Yükleniyor...

Ethereum, Günlük İşlemlerde Zirveyi Gördü

Ethereum ekosistemi için oldukça hareketli bir hafta oldu ve DeFi çılgınlığı Ethereum'un işlem hakimiyetini tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkardı.

ethereum hakimiyeti tum zamanlarin en yuksek seviyesinde

Ethereum ekosistemi için oldukça hareketli bir hafta oldu ve DeFi çılgınlığı Ethereum’un işlem hakimiyetini tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkardı.

Etherscan tarafından sağlanan verilere göre, Ethereum’un yaratılmasından bu yana ilk kez, ağ günlük işlemlerde 1.406.000 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

DeFi Etkisi

DeFi çılgınlığının neden olduğu en önemli sorun ağ da yaşanılan tıkanıklar ve bunun sonucunda da artan işlem ücretleri. Bu yüzden DeFi’nin gelişimi konusunda daha çok zaman harcanmalı. Daha önceki en yüksek seviye ise 4 Ocak 2018 tarihinde 1.350.000 ile kayıtlara geçmişti.

DeFi, kripto para endüstrisinin önemli bir parçası haline geldiğinden beri Ethereum’un hakimiyetinin artmasına da yardımcı oldu. Her geçen gün ekosistemde kilitli piyasa değeri de artış gösteriyor. Ağustos ayı itibari ile 9 milyar dolar seviyesine ulaşan kilitli değer, yazım itibari ile neredeyse 10 milyar dolar seviyesine ulaştı. DeFi belirteçlerinin büyük kripto para borsaları tarafından listelenmesi, bu noktaya gelinmesinde önemli bir destek görevi gördü.

Binance, DeFi kervanına giren ilk borsalardan birisi oldu. Hatta bazı DeFi projelerinin başarısızlıkla sonuçlanması sonucunda da kripto para topluluğundan sert tepkiler aldı. Kullanıcılar Binance gibi borsanın projeleri daha sıkı incelemesini isterken, Binance CEO’su bunu kullanıcıların yapması gerektiğini savunuyor.

Popüler DeFi projelerinden Ontology (ONT), Nisan ayında Binance borsasında listelendi. Haziran ayında Coinbase, en çok konuşulan DeFi projelerinden birisi olan Compound’ı (COMP) listeleyerek akımı takip etti. Liste, birkaç hafta içerisinde %100 artış gösterdi ve piyasa da bu şekilde hareketlendi. Okex ise, en popüler DeFi projelerinden sekizini şu an da listeliyor.

DeFi projelerini artan talep doğrultusunda, Ethereum gas ücretlerinde ciddi anlamda artışlar söz konusu oldu. Bu yüzden ağdaki yoğunluğu azaltması ümidi ile kullanıcılar Ethereum 2.0 güncellemesini dört gözle gerekiyor.

Kripto topluluğun bazı popüler isimleri, DeFi projelerinin doğal değerlerinin çok daha az olduğunu ya da hiç olmadığı konusunda uyarılarda bulunuyor. Birçok ünlü isim DeFi’nin fazlası ile abartılmış bir balondan ibaret olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte, DeFi projeleri hız kesmeden devam ediyor ve kullanıcıların ilgisi de aynı doğrultuda artmaya devam ediyor. Merkezi olmayan finansın geleceği hem Ethereum için hem de genel kripto para ekosistemi için oldukça önem taşıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner