Yükleniyor...

Ethereum’da (ETH) dikkat çeken veri: Dibi boyladı!

Blockchain analitik firması Lookonchain'in analizine göre, Ethereum (ETH) ilk on blockchain arasında yıllık ücret gelirinde büyük farkla en yüksek paya sahip.

eth ethereum 4nisan

Blockchain analitik firması Lookonchain’in analizine göre, Ethereum (ETH) ilk on blockchain arasında yıllık ücret gelirinde büyük farkla en yüksek paya sahip. Fakat bu duruma rağmen gas ücreti şu anda yılın en düşük seviyesinde seyrediyor.

Lookonchain, Ethereum’un yıllık 2,7 milyar dolarlık en yüksek ücret gelirini elde ettiğini, Bitcoin’in yıllık 1,3 milyar dolarlık ücret geliriyle ikinci, Tron’un ise 459,3 milyon dolarlık ücret geliriyle üçüncü sırada yer aldığını tespit etti. Diğer Katman-1 blokzincirleri de listede bir sonraki sırayı aldı; Solana her yıl 241,2 milyon dolar ücret kazanırken, BSC 176,5 milyon dolar ve Avalanche 68,8 milyon dolar ücret kazandı.

Piyasadaki geri çekilme ağ aktivitilerini etkiledi

Katman-2 ağları zkSync Era ve Optimism sırasıyla 59,7 milyon dolar ve 40,4 milyon dolar ücret kazanırken, Polygon 23,9 milyon dolarlık yıllık ücretle listenin son sırasında yer aldı.

Ethereum ücret gelirinde baskın olmasına rağmen, aynı zamanda yüksek gas fiyatlarına sahip olmasıyla da ünlüdür. Ancak, ağdaki ortalama gas ücreti şu anda yılların en düşük seviyelerinden birinde.

Yazım sırasında, Etherscan’den gelen veriler Ethereum’daki ortalama işlemin yaklaşık 5 gwei veya sadece 0,27 dolara mal olduğunu gösteriyor. Katman 2 ölçekleme çözümlerinin kullanımındaki artış ve Dencun yükseltmesinin etkisi, merkeziyetsiz uygulamalardaki (Dapps) aktivitenin artışta olması nedeniyle gas fiyatlarını düşüren nedenlerden bazıları olabilir.

DappRadar’dan alınan verilere göre, Ethereum tabanlı Dapp’lerin hacmi son bir haftada yüzde 300 artarak 71,8 milyar dolara çıktı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner