Yükleniyor...

Analistler Ethereum’un altını çizdi: Bu veriye dikkat!

Analistler, Ethereum'un gelecekteki fiyatına ilişkin belirsizliğini, opsiyonların ortaya çıkardığı volatiliteyi Bitcoin ile kıyaslayarak Buna karşılık, Bitcoin'in ima edilen volatilitesi daha çarpıcı bir düşüş gördü; bu da türev trader'ların istikrara doğru yöneldiğini algıladığını gösteriyor.

ethereum eth analist

Analistler, Ethereum‘un gelecekteki fiyatına ilişkin belirsizliğini, opsiyonların ortaya çıkardığı volatiliteyi Bitcoin ile kıyaslayarak

Buna karşılık, Bitcoin’in ima edilen volatilitesi daha çarpıcı bir düşüş gördü; bu da türev trader’ların istikrara doğru yöneldiğini algıladığını gösteriyor. Implied volatilitesi (IV), opsiyon piyasasında kullanılan ve bir varlığın veya menkul kıymetin gelecekteki olası hareketi veya fiyat dalgalanmalarına ilişkin piyasa tahminini temsil eden bir ölçüdür.

The Block’un veri kontrol paneline göre Ethereum’un IV’ü, mevcut halving sonrası piyasa ayarlama döneminde Bitcoin’inkiyle aynı ölçüde düşmedi. Bitcoin volatilite endeksi, halving etkinliği sırasında yüzde 72’den son birkaç ayın en düşük seviyesi olan yüzde 55’e düştü. Buna karşılık, ETH için aynı ölçüm, yüzde 76’dan mevcut değer olan yüzde 65’e bir düşüş gösterdi.

ethereum eth grafik

Yüksek Ethereum oynaklığı risk primi

Bu haftaki Bitfinex Alpha raporuna göre, opsiyon trader’larının Ethereum’un orta vadeli fiyatına ilişkin belirsizliği, varlığın volatilite risk primine (VRP) yansıyor. Rapor, ETH opsiyon piyasasının VRP’de Bitcoin opsiyonlarına göre daha az bir gösterdiğini özetledi.

Bitfinex analistleri, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) iki spot Ether ETF’ine ilişkin kararı için yaklaşan son tarih nedeniyle, piyasa değerine göre ikinci en büyük dijital varlık için ay sonuna doğru belirsiz piyasa koşullarına dikkat çekti. Bitfinex analistleri, “ETH volatilite risk priminin Bitcoin’den daha az düşmesinin olası bir nedeni, SEC’in 23 Mayıs 2024’teki ETF kararının Ethereum fiyatı için ek bir belirsizlik oluşturmasıdır” diye ekledi.

Bu haftaki Bitfinex Alpha raporuna göre, opsiyon yatırımcısının Ethereum’un orta vadeli fiyatı hakkındaki belirsizliği, varlığın volatilite risk primine (VRP) yansıyor. TradingView verilerine göre, halving sonrasındaki son piyasa ayarlama döneminde Bitcoin volatilite risk primi (VRP) yüzde 8’e düşerken Ethereum’un VRP’si yüzde 18’e düştü.

ethereum eth veri

Ether’in opsiyon riskinin tersine çevrilmesi hala olumsuz

QCP Capital analistlerine göre  Ethereum , opsiyon yatırımcıları arasında Bitcoin için görülenle aynı pozitifliği görmüyor. Ether satım opsiyonları, alım opsiyonlarından daha pahalıdır ve bu da yatırımcılar arasında genellikle düşüş eğilimi olduğunu gösterir.

QCP Capital analistleri, “ETH opsiyon riskinin tersine çevrilmesi, muhtemelen SEC’in VanEck ve Ark21 için 23 ve 24 Mayıs’taki Ether spot ETF son tarihlerini onaylamamasına ilişkin endişeler nedeniyle hala yüzde seviyesinde negatif.” dedi.Bunun aksine, Salı günkü QCP Capital raporu,  Bitcoin riskinin tersine çevrilmesinin olumluya döndüğünü ve alım opsiyonlarının satım opsiyonlarından daha pahalı olduğunu belirtti.

Bu gelişme, yatırımcılar arasında yükseliş eğiliminin olduğunu gösteriyor; zira yatırımcılar, fiyat düşüşüne karşı koruma sağlayan seçeneklere kıyasla Bitcoin fiyatındaki artıştan fayda sağlayan seçenekler için daha fazla ödeme yapmaya istekli.

ethereum

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner