Yükleniyor...

20 Maddede ‘FTX İmparatorluğu’ Tarihi

FTX ya da medyadaki namı ile FTX İmparatorluğu, Sam Bankman-Fried öncülüğünde 2019 yılından 2022'ye kadar varlığını sürdüren bir kripto borsası.

20 Maddede FTX Imparatorlugu Tarihi

FTX ya da medyadaki namı ile FTX İmparatorluğu, Sam Bankman-Fried öncülüğünde 2019 yılından 2022’ye kadar varlığını sürdüren bir kripto borsası. Henüz çöktüğü söylenemese de likidite kriziyle birlikte gündeme oturdu ve ayakta kalmak için direniyor.

Yeis (üzüntü) içindeki FTX’in likidite krizinden kurtulması için büyük şanslarından biri Binance’in borsayı satın almasıydı. Ancak FTX’in mazideki yapılanmasının kötü olması nedeniyle Binance, bu fikrinden vazgeçti. Böylelikle işler, FTX için yeniden sarpa sardı. Peki kripto borsası nasıl en büyük borsalardan oldu ve çöküşün eşiğine geldi? Sizler için ‘FTX İmparatorluğu’nun özetini mütenasip (orantılı) bir şekilde derledik.

Kuruluş FTX: ABD’den Dünyanın Dört Yanına

FTX İmparatorluğuna bakıldığında çok kısa süre içerisinde hızlı bir gelişme gösterdiği görülüyor. Şirketin bu hızlı gelişimi, kripto sektöründeki üst sıralardaki yerini belirlemesinde de büyük rol oynuyor.

2019

 • Wall Street’in eski yatırımcısı Sam Bankman-Fried (bundan sonra metinde Gazi olarak adlandırılacak) ve Google’ın eski çalışanı Gary Wang, FTX.com kripto para borsasının sahibi ve operatörü olarak FTX’i kurdu.

2020

 • Pandeminin tüm dünyayı etkilediği bir dönemdeydik. FTX, dünya genelindeki ekonomik sorunlara rağmen ağustos ayında, mobil portföy takip uygulaması Blockfolio’yu 150 milyon dolara satın aldı.
20 Maddede FTX Imparatorlugu Tarihi 1 1

Yükseliş FTX: Yatırım Beyi

FTX’in yatırımlarla öne çıktığı bu dönemde, birçok sponsorluk akdi (anlaşması) imzalanıyor. Yükseliş döneminde göze çarpanlar ise FTX’in başına geleceklerden habersizmişçesine müflis (iflas) eşiğindeki şirketlere yatırım yapması. Kripto piyasası 2022 yılına kötü bir başlangıç yapmış olsa da karlı bir ortama sahipti. Bu nedenle dolaylı olarak kripto şirketleri bu geçmiş dönemlerde yüksek tımar (gelir) fırsatları elde ettiler. Bu firmalardan biri de tımarı yüzde 1000 arttığı belirtilen FTX oldu.

2021

 • Temmuz – 900 milyon dolarlık bir finansman turunda, FTX 18 milyar dolarlık değerleme aldı.
 • Eylül – FTX, Mercedes’in Formula 1 takımıyla sponsorluk akdi imzaladı.
 • Ekim – FTX, Singapurlu Temasek ve Tiger Global dahil olmak üzere yatırımcılardan 25 milyar dolarlık bir değerlemeyle sermaye artırdı.

2022

 • 27 Ocak – FTX’in ABD kolu, SoftBank ve Temasek dahil olmak üzere yatırımcılardan ilk finansman turunda 400 milyon dolar topladıktan sonra 8 milyar dolar değerinde olduğunu söyledi.
 • 31 Ocak – FTX , SoftBank dahil olmak üzere yatırımcılardan 32 milyar dolar değerleme ile 400 milyon dolar topladı.
 • 22 Mart – FTX, Avrupa’daki hizmetlerini genişleteceğini duyurdu.
 • 4 Haziran – FTX, Miami Heat’in sahasının isim hakları için 135 milyon dolarlık bir sponsorluk anlaşması imzaladı.
 • 1 Temmuz – FTX, 240 milyon dolara kadar güç durumdaki kripto borç veren BlockFi’yi satın alma seçeneği içeren bir anlaşma imzaladı.
 • 22 Temmuz – FTX, müflis kripto kredi kuruluşu Voyager Digital’e kısmi kurtarma teklifinde bulundu.
 • 29 Temmuz – FTX, Dubai’deki kripto hizmetleri işletmek için tam onay aldığını söyledi.
FTX Acmazda Binance Sah Cekti

FTX’in Dağılışı: Likidite Krizi

Binance’e karşı bir rekabet yarışına giren FTX, tüm varlıklarını yatırım yapmak için kullanmaya başladı. Fakat FTX, en iyisi olmak için çıktığı bu yolda, en iyinin kapısını yardım talebiyle çaldı. Aynı zamanda, imparatorluğun çırpınışlarının sesi Kasım ayında yankılanmaya başladı.

2022

 • 19 Ağustos – ABD’li bir banka düzenleyicisi, kripto para borsası FTX’e şirketteki fonların hükümet tarafından sigortalı olup olmadığı konusunda yaptığı “yanlış ve yanıltıcı” iddiaları durdurmasını emretti.
 • 2 Kasım – Kripto haber sitesi CoinDesk, Gazi SBF’nin kripto ticaret şirketi Alameda Research’ün, FTX’in yerel token’ı FTT’ye büyük ölçüde bağımlı olduğunu gösteren sızdırılmış bir bilanço bildirdi.
 • 6 Kasım – Binance CEO’su Changpeng Zhao, şirketinin FTT’deki varlıklarını belirsiz “son ifşalar” nedeniyle tasfiye edeceğini söyledi.
 • 7 Kasım – Gazi SBF, “FTX’in ve varlıkların iyi durumda olduğunu belirtti.”
 • 8 Kasım – Müşteriler borsayı para çekme talepleriyle boğduğu için FTT yüzde 72 oranında çöktü.
 • 9 Kasım – Binance, FTX’i kurtarmak için bağlayıcı olmayan bir anlaşmanın gerçekleşmeyeceğine karar verdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner