Yükleniyor...

Bitcoin SegWit Bloklarında Büyük Düşüş! Peki Ama Neden?

Blockchain takipçileri ve Lightning Proponents, geçen ayın sonlarına doğru SegWit bloklarında ciddi bir düşüş olduğunu fark etti.

Bitcoin SegWit

Blockchain takipçileri ve Lightning Proponents, geçen ayın sonlarına doğru SegWit bloklarında ciddi bir düşüş olduğunu fark etti. Takipçilere göre SegWit-harcama işlemleri tüm işlemlerin yaklaşık yüzde 50’sine ulaşmıştı, ancak 20 Ekim’de bu oran oran düşmeye başladı. Yaklaşık yüzde 40’lık bir düşüş yaşandı.

Bitcoin’in derin teknolojik yönüne aşina olan bir Bitcoin haber bülteni, mantıklı bir teoriye sahip: En az bir büyük madencilik havuzu işlemleri işlemeyi yanlışlıkla durdurdu.

Bu ani düşüş ve geri tepme için basit bir açıklama, küçük bir yanlış yapılandırma olabilir. Varsayılan olarak, Bitcoin Core eski ön SegWit’i madencilik yazılımı ile getblocktemplate (GBT) uyumluluğunu korumak için SegWit dahil bloklar üretmez. Madenciler yazılımlarını veya konfigürasyonlarını değiştirdiğinde SegWit’i etkinleştirmek için ekstra etiketi geçmeyi unutmaları mümkün. Bu hatayı yapmanın ne kadar kolay olduğunu göstermek için aşağıdaki örnek ele alınabilir. Varsayılan parametresi ve SegWit parametresiyle GBT’yi çağırır ve daha sonra sonuçları her blok şablonunun kazanabileceği toplam potansiyel blok ödülü (sübvansiyon + ücretler) ile karşılaştırır.

SegWit Standart Olacak

Bitcoin SegWit Kullanımı

Kısaltılmış Witness veya kısaca SegWit, Pieter Wuille, Eric Lombrozo ve Johnson Lau’nın öncülük ettiği bir ölçeklendirme çözümüdür. SegWit, daha önce birden fazla işlemin tek bir bloğa sığabileceği şekilde dahil edilmiş olan bloklardan gelen verileri ayırır. Pek çok madencinin 1 MB’den büyük blokları işlememesine rağmen bir yan fayda bloklarının boyutlarında gerekli bir artış olmuştur.

[bkz id=”4954″]

SegWit, Bitcoin ağ tıkanıklığıyla mücadele için yapılan birkaç iyileştirmeden biriydi ve 2015’ten 2017’ye kadar olan büyük ölçekli çekişmelerde büyük rol oynadı. Lightning Network ile birlikte SegWit, Bitcoin Core’un ölçekleme sorununun çözümüdür: taşınma işlemleri ve daha verimli bloklar genel olarak daha iyi bir ağ anlamına geliyor.

İnsanların bir kısmı protokoldeki ilk ve en önemli değişimin blokların büyüklüğünde bir artış olması gerektiğiydi. Bu felsefe sonunda Hard Fork ile Bitcoin Cash’in yaratılmasına neden oldu.

Geçtiğimiz 13-14 ay boyunca SegWit işlemleri sürekli olarak arttı. Öyle ki şimdi ile iki işlemden biri SegWit tabanlı veya etkin durumdadır. Zaman geçtikçe, SegWit standart olacak ve Lightning Network gibi ikincil geliştirmeler sadece düzenli kullanıcıların para kazanmak ya da kaynak tasarrufu için kullanılacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner