Yükleniyor...

Anadol, Metaverse Furyasına Katıldı

Zer ve Rahmi M Koç Müzesi tarafından hazırlanan Anadol NFT'leri, Decentraland'ın metaverse evreninde sergileniyor.

anadol metaverse

Zer ve Rahmi M Koç Müzesi tarafından hazırlanan Anadol NFT‘leri, Decentraland’ın metaverse evreninde sergileniyor.

Kripto para birimlerinin dışında, NFT ve metaverse gibi farklı kategorilere de ilgi günden güne artıyor. Özellikle metaverse, Meta gibi kurumsal şirketlerin de radarına girmiş durumda. Türkiye’den de birçok ismin metaverse hamleleri dikkat çekmişti.

Türkiye’nin ilk yerli otomobili olarak bilinen Anadol da metaverse evrenine giriş yaptı. Anadol, 750 parçalık NFT koleksiyonuyla Decentraland evreninde sergileniyor.

Anadol, Metaverse Evrenine Dahil Oldu

Zer, Rahmi M Koç Müzesi ile özel bir NFT koleksiyonu oluşturdu. 1970’li yıllarda ortaya çıkan ilk yerli otomobil Anadol’un STC-16 modeli, son dönemin en trend teknolojilerinden birisi olan blockchain‘e giriş yaptı. Anadol, RMKM-A Yansımalar adlı NFT koleksiyon ile görücüye çıktı. Ayrıca koleksiyon, NFT ve Web3 alanında verilen bir ödülün de sahibi oldu.

anadol nft

Anadol için oluşturulan NFT koleksiyonunda 750 benzersiz eser ortaya çıktı. Bu koleksiyonda, Rahmi M. Koç Müzesi geçmişten günümüze endüstriyel mirası taşıyan bir ayna olarak konumlandırıldı. Ayrıca koleksiyonda, Anadol STC-16 tasarımın ana odak noktası oldu.

Özel koleksiyondan seçilen 10 farklı NFT ise Otokoç’un Decentraland’de bulunan deneyim alanı Metazone’da yer alıyor. Anadol STC-16’nın NFT’leştirilmesinde, meta mimar Begüm Aydınoğlu, Web3 Stratejisti Can Yurdakul ve inovatif teknoloji ajansı ME yer aldı. Anadol NFT koleksiyonu, Ethereum blockchain’inde geliştirildi.

Koleksiyon hakkında konuşan Aydınoğlu, şunları söyledi;

Anadol STC-16’yı dijital olarak yeniden yaşıyoruz. Bunu yaparken atmosferini, bizde yarattığı duyguları ve bıraktığı izleri tasarımdan uzaklaşmadan yeniden canlandırmak istiyoruz. Bu yüzden sadece arabayı gösteren bir NFT eserimiz yok; arabayı ve bizde yarattığı duyguları bütünsel olarak yansıtacak bir ortamımız var. Bu hayal, fiziksel dünyadaki eserlerle kullanıcı, sahip ve hatta müze tarafından kurulan ilişkiyi yeniden yorumluyor ve güçlendirmeyi hedefliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner