Yükleniyor...

1 ABD Dolarına Eşdeğer Bitcoin için Tüketilen Enerji Altını Geçti!

Yapılan son araştırmaya göre, kripto para madenciliği için gereken enerji değerli metaller için gereken enerjiden çok daha fazla.

Bitcoin Madenciliği ve Altın Madenciliği

Yapılan son araştırmaya göre, kripto para madenciliği için gereken enerji değerli metaller için gereken enerjiden çok daha fazla. Ohio merkezli Oak Ridge Institute Cincinnati’deki araştırmacılar, Bitcoin’in dolar türüne eşdeğer bir altın değeri üretmek için gereken enerjinin Bitcoin’den üç kat daha az olduğunu ortaya koydu.

Rapora göre, 2016 yılının başından bu yılın ortasına kadar 1 ABD doları değerinde Bitcoin için gerekli olan enerji 17 megajoules iken, eşdeğer dolar değerinde altın madeni madenciliği için gereken enerji 5 megajoules. Litecoin, Ethereum ve Monero gibi diğer kripto para birimleri için de hemen hemen Bitcoin’e eşdeğer enerjiye ihtiyaç duyuluyor. Her yönü ile kripto para madenciliği için tüketilen enerji altın madenciliğinin üstünde kalıyor.

Bitcoin madenciliğine kıyasla en çok enerji tüketen tek metal ise 122 megajoule ile alüminyum. 1 ABD doları değerinde nadir toprak oksitleri (REO) elde etmek için yapılacak madencilikte 9 megajoule, Platinum Group Metals (PGMs) için ise 7 megajoule enerji tüketiliyor.

1 Ocak 2016’dan 30 Haziran 2018’e kadar olan günlerin ortalaması olarak 1 ABD dolarına eşdeğer Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Monero elde etmek için yapılacak madencilikte sırasıyla 17, 7, 7 ve 14 MJ enerji tüketiliyor. Buna karşılık 1 ABD dolarına denk alüminyum, bakır, altın, PGM ve REO elde etmek için yapılacak madencilikte sırasıyla 122, 4, 5, 7 ve 9 MJ enerji tüketiliyor.

Buna ek olarak, kripto paraların çıkarılması sonrası kalan karbon ayak izinin faaliyetin gerçekleştiği ülkeye bağlı olduğu gözlemlendi. Örneğin, Kanada’nın Çin’den daha ucuz ve daha temiz enerjiye sahip olmasıyla eskiden kripto madenciliğinin ortalama olarak karbon salınımının dört katını serbest bıraktığı görüldü.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner