Yükleniyor...

Analistler uyardı: Bitcoin 50.000 dolara düşer mi?

Bitcoin yakın zamanda 60 bin doların üzerindeyken bugün 57 bin doların altını gördü.

kripto bitcoin analist

Bitcoin yakın zamanda 60 bin doların üzerindeyken bugün 57 bin doların altını gördü. Uzmanlar, bu düşüş dalgasının daha yeni başlıyor olabileceğini ve fiyatın 50.000 dolara kadar gerileyebileceğini tahmin ediyor.

Bitcoin‘de 60.000 doların seviyesinin kırılıp 50.000 dolara düşüş ihtimalinin artması, piyasa beklentilerinde önemli bir değişime işaret ediyor. 10x Research bunu “satışlar hızlanırken” alımların yavaşlamasıyla ilişkilendiriyor. 

10x Research analistlerinden Markus Thielen, aşağı yönlü hareketin öngörülebilir olduğunu şu şekilde ifade etti:

“Haziran ayı başındaki verilerimiz zaten Bitcoin’de bir düzeltmeyi işaret ediyordu.” 

bitcoin btc kripto veri 3

Yatırımcılar Bitcoin için acele ediyor olabilir 

Bitcoin fiyatındaki yüzde 5,44’lük geri çekilme, yatırımcı duyarlılığını ve piyasa likiditesini önemli ölçüde etkiledi. Söz konusu düşüşle BTC’nin piyasa değeri 1,1 trilyon dolara gerilerken, Bitcoin işlem hacmi yüzde 57 azaldı.

10x Research raporu, “Bitcoin madencileri ve spot Bitcoin ETF alıcıları için kilit seviyenin” kaybedildiğini, düşüşün “destek kırılımı ve satıcıların likidite bulmak için çabaladığı sürece hızlanabileceğini” öne sürüyor.

Satışlar, Mt. Gox’un Temmuz ayında başlaması beklenen 8,5 milyar dolar değerindeki BTC geri ödemeleriyle aynı zamana denk geldi. 10x Research raporuna göre, 60.000 dolar desteğinin altından, sadece kötü kararlar veren trader’lar alım yapmaya istekli yorumu geldi. 

Uzun vadeli BTC yatırımcısı kârda

IT Tech’in yakın zamanda yaptığı bir analize göre, düşüş eğilimi uzun vadeli büyük kârlar elde etmesinden kaynaklanıyor.

3 Temmuz’da, uzun vadeli yatırımcıların Harcanan Çıktı Kâr Oranı (SOPR) 10 değerini aşarak BTC’lerini satın alma fiyatının en az 10 katına sattığını görülüyor. Analize göre, genellikle yaklaşık beş ila yedi yıl boyunca varlıklarını koruyan BTC yatırımcıları, piyasada satış baskısı oluşturuyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner