Yükleniyor...

SEC’den kolay geçiş yok: Ethereum ETF lansmanını erteledi

Birçok kişinin 2 Temmuz'da gerçekleşmesini beklediği Ethereum borsa yatırım fonlarının (ETF) lansmanı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından ertelendi.

Ethereum 4 bin dolar

Birçok kişinin 2 Temmuz’da gerçekleşmesini beklediği Ethereum borsa yatırım fonlarının (ETF) lansmanı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından ertelendi. 

Bloomberg ETF analistleri Eric Balchunas ve James Seyffart’a göre SEC, spot Ether ETF ihraççıları tarafından sunulan S-1 formlarını iade etmek için ek süre aldı ve bu lansmanı daha ileri bir tarihe erteledi.

ethereum spot etf

SEC yorumları süreci geciktiriyor

SEC, S-1 formları hakkında yorum yaptı ve 8 Temmuz’a kadar yeniden gönderim talep etti. Balchunas’a göre yeni zaman çizelgesi, spot Ethereum ETF’lerinin lansmanının Temmuz ortası veya sonuna kadar ertelenebileceği anlamına geliyor.

ETF Store başkanı Nate Geraci,  son S-1 revizyon turunun nispeten küçük olduğunu ve SEC’in ihraççıları 14-21 gün içinde işlem için onaylayacağını öngördüğünü belirtti . Kesin zaman çizelgesi belirsizliğini korusa da SEC bu yaz olası bir lansman olduğunu belirtti.

Haziran ayının başlarında Balchunas, SEC personelinin ETF başvuru sahiplerinin S-1 başvuruları hakkında önemli bir yorum yapmamasına dayanarak Temmuz ayı başında bir ETF lansman penceresi öngörmüştü.

Ethereum ETF’leri için iki adımlı süreç

S-1 formlarının onaylanması, ETF’lerin hayata geçmesi için gereken iki adımlı sürecin ikinci kısmıdır. İlk kısım, ihraççıların 19b-4 formlarının Mayıs ayında onaylanmasını içeriyordu. SEC, 23 Mayıs’ta sekiz ETF teklif sahibinin 19b-4 başvurularını onayladı.

19b-4 formlarının aksine, S-1 formları belirli bir son tarihe bağlı değil ve ihraççıları inceleme ve onay için SEC’in zaman çizelgesine tabi.

SEC, BlackRock, Fidelity, 21Shares, Grayscale, Franklin Templeton, VanEck, iShares ve Invesco gibi büyük ihraççıların sürece katılmasına izin veren bir kural değişikliğini onayladı. Ek olarak, VanEck gibi ihraççılar 8 Temmuz’a kadar borsalarda listelenmeye hazırlanan 8-A formlarını da doldurdular.

Ancak Gensler, spot Ether ETF’lerinin borsada listelenmesinin aylar alabileceğini ve Eylül ayına kadar gerçekleşemeyeceğini iddia etti. Gensler, Ether ETF listelemelerinin sorumluluğunu başvuranlara yükledi ve sürecin tamamen yanıt sürelerine bağlı olduğunu iddia etti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner