Yükleniyor...

ABD’de Enflasyon %4.2 Oranında Arttı Ancak Bitcoin (BTC) Düşüşte

Tüketici fiyat endeksi 12 yıldan fazla bir süredir en büyük artışını kaydetti.

btc 2

Tüketici fiyat endeksi 12 yıldan fazla bir süredir en büyük artışını kaydetti. Ancak buna rağmen Bitcoin’in (BTC) değeri de düşüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İnsanların mal ve hizmetler için ne kadar ödediğini gösteren tüketici fiyat endeksi, Nisan 2020’den geçen aya kadar %4.2 oranında arttı. ABD Çalışma Bakanlığına göre Eylül 2008’den bu yana en büyük artış gerçekleşti.

Bitcoin’in değeri de enflasyonun artmasına rağmen gerilemeye devam ediyor. Lider kripto varlık bugün %5 civarında değer kaybederken, geçtiğimiz ay ise %10 oranında bir düşüş yaşamıştı.

Bu Durum Mantıklı mı?

Bitcoin, sınırlı bir yapıya sahip olmasından ötürü, teorik olarak bir enflasyon önlemi olarak görülüyor. Doların aksine Bitcoin, sınırsız bir biçimde basılamaz. Federal Rezerv’in para politikasına göre sonsuza kadar basılabilen dolar ile Bitcoin’in yapısı çelişiyor. Fed Başkanı Jerome Powell, uzun vadeli bir durgunluğu savuşturmak için agresif olmanın gerekli olduğuna inandığından, bu politika son zamanlarda oldukça yayılmacı oldu.

Bununla birlikte, nispeten yeni bir varlık sınıfı olarak, Bitcoin aynı zamanda spekülatif bir yatırımdır ve piyasalarla ilgili endişeler olduğunda satılabilir.

Küresel finans piyasaları için kötü geçen günlerde, Bitcoin dahil her şey düşüş gösterebilir. Geçtiğimiz yılın Mart ayında yaşanan çöküşün ardından BTC, geleneksel piyasalara daha yakın hale geldi. Bitcoin ile S&P 500 arasındaki korelasyon her geçen gün artıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x