Yükleniyor...

Akropolis (AKRO) Nedir? AKRO Coin Yorum ve Geleceği

Akropolis, kullanıcıların ödünç alması, ödünç vermesi ve yatırım yapması için Merkezi Olmayan Finans (DeFi) ürünleri oluşturmak için çerçeve ve araçlar sağlamayı amaçlayan Ethereum üzerine bir projedir.

Akropolis

Akropolis, kullanıcıların ödünç alması, ödünç vermesi ve yatırım yapması için Merkezi Olmayan Finans (DeFi) ürünleri oluşturmak için çerçeve ve araçlar sağlamayı amaçlayan Ethereum üzerine bir projedir.

Geliştiriciler, karmaşık uygulamalar ve protokoller oluşturmak ve yönetmek için bir Solidity çerçevesi olan AkropolisOS aracılığıyla DeFi ürünleri oluşturabilir.

AKRO, Akropolis’in yerel yönetim tokenidir ve platform yönetiminde oy kullanmak ve Akropolis’e dayalı ürünlerden elde edilen gelir temettülerini toplamak için kullanılır. Gelecekte AKRO, AkroChain’in Delegated Proof-of-Stake konsensüs mekanizmasına katılmak için de kullanılacak.

Akropolis (AKRO) Nedir? 

Akropolis, geliştiricilerin, kullanıcıların sahip olduğu ve işlettiği kripto para birimi tabanlı finansal hizmetler sağlayan merkezi olmayan uygulamaları (dapps) başlatmasını sağlayan bir yazılımdır.

Bu şekilde Akropolis, tümü akropolisOS adı verilen ortak bir çerçeve içinde çalışan birçok merkezi olmayan finans (DeFi) aracı için bir platform olarak hizmet etmeyi amaçlamaktadır. Çerçeve tarafından etkinleştirilen dApp örnekleri arasında tasarruf, borç verme ve yatırım hizmetleri için protokoller bulunur.

Ancak, bu hizmetlere erişimi yöneten ve sağlayan merkezi bir varlığa sahip olmanın aksine, Akropolis Dapp’leri kodla oluşturulur ve özerk topluluklar tarafından yönetilir. 

Bu, protokol değişikliklerine oy vermek için kullanıcıların, herkesin AkropolisOS üzerine kurulu protokollere ve dapp’lere likidite sağlayarak kazanabileceği yerel Akropolis kripto para birimi AKRO’ya sahip olması ve stake etmesi gerektiği anlamına gelir.

Akropolis, bir platform sağlamayı amaçladığından, Compound, Aave ve Maker gibi Ethereum üzerine kurulu mevcut DeFi protokollerini de entegre etti. Akropolis uygulamaları, bu hizmetlerden herhangi birini likidite havuzlarına, ödünç verme ve ödünç alma hizmetlerine veya diğer tekliflerine entegre edebilir. 

Akropolis’i Kim Yarattı?

Akropolis, kurucu ortaklar Ana Adrianova ve Kate Kurbanova tarafından 2017 yılında kuruldu. 

2019 yılında Akropolis ekibi, AKRO tokeni karşılığında 2,4 milyon dolarlık ETH topladığı bir ilk ICO düzenledi.

Akropolis, başlangıcından bu yana Maker, Polkadot, Chainlink ve Bancor dahil olmak üzere çok sayıda başka proje ve protokolle ortak olmuştur.

Akropolis Nasıl Çalışır?

Akropolis, kullanıcılarına hem yeni DeFi protokolleri başlatma hem de yönetmelerine yardımcı olabilecekleri bir DeFi dapps paketi kullanarak kripto varlık varlıklarını büyütme yeteneği vermeyi amaçlıyor. 

Bunun nedeni, AkropolisOS üzerinde oluşturulan her protokolün veya dapp’in, üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan çalışmak üzere tasarlanmış bir Otonom Finans Organizasyonu (AFO) görevi görmesidir. 

AFO’lar, dağıtılmış bir ağ üzerine kurulmuş üyelere ait finansal kuruluşlardır ve amaçları, bir şirket gibi, ancak hiyerarşik bir yönetim olmaksızın bir şey işletmektir.

akro coin 1200x675 1

Akropolis OS

AkropolisOS, geliştiricilerin platformunda merkezi olmayan uygulamalar (dApps) oluşturmasına yardımcı olmak için Akropolis ekibi tarafından sağlanan bir yazılım geliştirme kitidir. 

SDK, geliştiricilerin dapp’lerini özelleştirmelerini sağlayan bir dizi akıllı sözleşme modülüyle birlikte gelir. Ayrıca AkropolisOS, çeşitli DeFi protokol entegrasyonlarını (Comound ve Maker gibi) yönetmek için araçlarla birlikte kullanılır.

Sparta ve Delphi

Sparta ve Delphi, Akropolis ekibi tarafından AkropolisOS çerçevesi kullanılarak oluşturulan iki dapp’dir.

Sparta, kullanıcıların teminatın yalnızca %50’sini sağlayarak kredi almasına ve protokole belirli bir faiz yüzdesi karşılığında likidite katkısı yapmasına izin verir.

Delphi ise, kullanıcıların, platformun küratörlüğünü yaptığı DeFi alanında çeşitli verim çiftçiliği fırsatlarına katılmalarına izin veriyor. Ayrıca, maliyet ortalamasını Bitcoin ve Ethereum’a çevirmek isteyen kullanıcılar bunu Delphi kullanarak da yapabilirler.

AKRO Coin Yorum ve Geleceği

AKRO tokeni, Akropolis platformunu yönetmek için kullanılan kripto para birimidir.

AKRO’nun sahibi olan herkes, kullanıcıların ağda uyması gereken kuralları güncelleyecek tekliflere oy verebilir. Doğrulayıcı node’lar, bloklardaki verileri doğrulamak, fikir birliğine katılmak ve ağdaki değişiklikleri oylamak için işlem ücretleri ve yeni basılan AKRO ile ödüllendirilir.

Herhangi bir zamanda, ağda yalnızca 30 doğrulayıcı node olacaktır. Kullanıcıların doğrulayıcı olmak için bahis yapmaları gereken minimum miktar 1 milyon AKRO’dur. 

Bu miktara erişimi olmayan kullanıcılar, sonuç olarak ödülü orantılı olarak bölerken token’ları bir araya toplayabilir. 

Not olarak, Akropolis Sparta ve Delphia’nın her birinin uygulamalarına güç sağlayan sırasıyla kendi kripto para birimi ASPT ve ADEL’i vardır. 

Akropolis, üyelere ait DeFi hizmetlerinden oluşan bir ekosisteme erişmek isteyen herhangi bir kullanıcı veya yatırımcının ilgisini çekebilir.

Yatırımcılar, platformunun geleneksel finansal hizmetlere yazılım tabanlı alternatifler oluşturma yeteneğine inanmaları halinde portföylerine AKRO’yu eklemek isteyebilirler. 

akro

AKRO Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 AKRO Coin 0.225469 TL TL’den işlem görüyor. AKRO Coin fiyatı son 24 saat içerisinde -2.07% değişim gösterdi. AKRO Coin’in son 24 saatteki işlem hacmi ise 3,435,799 $ dolar, toplam piyasa değeri ise 701,655 $ dolar seviyesinde.

AKRO Coin Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 AKRO Coin 0.007023 $ dolardan işlem görüyor. 2022 yılının Şubat ayı itibariyle AKRO Coin tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu 0.08861 dolarla kaydetti. Bununla birlikte AKRO yılın en düşük seviyesini ise 0.01065 dolarla belirledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner