Yükleniyor...

Yeni Çıkacak Coinler Nasıl Bulunur?

Kripto para birimleri ve coinler bir zamanlar finansın önemsiz sularında mücadele etti.

cryptos

Kripto para birimleri ve coinler bir zamanlar finansın önemsiz sularında mücadele etti. Şimdi ana akım söylemin bir parçası haline geldiler. Sonuç olarak, sıfır faizli bir ortamda büyüme arayan yatırımcılar varlık sınıfına para döktükçe, son on yılda fiyatları ve değerlemeleri patladı. Bitcoin’de erken bir yatırımcı, 2009’daki lansmanından bu yana muazzam getiriler elde edebilirdi.

Para girişi, kriptonun yatırım ortamının sınırlarını genişletti ve onu daha karmaşık hale getirdi. Kripto pazarlarında işlem yapmak için 18.000’den fazla kripto para birimi mevcuttur. Her kripto para, değer teklifini satmak için birçoğunu açıklaması zor olan bir dizi teknik terime sahiptir.

Peki yeni kripto paranızı nasıl bulacaksınız? Nereye bakacağınızı ve bunları nasıl değerlendireceğinizi bilmek, kripto paranın buna değip değmediğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

Önemli Çıkarımlar

  • Bir kripto parayı incelemek için birkaç kaynak kullanmak, yatırım yapmak için yeni bir kripto para bulmanın en iyi yoludur.
  • Borsalar, veri toplayıcılar ve sosyal medya, yeni paralar bulmak için en hızlı yöntemlerden bazılarıdır.
  • PooCoinCharts ve TokenSniffer gibi kripto para araçları, bir kripto paranın geçerli mi yoksa bir rugpull mu olduğuna karar vermenize yardımcı olabilecek kripto paralara derinlemesine bakış sağlar.
  • Değiştirilemeyen tokenler, kripto bağlantılı borsa yatırım fonları ve ilk kripto para teklifleri de bu gelişen ve heyecan verici pazardan yararlanmanın yollarıdır.

Yeni Kripto Paraları Nerede Bulunur?

İlk kripto para teklifine (ICO) yatırım yapmalı mısınız? Değiştirilemeyen tokenlar (NFT’ler) iyi bir fikir midir? DeFi nedir ? Kripto para ortamında gezinmek kafa karıştırıcı bir mesele olabilir. Bu pazarda ölçülebilir ve güvenilir değerlendirme kriterlerinin olmaması ve çok sayıda dolandırıcılık, potansiyel yatırımcıları daha da şaşırttı ve onları temkinli hale getirdi.

Ancak sorunlara rağmen, kripto para birimleri hala çekici bir varlık sınıfı olmaya devam ediyor. Portföyünüze çeşitlilik katabilirler ve fiyat oynaklıkları iyi getiriler sağlayabilir. Hangi yeni kripto paraların çevrimiçi hale geldiğini görmek için izleyebileceğiniz birkaç yer var:

Kripto para borsaları: Coinbase, Gemini, Kraken, Crypto.com, Binance

Veri Toplayıcı: Coingecko, CoinMarketCap

Sosyal medya: Twitter, Telegram, Discord

Web siteleri: Top ICO, Smith & Crown, ICO Bench

Araçlar: PooCoin Charts,TokenSniffer

DeFi Platformları : Geleneksel finansal hizmetlerin yerini alan uygulamalar. Bazılarının umutları olan tokenları veya kripto paraları olabilir.

NFT Pazar Yerleri : OpenSea, Rarible ve SuperRare, umut vaat eden yeni NFT’ler aramak için popüler pazarlardır.

ICO’lar : İlk token teklifleri, olası token sürümleri için fon toplama etkinlikleridir.
takaslar

Kripto para borsaları, yeni paralar bulmak için en güvenilir kaynaklardan biridir. Örneğin, Coinbase genellikle web sitesinde yeni paraları listeler, ancak daha iyi erişim için bir hesaba ihtiyacınız olacak. Binance, inceleyip yatırım yapmaya değer olup olmadığını görmek için daha fazla araştırabileceğiniz yeni paraların bir listesine sahiptir. 

Veri Toplayıcılar

Bir veri toplayıcı, belirli konular hakkında bilgi toplar. Kripto para birimi veri toplayıcıları, yeni kripto paralar bulmak için kullanışlıdır. Örneğin CoinMarketCap, yeni kripto paraların, fiyatlarının, piyasa kapasitesinin ve işlem hacminin bir listesini toplar ve görüntüler. Bu tür bir hizmet, diğer yatırımcıların madeni para hakkında ne düşündüğünü ve potansiyeli olup olmadığını belirlemek için ihtiyaç duyduğunuz bazı bilgileri almanıza yardımcı olur. 

Piyasa kapasitesi, belirli bir kripto para biriminin piyasada sahip olduğu toplam itibari değerdir.

CoiGecko, CoinMarketCap’in sunduğu bilgilerin çoğuyla yeni kripto paraları listeleyen başka bir veri toplayıcıdır. 

Sosyal medya

Sosyal medya, bilgiyi hızlı bir şekilde iletme yeteneği ile bilinir. Örneğin Twitter, ABD Cryptocurrency geliştiricileri ve kurucuları içindeki en hızlı hareket eden ve yanıt veren platformlardan biridir ve kurucuları, değişiklik veya yeni paralar olduğunda Twitter’da kripto para birimleri hakkında tweet atabilir. Twitter’daki belirli anahtar kelimeler için bildirimler özellikle yararlıdır. “Yeni kripto”, “kripto sürümü” veya sadece “kripto”, kripto para birimiyle ilgili herhangi bir tweet hakkında size anında bildirim gönderir.

Telegram, zamanında yeni kripto para geliştirmeleri sunabilen başka bir anlık mesajlaşma platformudur.

Web siteleri

Yeni paralar bulmak için bakabileceğiniz birçok web sitesi var. Daha saygın olanlardan bazıları Top ICO, Smith & Crown ve ICO Bench’tir.

cryptos.

Aletler

Araştırdığınız yeni kripto para biriminin geçerliliğini doğrulamanıza yardımcı olacak birkaç araç kullanabilirsiniz. PooCoin Charts, token adını veya adresini girmenize izin verir ve işlemler, sözleşmeler, sahipleri, fiyat ve daha fazlası hakkında bilgileri görüntüleyerek başka birinin aktif olup olmadığını görmenizi sağlar.

Tokensniffer, kripto para biriminin adını veya adresini girmenize izin verir ve kripto paranın denetimini görüntüler. Örneğin, bir Ax-1 Yörüngesi taraması (adres 0x0c…b805) 21 Nisan 2022’de aşağıdaki bilgileri gösterdi: 

Token sniffer, sözleşme kodunu görüntülemenize ve size yaratıcının adresini, ilk 100 sahibinin adreslerini ve sahip oldukları yüzdeyi gösteren bir balon haritası oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıca, olabilecek herhangi bir yazma adresini de göreceksiniz – bir yakma adresi , geliştiricilerin onları dolaşımdan kalıcı olarak çıkarmak için token gönderdiği yerdir.

DeFi Platformları

Merkezsiz Finans (DeFi) platformları, kripto yatırımları için nispeten yeni bir mekandır. İşlemleri yürütmek için akıllı sözleşmeler kullanmaları dışında, geleneksel finans pazarları gibi çalışırlar. Birçok DeFi platformunda, işlemleri kolaylaştırmak için ağlarında kullanılan yerel tokenlar bulunur. Popüler DeFi platformlarına örnek olarak MakerDAO, PancakeSwap ve Aave verilebilir.

Takas Edilemez Token (NFT) Pazar Yerleri

NFT’ler, kodlanmış bir alfasayısal diziyi varlığa bağlama ve bu bilgiyi bir blok zincirinde saklama süreci olan tokenize edilmiş türünün tek örneği dijital varlıklardır. Bu, sorgusuz bir şekilde sahiplik kurar, çünkü tokenın ağ doğrulayıcılarının bir fikir birliği yoluyla sahipliği doğrulaması gerekir.

NFT pazarı 2021’de Christie’s ve Sotheby’s gibi önde gelen müzayede evlerinin müşterilere milyonlarca dolar değerinde dijital sanat satmasıyla yükselişe geçti. 

NFT’ler aynı zamanda dijital ortamda faaliyet gösteren işletmeler tarafından savunulan yeni bir teknoloji trendi olan metaverse’in kritik bileşenleridir.

Popüler NFT pazar yerlerinin örnekleri, yüzlerce ila on binlerce dolar arasında değişen fiyatlarda bulabileceğiniz OpenSea ve Rarible’dır. Belirli bir endüstriye veya spora odaklanan özel pazar yerleri de vardır.

İlk Para Teklifleri (ICO’lar)

2018’de, ilk kripto para teklifleri, girişimciler için birincil kaynak yaratma yöntemi olarak risk sermayesini gölgede bıraktı. Startup’lar ve önde gelen şirketler benzer şekilde ICO kervanına katıldı. Ardından, dolandırıcılık ekosistemini çoğalttıkça ICO balonu patladı ve Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC) ICO’ları araştırmaya ve çökertmeye başladı. 

Borsa Yatırım Fonları

Ayrıca ana akım borsalarda işlem gören türevler aracılığıyla kripto para birimlerine dolaylı olarak yatırım yapabilirsiniz. Chicago Ticaret Borsası’nın (CME) Bitcoin ve Ether vadeli işlemleri de dahil olmak üzere kripto vadeli işlemleri, kriptoya dolaylı olarak maruz kalmak isteyen yatırımcılar arasında popüler bir seçenektir. CME’nin bitcoin vadeli işlemlerine dayanan Bitcoin bağlantılı ETF’ler, 2021’de kripto pazarlarına giriş yaptı, aracı kurumlar SEC’i kripto bağlantılı ETF’leri onaylamaya ikna etmeye çalıştıkça daha fazlası ortaya çıkmaya devam ediyor.

cryptos..

Yeni Kripto Paraları Araştırmak

Teknik jargonlarının altında, kripto para birimleri, ister yalnızca bir ödeme yöntemi (Bitcoin) olsun, isterse bir blok zincirinde (eter) eylemler gerçekleştirmek için kullanılan bir yardımcı program tokenı olsun, bir amaca hizmet eden ürünlerdir. Burada, bir rugpull olmayan bir kripto parayı tanımlamanıza yardımcı olacak bazı faktörleri ve kullanabileceğiniz araçları bulabilirsiniz.

Tüm yeni kripto paralarının bir blok zinciri ağı veya sanal makine içindeki bir işlev gibi var olmak için bir nedeni olmalıdır. Olmazlarsa, bir şeylerin doğru olmadığının bir göstergesi olabilir.

Kullanım Durumları

Ethereum’un token Ether’i (ETH), blok zincirinde gas olarak kullanılır. Gas, işleminizi doğrulamak için birinin enerji kullanımı için ödeme yapmak için Ethereum’un kullandığı terimdir. Bu, ETH’yi, birisini ETH satın almaya teşvik edebilecek mükemmel bir kullanım örneği yapar. Ethereum, ölçeklenebilirlik ve gelecekteki gelişim için tasarlanmıştır. Birçok merkezi olmayan finans uygulaması blok zinciri üzerine inşa edilmiştir ve daha birçoğu geliştirilmektedir.

DeFi’ye güç veren ve Web 3’e güç verdiği söylenen küresel sanal makine olan Ethereum’un kullanımları büyümeye devam ediyor. Ethereum Sanal Makinesi (EVM) üzerinde çalışmak üzere tasarlanan yeni yardımcı program belirteçleri her gün ortaya çıkıyor.

Bitcoin ise tamamen bir ödeme yöntemi olarak tasarlandı. Kripto para borsalarında fiyat artışlarını fark ettiklerinde yatırımcılar için daha değerli hale geldi. Bundan kısa bir süre sonra, spekülasyon yapmaktan hoşlanan yatırımcılar için bir değer deposu ve bir varlık olarak yeni bir kullanım durumu geliştirdi.

Yeni bir kripto paranın ve desteklediği blok zincirinin kullanım durumu ne kadar fazlaysa, kripto paranın büyümeyi deneyimlemek için yeterince uzun süre dayanması o kadar olasıdır. Ancak durum her zaman böyle olmayacak—Shiba Inu (SHIB) bunun en iyi örneği. SHIB, perakende yatırımcı ilgisi nedeniyle 2021’de hızla değer kazandı – herhangi bir kullanım durumu yok. Sadece bir kripto para birimi, bir memcoin olması adına bir kripto para birimidir – yine de, genellikle piyasa kapasitesine göre ilk 20 kripto para biriminde gezinir. 

Likidite

Bir kripto para biriminin likiditeye sahip olması gerekir; yani, ihtiyacınız olduğunda sizinkini hızlı bir şekilde satabilmeniz için yeterli ticaret hacmine sahip olması gerekir. Hacmi olmayan bir kripto para bulursanız, herhangi bir hacim geliştirip geliştirmeyeceğini görmek için beklemeyi düşünmelisiniz. Diğer yatırımcılar büyük miktarlarda yeni bir kripto para ticareti yapmıyorsa, henüz satın almaya değmediğini veya bir dolandırıcılık olduğunu gösterebilir.

Değer

Bir kripto paranın sahip olduğu veya sahip olabileceği değeri belirlemelisiniz. Sizin için değeri varsa, başkalarının da buna değer vermesi muhtemeldir. Bu değer türü parasal değildir; kişisel düzeyde tanımladığınız bir NFT gibi daha soyuttur. Örneğin, bu mutlu bir anıyı tetikleyen bir grafik olabilir ve NFT’nin size bunu hatırlatmasını ve aynı zamanda büyümeyi ummasını istersiniz.

Bazı şarkı yazarları ve müzisyenler müziklerinden NFT’ler yaratıyorlar; bir şarkı satın almak NFT doğrudan sanatçıları destekler ve size tokenın (ve token basıldığında sanatçının verdiği haklar ne olursa olsun) sahipliğini verir. Daha önce bahsedilen spor tokenları, geleceğin ticaret kartlarına veya videolarına eşdeğer olabilir.

Yeni Coin Projelerine Dikkatli Yaklaşın

Kripto para birimleri, ana akım finansın durgun sularından, yatırım için uygun bir varlık olarak ortaya çıktı. Bununla birlikte, yatırım yapılabilir kripto para birimleri ve kripto ile ilgili ürün ve hizmetler evreni hala küçüktür ve dikkatli bir değerlendirme gerektirir.

Dijital varlıklara ve yeni kripto paralara yatırım yapmakla ilgileniyorsanız, yatırımların hedefleriniz ve finansal koşullarınız için anlamlı olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacak bir finans uzmanıyla konuşmalısınız.

Yeni Kripto Paraları Nasıl Alabilirim?

Kripto para borsalarında, DeFi platformlarında, NFT pazaryerlerinde ve ilk kripto para tekliflerinde yeni kripto para birimleri ve dijital varlıklar satın alabilirsiniz.

Listelemeden Önce Yeni Kriptoyu Nasıl Alabilirim?

Listelemeden önce yeni kripto bulmanın en hızlı yolu CoinMarketCap’e gidip arama kutusuna “düzenli satış öncesi” yazmaktır. “Piyasa” etiketli düğmeyi bulun ve tıklayın, ardından REGU/XYZcoin gibi REGU ile eşleştirilmiş kripto paraları arayın.

Yeni Kripto Paralar Çıkıyor mu?

Her gün yeni kripto paralar ve tokenlar ortaya çıkıyor. Veri toplayıcı CoinMarketCap, günlük olarak yeni paraları ve tokenları listeler ve TopICO, yeni ICO’ları detaylandırır. Twitter ve Telegram ayrıca yeni madeni para duyurularını izlemek için mükemmel sosyal medya platformlarıdır. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner