Yükleniyor...

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Kimdir, Nereli?

Mehmet Şimşek, 1 Ocak 1967 Batman doğumludur, Kürt kökenli Türk ekonomist ve siyasetçidir.

mehmet simsek

Mehmet Şimşek, 1 Ocak 1967 Batman doğumludur, Kürt kökenli Türk ekonomist ve siyasetçidir. 2009-2015 yılları arasındaki görevinin ardından, tekrardan 2023 yılında 67. Türkiye Hükümeti Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanmıştır.

Mehmet Şimşek Hayatı

Mehmet Şimşek 1 Ocak 1967 tarihinde Batman’ın (o dönemde Mardin’in) Gercüş ilçesinin küçük bir köyü olan Arıca’da (Kefre) sekiz çocuklu ve geçimlik tarım yapan Kürt bir ailenin en küçük çocuğu olarak doğdu. Babasının adı Hasan, annesinin adı Mehdiye’dir. Anne ve babası Türkçe bilmemektedir ve dört abisi, dört de ablası vardır. 5 yaşındayken annesi vefat etmiştir.

Ablaları dönemin şartlarından dolayı eğitim alamamışlardı. Şimşek, ilkokulun ilk iki yılını köyünde okudu. Abisi Nazmi öğretmen olduğu için ilkokul eğitiminin geri kalanını onun öğretmenlik yaptığı Batman’da bitirdi ve Türkçe konuşmayı ilkokulda öğrendi. Ortaokul ve lise eğitimini Gercüş’te tamamladı.

Ardından üniversite eğitimini alabilmek için Ankara’ya gitti ve 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi iktisat bölümünden dönem ikincisi olarak mezun oldu.

Aynı fakültede yaklaşık bir yıl araştırma görevlisi olarak çalıştı. Etibank bursu ile yüksek lisans eğitimi için Birleşik Krallığa bağlı olan İngiltere’ye gitti.

Yüksek lisansını Exeter Üniversitesi’nde tamamladı. İngiltere’de bulunduğu dönemde babası hayatını kaybetti. Finans ve ekonomi dalında yüksek lisans derecesini almaya hak kazandıktan sonra Türkiye’ye geri döndü.

Şimşek, Türkiye’ye geri döndüğünde üç ay süreliğine Etibank’ta çalıştı. 1993 yılında mecburi hizmet için geldiği Türkiye’de verilen görevde çalışırken Hürriyet gazetesindeki iş ilanlarına bakarken Amerika Birleşik Devletleri büyükelçiliğinin ekonomist aradığına ilişkin ilanı görünce açılan sınava girerek işe alındı.

ABD’nin büyükelçiliğinde Türkiye ekonomisi üzerine birtakım analizler yapılan bir bölümde kıdemli ekonomist sıfatıyla 4 yıl çalıştı. Aldığı maaşın neredeyse tümünü mecburi hizmet olarak Etibank borç taksitlerini beş yıl süreyle ödemeye ayırmıştı.

Burada 4’e yakın süren dönemin ardından 1997 yılında ABD’de oturma izni almıştır ve New York’a taşınmıştır. Union Bank of Switzerland’ın hisse senedi analiz biriminde işe başladı, kısa bir süre sonra, 1998’in başında İstanbul’a döndü ve burada Deutsche Bank menkul değerler bölümünde çalışmaya başladı.

Ardından Merrill Lynch’te Akdeniz bölgesi sorumluluğunu üslendi. Kısa bir süre sonra Orta Avrupa ve Rusya da analizlerinin kapsamına dahil oldu ve bu görevi esnasında ilgili bölge ülkelerinin başbakan ve başkan düzeyinde çok sayıda yetkilisiyle görüşmeler yaptı.

Çok geçmeden 2005 yılı sonunda Merril Lynch’ın gelişmekte olan Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesi ekonomik ve stratejik araştırmalar bölümü başkanlığına getirildi.

mehmet simsek 1

Merkez Bankası başkanlığına aday gösterildi fakat ataması dönemin cumhurbaşkanı tarafından onaylanmadı.

Mehmet Şimşek; Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım başbakanlığında kurulan hükümetlerde görev aldı. 2007, 2011, Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili olarak meclise girdi.

Şimşek, o dönem başbakanlık yapan Recep Tayyip Erdoğan’ın kurmuş olduğu 60. Türkiye Hükümeti’nde ekonomiden sorumlu devlet bakanı olarak yer aldı. Ayrıca Erdoğan’ın kurduğu 61. Türkiye Hükümet ve Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu 62. Türkiye Hükûmeti, 63. Türkiye Hükümeti ve 64. Türkiye Hükümeti’nde de yer almıştır. Şimşek’in yeni kabinede ismi geçmeyeceği uzun süre tartışıldı.

Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Türkiye Hükümeti’nde tekrar başbakan yardımcısı olarak görevlendirildi. Kurulan yeni hükümette Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nun başkanlığı Şimşek’ten alınarak Binali Yıldırım’a verildi.

Emerging Markets dergisi tarafından 2013 yılında Avrupa’da yılın maliye bakanı seçildi. Aynı yıl Foreign Policy dergisi tarafından da dünyanın en etkili 500 kişisi arasında gösterildi.

Şimşek, 2007 Türkiye genel seçimlerinde AK Parti Gaziantep milletvekili olarak ilk kez meclise girdi ve Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan hükümette ekonomiden sorumlu devlet bakanı olarak yer aldı.

Ekonomiden sorumlu devlet bakanlığı görevinin yanı sıra 2007 yılından itibaren Yüksek Planlama Kurulu, Özelleştirme Yüksek Kurulu, Savunma Sanayi Yüksek Koordinasyon Kurulu, Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu üyeliği görevlerini de yürütmektedir.

1 Mayıs 2009 tarihine kadar bu görevi yürüten Şimşek, bu tarihte ilan edilen kabine değişikliği ile maliye bakanlığı görevine getirilmiştir. Haziran 2011 seçimlerinde de AK Parti Batman milletvekili seçilerek meclisteki yerini koruyan Şimşek, yeniden maliye bakanlığı görevine getirildi.

Haziran 2015 seçimlerinde AK Parti Gaziantep milletvekili olarak tekrar meclise girdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner