Yükleniyor...

Yönetişim Token Nedir ve Neden Önemlidir?

Yönetişim token, merkezi olmayan bir özerk kuruluş (DAO) tarafından yürütülen kripto para birimi ve ana akım projeler tarafından verilir.

dao kripto

Yönetişim token, merkezi olmayan bir özerk kuruluş (DAO) tarafından yürütülen kripto para birimi ve ana akım projeler tarafından verilir. Bir yönetişim token’ına sahip olmak, sahibini otomatik olarak DAO’nun bir üyesi yapar. Yani bu token’lar, sahiplerinin topluluğa ait bir projenin yönetimindeki payını da yansıtır.

Yönetişim Token’ları Nedir?

Bir akıllı sözleşme, merkezi olmayan uygulama veya yerel blokzincir proje ekibi, karar verme sürecini demokratikleştirmek ve merkezileştirmek istediğinde, bu gücü kendi topluluğuna vermek için yönetişim tokenlerini kullanır. Topluluğa ait blokzincir ve kripto para birimi projelerine genellikle Merkezi Olmayan Otonom Kuruluşlar (DAO’lar) denir. Çoğu DAO’nun çalışması için bir token gerekir ve bu tokenler belli başlı yükümlülüklerle donatılır.

Bir yönetişim tokeni, sahiplerine DAO’ların yönetişim portallarında iyileştirme önerileri üzerinde oy kullanma hakkı verir. Yönetişim tokenleri, sahiplerinin topluluğa ait bir projenin veya hükümetin idaresindeki payını temsil eder ve bir DAO’nun yönetişim tokenine sahip olmak, oy verebilmek için tek kriterdir. Diğer bazı durumlarda, yönetim tokenlerine ek olarak dikkat edilen birkaç başka kriter de olabilir. Nihayetinde, yönetişim tokenleri, topluluğa ait bir projenin yönetimine açılan kapılardır.

Yönetişim Token’ları Nasıl Kullanılır?

Bir yönetişim tokenine sahip olmak, bir DAO’nun yönetişimine katılmanın yalnızca ilk adımıdır. Süreç, farklı DAO’lar için farklılık gösterebilse de, genellikle bu şekilde çalışırlar.

DAO’lar oylama sistemleri için kriterleri tanımlar – buna uygunluk kriterleri ve genel ve bireysel oy geçerliliği kriterleri dahildir. Örneğin, bir DAO, üyelerinin (veya arzdaki yönetişim tokenlerinin) %yüzde 40’ından azı oylamaya katılmazsa tüm oylama sürecini geçersiz ilan edebilir. Bu önceden tanımlanmış koşulları kullanarak, genellikle bir tartışma forumu ve bir anlık görüntü portalı içeren bir oylama platformu geliştirirler.

Bazı projeler, yönetişim sistemini çekirdek kodlarına da dahil eder ve DAO, bunun gibi projelerin doğal bir parçasıdır.

Topluluğun teknolojisini, genel yönetimini veya pazarlamasını geliştirmeye yönelik öneriler bir topluluk forumunda sunulur, tartışılır ve ardından oylama portalında oylamaya sunulur.

DAO’ların yönetim tokenlerini kullanma yollarından biri, yönetişim portallarını, sahiplerinin cüzdanlarıyla bağlantı kurabilecekleri ve sahip oldukları token sayısına göre oy vermeye devam edebilecekleri şekilde kurmaktır. Platform, bağlı cüzdanlardaki token sayısını otomatik olarak veya bir akıllı sözleşme aracılığıyla algılar ve üyelerin oy verme talebini cüzdanlarından imzalamasına izin verir.

yönetişim token

İkinci durum, bir token kilitleme sürecini içerir ve genellikle ilgili token’ın modeline göredir. Bu sistem genellikle oylama dışında başka yararları olan tokenler için benimsenir. Katılmak için, projenin yönetim tokenlerinin sahipleri, tokenlerini kilitler ve belirtildiği gibi Ve tokenlerini alırlar. Seçmen Escrowed tokenleri daha sonra yalnızca oylama amacıyla kullanılır. Kilitli tokenlere, kullanılana kadar erişilemez. Bazı DAO’lar, Pendle’da görüldüğü gibi, Ve token sahiplerine ek seçmen APY’si sunarak bu eylemi teşvik eder.

Başka bir örnekte, bazı DAO’lar, yönetişim tokeni sahiplerinin, kendi adlarına teklifleri oylayan bir doğrulayıcıya (delege) tokenlerini stake etmesine izin verebilir. Bunun gibi sistemler, merkezileşmeye karşı savunmasız olabilir, ancak toplu bir oylama sistemi istendiğinde işe yarar. Örneğin, Optimizm, yönetim sorunları söz konusu olduğunda, sahiplerin kendilerine oy verecek bir delege seçmesine olanak tanır.

Üye oylarını onayladığında, bu durumların herhangi birinde portal oyları gerçek zamanlı olarak toplayarak şeffaflığı sağlar. Topluluk, kaderini portal aracılığıyla öğrenir ve bir topluluk oylamasından geçerse teklif usulüne uygun olarak uygulanır, aksi takdirde duruma göre çöpe atılır veya gözden geçirilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner