Yükleniyor...

zkSync Era Nedir?

zkSync, Ethereum ağı üzerine inşa edilmiş güvenilir bir Katman 2 blokzinciri ölçeklendirme çözümüdür.

zksync

zkSync, Ethereum ağı üzerine inşa edilmiş güvenilir bir Katman 2 blokzinciri ölçeklendirme çözümüdür. zkSync kurucusu Matter Labs, blokzincir ağının rutin işleyişinde daha hızlı para çekme ve düşük ücretler gibi birtakım iyileştirmeler sunmaktadır.

zkSync Nedir?

zkSync, Ethereum blokzinciri üzerine inşa edilmiş bir Katman 2 zero-knowledge ölçeklendirme çözümüdür. Katman 2 çözümleri, ana ağdan uzaklaşarak ve ana ağ üzerindeki nispeten daha yüksek yük olmadan çalışarak verimliliği artırır. zkSync aynı zamanda işlemleri daha da hızlandırmayı ve toplamalar aracılığıyla gruplardaki işlemleri doğrulayarak her işlem için daha ucuz ücretler almayı vaat eden güvene dayalı olmayan bir protokoldür.

zkSync, kripto cüzdanlarının daha fazla işlev sunan daha karmaşık şekillerde kurulmasına izin veren hesap soyutlama desteği içerir. Bu, bir cüzdanın çoklu imza veya iki faktörlü kimlik doğrulama gibi ek güvenlik adımları gerektirebileceği anlamına gelir.

zksync

Ayrıca, ihtilaflar için bir haftalık bir meydan okuma penceresi sağlama güvenlik parametresi nedeniyle para çekme işlemlerinin en az yedi gün sürdüğü iyimser toplamaların aksine, varlıkların sıfır bilgi toplamasından Ethereum’a çekilmesi yaklaşık 15 dakika ila 3 saat sürer. Sıfır bilgi toplamaları güvenilir olmadığından ve işlemleri doğrulamak için yalnızca matematiğe ve kriptografik kanıtlara dayandığından, zk-rollups sözleşmesi geçerliliği doğruladıktan sonra çıkış işlemleri yürütüldüğünden, iyimser toplamalardaki bir haftalık sorgulama penceresi zk-rollupsta gereksizdir.

Şu anda, zkSync’teki tüm işlemler şeffaftır ve işlemin ayrıntıları herkese açıktır. Ancak ekip, kitlesel benimsemeyi teşvik etmek için gizliliği ayrılmaz bir protokol özelliği olarak uygulamaya yönelik planlar olduğunu doğruladı.

zkSync Nasıl Çalışır?

Katman 2 olarak zkSync, kendi ağında gerçekleştirilen işlemleri doğrulamak için ana ağa güvendiği bağımlı bir ağdır. Bununla birlikte, nihai doğrulama dışında işlemin her yönünü ele alır.

Doğrulama için ana ağa bir işlem göndermek için zkSync, daha sonra Ethereum’da tek bir işlem olarak doğrulanan çeşitli işlemleri bir araya getirmek için toplamaları kullanır. Bu, toplanan tüm işlemler için toplam ücretin yalnızca bir işlem için ödenen tek seferlik ücret olduğu anlamına gelir. Bu işlem ana ağda doğrulandığında zkSync’in defterine kaydedilir.

Bu şekilde zkSync, kullanıcıların aynı güvenlik seviyesinden yararlanırken daha az maliyet ve daha yüksek verimlilikle ağ üzerinde çalışmasına izin vererek Ethereum blok zincirini ölçeklendirdiğini iddia ediyor.

zksync

Zero-Knowledge İspatları Nelerdir?

Zero-Knowledge ispatı, bir işlemin ayrıntılarını gizlerken aynı zamanda işlemi yürütüp onaylayan yenilikçi bir kriptografik tekniktir. Bu teknik, doğrulayıcının, işlemin geçerli olduğunu teyit etmesine rağmen, işlem yapılan miktar ve işlem yapan taraflar da dahil olmak üzere işlemin temel ayrıntıları hakkında hiçbir bilgiye sahip olmamasına olanak tanır.

Zero-Knowledge kanıtlama işleminde, ilgili iki taraf vardır: Kanıtlayan ve Doğrulayıcı. Kanıtlayan, bir ifadeyi Doğrulayıcı’ya kanıtlamak isteyen taraf iken Doğrulayıcı, herhangi bir ek bilgiye ihtiyaç duymadan ifadenin doğruluğunu doğrulamak isteyen taraftır. ZK protokolü, işleme aracılık etmekten sorumludur ve işlemin ayrıntılarını içeren gizli bilgiler olarak bilinir.

Doğrulayıcıya bir işlemin doğru olduğunu kanıtlamak için, doğrulayıcı işlemle ilgili bir soruyu yanıtlamalıdır. Doğrulayıcı, Meydan Okuma olarak bilinen soruyu oluşturur ve bunu Kanıtlayıcıya gönderir. Prover daha sonra Yanıt olarak bilinen bir yanıt verir ve Tanık hakkındaki bilgisini kanıtlar. ZK protokolü, Prover’ın yanıtını doğrular ve işlemin doğruluğunu Doğrulayıcı’ya iletir. Sonuç olarak, işlemin alıcısının sahip olduğu tek bilgi, işlemin doğru olup olmadığıdır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner