Yükleniyor...

Analiste Göre Ethereum, Mevcut DeFi Kullanıcılarını Kaldıramaz

Ekonomist Alex Krüger, Ethereum'da ETH 2.

ethereum 2.0

Ekonomist Alex Krüger, Ethereum’da ETH 2.0’ın önemini belirterek, çoğunlukla DeFi’de olmak üzere 114 bin kullanıcıyla başa çıkmanın zor olduğunu ifade etti. Krüger, ETH’nin şu anda bunun için mücadele ettiğini söylüyor.

Ekonomist ve küresel pazar analisti Alex Krüger’e göre, yaklaşık 114 bin kullanıcı Ethereum kullanıyor. Ancak blok zinciri, Merkezi Olmayan Finansman (DeFi) için artan talebe ayak uydurmakta zorlanıyor.

1 Temmuz’dan bu yana, DeFi protokollerinde kilitlenen toplam değer 1.882 milyar dolardan 9.35 milyar dolara yükseldi. Ethereum’da en çok kullanılan merkezi olmayan borsa olan Uniswap platformunda tek başına 1.81 milyar dolar kilitli durumda.

ETH

Sonuç olarak, Ethereum ücretleri fırladı ve ağın kullanıcı etkinliği tüm zamanların en yüksek seviyelerine yaklaştı. Uniswap’in yönetişim token’I UNI 17 Eylül’de ilk kez piyasaya sürüldüğünde, Gwei’nin 900’e ulaşması önerildi. Bu, kullanıcıların DeFi işlemleri için 10 ila potansiyel olarak 100 ABD doları arasında ödeme yaptığı anlamına geliyordu.

Kapasite Yeterli Değil

Ethereum ekosistemi ve açık kaynak geliştirici topluluğu, DeFi alanının üssel hızda büyümesini beklemiyordu. ETH 2.0’ın son test ağı 4 Ağustos’ta piyasaya sürüldü ve Ethereum topluluğu, şu anda ETH 2.0’ın piyasaya sürülmesine odaklanıyor.

Ancak ETH 2.0 piyasaya sürülmeden önce bile, DeFi’nin kullanıcı etkinliği Ethereum’u alt etti. Blok zinciri ağı, DeFi’de kilitlenen toplam değerin yükselmeye başladığı Temmuz ayından bu yana sürekli olarak tıkanmış durumda.

Analistler, ETH 2.0’ın DeFi’nin hızlı büyümesine ayak uydurup uyduramayacağını sormaya başladı. Konuyla alakalı konuşan Krüger şunları söyledi:

“DeFi kullanıcılarının ortalama dört adresi olduğunu varsayarsak (daha fazla olabilir), şu anda 114 bin kullanıcı var. Büyüme için devasa bir alana sahip küçük sayı. Karşılaştırma için şunu söyleyebiliriz: Coinbase’in 32M kullanıcısı var. Ancak Ethereum 114 bin kullanıcıyı kaldıramaz. Sorulması gereken şu: Ethereum 2.0 milyonlarca kullanıcıyı idare edebilecek mi?”

ETH 2.0, proof of work (PoW) fikir birliği algoritmasından proof of stake’e (PoS) geçiş yapmak için kritik bir adım oluşturur. Geçiş gerçekleştiğinde, madencileri ağdan uzaklaştırır ve kullanıcılar işlemleri toplu olarak işler ve doğrular. İdeal olarak, ETH 2.0, Ethereum’a DeFi’yi desteklemek için ihtiyaç duyduğu ölçeklenebilirliği sağlayacaktır.

Haziran ayında, Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin, ETH 2.0’ın uzun vadede saniyede 100 bin işlemi işleyebileceğini söyledi. Buterin, şunları söyledi:

“Bu, toplamaların en az birkaç yıl boyunca baskın ölçeklendirme paradigması olacağı anlamına geliyor: önce veri katmanı olarak ETH1 ile ~ 2-3 bin TPS, ardından ETH2 ile ~ 100 bin TPS (aşama 1).”

Ancak yakın vadede, özellikle ETH 2.0 lansmanının ilk aşamasından sonra, kapasite belirsizliğini koruyor.

Sağlam Bir Altyapı Önemli

Krüger, DeFi talebinin Ethereum’u aşmamasını sağlamak için ETH 2.0’ın birçok aktif kullanıcıyı yönetmesinin çok önemli olacağını belirtti. Açıkladı:

“Ethereum 2.0’ın yan zincirler dahil kaç aktif kullanıcının tıkanmadan (şu anda olduğu gibi) idare edebileceğini bilmek isterim. Altyapı bunu kaldırabilirse talep çok büyük olacaktır. “

Yearn.finance (YFI) ve Aave (LEND) gibi yeni nesil DeFi protokollerinin ortaya çıkışı, DeFi kullanıcı etkinliğinin benzeri görülmemiş seviyelere yükselmesine neden oldu. DTCC Capital’in başkanı Spencer Noon, her aktif kullanıcının muhtemelen iki adres işlettiğini tahmin ediyor. Aktif kullanıcı başına DeFi alanındaki yüksek aktivite seviyesi, ikinci katman ölçeklendirme çözümleri gelmediği sürece Ethereum’u daha da tıkayabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner