Yükleniyor...

Ethereum arzıyla dikkat çekti: Altcoin piyasasını nasıl etkiler?

Ethereum arzı, 2022'deki güncellemelerden bu yana en uzun enflasyonist dönemini yaşıyor ve blokzincirin Mart ayındaki Dencun yükseltmesi bunun sebebi olabilir   Ethereum veri panosu ultrasoundmoney'ye göre, Ether arzı kademeli olarak artışta ve 14 Nisan'dan bu yana toplam arza 112.

Ethereum (ETH) boğaları, 3.000 doları hedefinde bazı engeller ile karşı karşıya

Ethereum arzı, 2022’deki güncellemelerden bu yana en uzun enflasyonist dönemini yaşıyor ve blokzincirin Mart ayındaki Dencun yükseltmesi bunun sebebi olabilir  

Ethereum veri panosu ultrasoundmoney’ye göre, Ether arzı kademeli olarak artışta ve 14 Nisan’dan bu yana toplam arza 112.000’den fazla ETH eklendi.

Enflasyonist gelişmelerin büyük bir kısmı 13 Mart’taki Dencun yükseltmesinin bir sonucu olabilir. Söz konusu yükseltme, enflasyonun ilk nedeni olarak ortaya konan, EIP-4844 de dahil olmak üzere dokuz adet Ethereum İyileştirme Önerisi’ni (EIP) gündeme getirdi.

eth ethereum enflasyon veri

Ethereum güncellemelerinin etkisi

EIP-4844, işlem verilerinin ayrı ve geçici olarak depolanmasına olanak sağlayan ve ETH katman-2 ağlarında blok verileri için ödenen ücretleri azaltan mekanizması blob’ları (işlemlerle ilgili verileri taşıyan ucuz ve geçici bellekler) tanıttı.

Buna ek olarak Dencun, Ethereum ana ağında blok alanı için daha verimli veri kullanılabilirliğini hedefleyen proto-danksharding’i tanıttı. Böylelikle Abritrum ve Optimism gibi Ethereum katman-2 ağlarında işlem gerçekleştirme maliyetinde büyük bir düşüş gözlemlenirken, sonuç olarak ana ağda yakılan toplam ETH miktarı da önemli ölçüde azaldı.

ETH arzı son aylarda enflasyona dönüşmüş olsa da toplam Ether arzı Ethereum Birleşmesi’nden bu yana kayda değer bir miktarda azaldı. Eylül 2022’den bu yana toplamda 1,5 milyardan fazla ETH yakılırken, 1,36 milyar ETH üretildi. Bu gelişme, toplam rakamda 345.000 ETH’lik bir düşüşe yol açtı. Proof-of-Stake’e geçişin arzda yarattığı daralmanın maddi değeri günümüzde 1,1 milyar dolar seviyesinde.

Ethereum tarafındaki bu gelişmeler ve özellikle de spot ETF’lerdeki gelişmeler orta/uzun vadede fiyat yapısında söz sahibi olacaktır. Altcoin yatırımcıları bu süreçte ETH’yi yakından takip edebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner