (TRY) Piyasa yapıcı (Maker) Piyasa alıcı (Taker)
0 – 1.000.000 %0,10 (0,0010) %0,18 (0,0018)
1.000.000 – 5.000.000 %0,08 (0,0008) %0,16 (0,0016)
5.000.000 – 10.000.000 %0,06 (0,0006) %0,12 (0,0012)
10.000.000 – 50.000.000 %0,04 (0,0004) %0,10 (0,0010)
50.000.000+ %0,01 (0,0001) %0,08 (0,0008)

Borsanın Marketinde Hangi Kripto Paralar Listeleniyor?

BtcTurk, artık sadece Bitcoin (BTC) alım satımı için kullanılıyor. Bunun dışında diğer kripto para birimleri için BtcTurk Pro’yu kullanmanız gerekmektedir. BtcTurk Pro’da listelenen kripto varlıklar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • BTC
 • ETH
 • LTC
 • XRP
 • XLM
 • USDT
 • NEO
 • EOS
 • DASH
 • LINK
 • ATOM
 • XTZ

Listelenen bu kripto paraları TRY, ABD Doları ve BTC bazında markette trade (al-sat) yapma imkanını kullanıcılarına sunan BtcTurk Pro, basit ve gelişmiş market seçenekleri ile kullanıcılarına profesyonel deneyimler yaşatıyor.

BtcTurk

pro.btcturk.com’da bulunan bir diğer özellik ise teknik analiz ile ilgilenen ve kendi grafiklerini başka bir aracı siteye ihtiyaç duymadan varlıklarının bulunduğu kripto borsada yapmak isteyen kullanıcıları için düşünülmüş grafik üzeri indikatörler. Bu BtcTurk’ün işine verdiği önemin ve ayırdığı mesainin bir başka ispatı olmuş durumda. Bu grafiklere tıkladığınızda indikatörünüzü seçebiliyor, mumlarınız için zaman dilimi belirleyebiliyor ve almayı düşündüğünüz pozisyonlarınızı belirleyebiliyorsunuz.

Yenilikler

Elbette bu özellikler iOS ve Android işletim sistemleri kullanan mobil telefonlar için de kullanılabilir hale getirilmiş. Favori işlem çiftlerinizi üye girişi yapmadan kontrol edebildiğiniz bu yeni sitede, deneyimli trader’lar için gelişmiş bir market seçeneği de bulunmakta. Bu gelişmiş markette aynı anda hem anlık değişimleri, hem grafikleri hem de hızlı al sat işlemlerinizi yapabiliyorsunuz.

BtcTurk Pro

Güvenlik

2013’ten beri piyasada bulunan dünyanın dördüncü kripto borsası Btcturk, sahip olduğu deneyimleri kullanıcılarına güvenle alım satım işlemleri yapmak adına kullanmış.

 • Kullanıcılarına özel olan tüm bilgi ve belgeleri şifreli olarak çoklu güvenlik katmanlı sunucularda muhafaza ediyor.
 • Sahip olduğu kripto varlıkların yüzde 97’sini çevrimdışı çoklu imzalı soğuk cüzdanlarda saklıyor.
 • İki aşamalı doğrulama 2FA’ya ek olarak kripto çekme pin kodu ve iletişim güvenlik kodu ile birden fazla güvenlik katmanı kullanarak kullanıcılarının güvenliğini sağlıyor.
 • OAuth 2.0 kullanıcı doğrulaması ile algoritmik alım satımlarınızda kullanıcılarının hesabını üçüncü parti uygulamalara güvenle bağlamasını sağlıyor.
 • Yenilenen API ile daha güvenli ve daha hızlı işlem garantisi veriyor.

BtcTurk’ten Bitcoin Nasıl Satın Alınır

BtcTurk’ten Bitcoin (BTC) satın alabilmek için öncelikle bir BtcTurk hesabı açmalısınız. Sitede yer alan “yeni üyelik” butonuna tıklayarak, hemen kendinize bir kullanıcı hesabı açabilirsiniz. Daha sonra sisteme giriş yaparak, 2 aşamalı doğrulama kodunu da girdikten sonra Bitcoin satın alma işlemlerini panelden gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle anlaşmalı bankalardan ya da Papara’dan hesabınıza para aktarmanız gerekmektedir. Daha sonra panelden BTC satın alabilirsiniz. Bunun için ödemek istediğiniz tutarı yazmanız ve daha sonra Bitcoin al butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Bunun hemen ardından bir onay kutusu karşınıza çıkacaktır. Onay kutusunda yer alan Bitcoin al butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Tebrikler. Artık sizin de BtcTurk hesabınızda Bitcoin’iniz var.

BtcTurk Pro Nedir?

BtcTurk Pro için BtcTurk’ün geliştirilmiş özellikleri olan daha kapsamlı hali diyebiliriz. BtcTurk artık sadece Bitcoin alım satımına izin verirken, BtcTurk Pro’da diğer birçok kripto para biriminin ticaretini yapmak da mümkün oluyor. BtcTurk Pro müşterilerine Bitcoin ve kripto para lamı satım işlemlerini profesyonel bir biçimde yapma imkanı sunuyor. BtcTurk Pro’da şu özelliklere sahip olabiliyorsunuz:

 • Yüksek hacim
 • Yenilenen emir eşleme motoru
 • Hızlı kayıt ve hesap onayı
 • Kripto para çekim işlemleri ücretsiz
 • Düşük komisyon
 • 7/24 kullanıcı desteği

BtcTurk Pro’nun Avantajları Nedir?

BtcTurk Pro, kullanıcılarına birçok avantaj sunmaktadır. Gelin bu avantajları birlikte inceleyelim.

Gelişmiş Alım Satım

BtcTurk Pro, kullanıcılarına Türk Lirası’nın yanı sıra USDT ve BTC işlem çiftleriyle alım satım yapma imkanı sunuyor. Kripto para ticareti yaparken fiyat grafiklerini inceleme imkanını sunan BtcTurk Pro, aynı zamanda gelişmiş çizim araçlarını ve indikatörleri kullanıcıları için aktif hale getirdi. BtcTurk Pro, aynı zamanda derinlik tablosu ile anlık emir hareketlerini takip etme imkanı, gelişmiş alarm seçenekleri, SMS ve e-posta ile fiyat hareketi bildirimi gibi birçok yeniliği kullanıcılarına sunuyor.

Güvenlik

BtcTurk Pro, müşterilerine gelişmiş bir güvenlik sistemi sunmaktadır. Bu güvenlik sisteminin özellikleri ise şu şekildedir:

 • Kişiye özel tüm bilgi ve belgeler, şifreli olarak çoklu güvenlik katmanı olan sunucularda saklanıyor.
 • Kripto para birimlerinin %97’si çevrimdışı olarak soğuk cüzdanlar aracılığıyla saklanıyor.
 • 2 Aşamalı Doğrulama’ya (2FA) ek olarak kripto para çekme PIN kodu ve Oltalama (Phishing) Kodu ile birden fazla güvenlik katmanı sunuyor.

Algoritmik Alım Satım İçin Güvenli API Desteği

BtcTurk Pro, kullanıcılara OAuth2 kullanıcı doğrulaması sunuyor. Bu sayede hesapları 3. parti uygulamalara güvenle bağlama imkanı elde ediliyor. Aynı zamanda yenilenen API sayesinde işlemler daha güvenilir daha hızlı bir hale geldi.

BtcTurk Pro Mobil Uygulaması

BtcTurk Pro, tüm bu önemli özellikleri mobil kullanıcıları için de sağlıyor. Cebinizdeki kripto para alım satım platformu olarak tüm müşterilerine grafiklere bakma imkanı sunan BtcTurk Pro aynı zamanda akıllı telefonlara anlık bildirimler ile fiyat hareketlerinden haberdar olma imkanı veriyor.

BtcTurk, Kullanıcısına En İyi Hizmeti sunmayı Amaçlıyor

BtcTurk’ün Türkiye’de yapmış olduğu yatırım ve anlaşmalar sayesinde kullanıcılar; 7 gün 24 saat Türk lirası ile kripto para birimi alım satımı yapabilmekte, istedikleri anda Türkiye’deki banka hesaplarına veya anlaşmalı ödeme kuruluşlarına bağlı cüzdanlara Türk Lirası çekebilmektedir.

Her zaman kullanıcılarına yardımcı olmayı amaçlayan BtcTurk, online yardım hattı ve hazırlamış olduğu kolay anlaşılır yardım menüleri ile kullanıcılarının karşılaşabileceği sıkıntıları sıfıra indirgemeye çalışıyor, aynı zamanda yeni başlayanlar için Bitcoin ve blockchain teknolojisinin merak edilen yönlerini gösteriyor.

Adını artık dünyaya duyurmuş, hatta bir süper lig futbol takımı Yeni Malatyaspor’a isim sponsoru olmuş BtcTurk, yakın zamanda da hem erkek hem kadın Milli Takım’ların ana sponsoru oldu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner