Yükleniyor...

Kripto hacker’ından 1.100 ETH’lik soygun: Neler oluyor?

Kripto para borsası Poloniex'e saldırı gerçekleştiren hacker'ın transfer işlemleri kullancılarda panik yarattı.

kripto hacker

Kripto para borsası Poloniex‘e saldırı gerçekleştiren hacker’ın transfer işlemleri kullancılarda panik yarattı.

Güvenlik firması PeckShield‘ın onchain verilerine göre, geçen yılki Poloniex saldırısından sorumlu bilgisayar korsanı, çalınan fonları aklamak amacıyla ABD onaylı kripto para birimi karıştırıcısı Tornado Cash‘e yaklaşık 3,4 milyon dolar değerinde 1.100 Ethereum (ETH) aktardı.

MicroStrategy hacker x

Poloniex saldırganından korkutan transer!

Poloniex’in geçen yıl Kasım ayında sıcak cüzdanlarından birine yapılan saldırı sırasında 100 milyon doları boşaltıldı. Tornado Cash gibi hizmetler, siber suçlular tarafından çalınan kripto para biriminin izini gizlemek için sıklıkla kullanılıyor.

Bu saldırının, daha önce Ronin yan zincirinde 600 milyon dolarlık bir hack olayı dahil olmak üzere yüksek profilli saldırılar gerçekleştiren, devlet destekli kötü şöhretli bir hack organizasyonu olan Kuzey Kore Lazarus Group’un işi olduğu yaygın olarak kabul ediliyor. Daha önceki bir onchain mesajda Poloniex, saldırgana çalınan fonların kalan yüzde 95’ini iade etmesi için yüzde 5’lik (yaklaşık 5 milyon dolar) bir ödül teklif etmişti.

PeckShield, Tornado Cash’i içeren ayrı bir işlemde, Kronos Research’teki 26 milyon dolarlık hack ile bağlantılı bir saldırganın bugün 200 ETH aktardığını belirtti. Özellikle Kronos Research de geçen yılın Kasım ayındaki saldırının kurbanı oldu, ancak iki olayın doğrudan bağlantılı olup olmadığı belirsizliğini koruyor.

Poloniex kripto saldırganının gerçekleştirmiş olduğu bu hamle sadece borsa kullanıcılarını değil genel olarak kripto piyasasında endişe yarattı.


Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner