Yükleniyor...

Ekonomiste Göre Kripto Paralardaki Düşüş İyiye İşaret

Bu yıl kripto para birimleri ya da en azından kripto para yatırımcıları için olumsuzluklarla doluydu.

Ekonomist Tyler Cowen

Bu yıl kripto para birimleri ya da en azından kripto para yatırımcıları için olumsuzluklarla doluydu. 2017 yılının sonlarına doğru çılgın fiyatlarda işlem gören kripto para birimleri 2018’in başlamasıyla büyük değer kaybettiler ve değerleri yüzde 80 oranında düştü. Bazı uzmanların yakın tarihte kripto paralardaki kaybı öngörmesi ise krizi tetikledi. Ünlü ekonomist Tyler Cowen’a göre herhangi bir kriz yok, en azından henüz.

George Mason Üniversitesi’nde profesör olan Cowen, Bloomberg’de yayınlanan bir dergide kripto paraların fiyat düşüşünün piyasa için faydalı olabileceğini yazdı. Cowen, demiryolu stoklarının çöküşünü ve 2000 yılındaki dotcom çöküşünü gören 19. yüzyıl başarısızlıklarına atıfta bulunarak tüm bu olayların pek çok pozitifle birlikte olumsuzluklar olduğunu savunuyor.

Cowen, “İnternet devleri 2000-2002 yıllarında yaşanan olumsuzluklar sonucu borsada büyük kayıplar gördü. Ancak başarısız şirketler temizlendi. Amazon, Google’ın yükselişi de dahil olmak üzere sonraki teknoloji devriminin yolunu açtı.” diyor.

Dünya, kripto para birimleri söz konusu olduğunda geçmiş olayların gelecekteki durumları belirleyemediğinin farkında. Cowen’in sahip olduğu fikir fiyat çöküşünün bir “teknolojinin sonu ya da alaka düzeyi” anlamına gelmeyeceği şeklinde.

Cowen için kripto para birimleri neredeyse sıfırdan 800 milyar dolarlık bir büyümeyi gördü ve bu da pazarı her türden yatırımcıya çekici hale getirdi. Ekonomi profesörü, piyasaya girmenin kolaylaşmasının “sarsıcı fikirlerin etrafa saçılması ve daha sonra bu fikirlerin ICO’lar tarafından finanse edildiği” gibi birtakım sorunlara da neden olmadığına dikkat çekiyor.

Kripto para birimleri, sınır ötesi ödemeler ve dApp’lerin oluşturulması da dahil olmak üzere bir çok olumlu kullanım şekline sahip olsa da, bazıları hala para aklama ve uyuşturucu ticareti için kullanıldıklarını düşünüyor. Ancak Cowen, fiyatlardaki düşüşün yatırımcı fonlarını korurken kripto paranın nasıl daha alakalı hale getirileceği konusunda daha fazla tartışmaya yol açtığı görüşünde.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner