Yükleniyor...

Bitcoin ve Ether’de yükseliş beklentisi: Hangi metrik önemli olacak?

Bitcoin ve Ether'deki 10 milyar dolarlık opsiyonunun Cuma günü sona ermesiyle birlikte piyasada yukarı yönlü hareket bekleniyor.

btc eth bitcoin ethereum

Bitcoin ve Ether‘deki 10 milyar dolarlık opsiyonunun Cuma günü sona ermesiyle birlikte piyasada yukarı yönlü hareket bekleniyor.

Kripto türevlerindeki tartışmaların ön plana çıktığı o kritik sürece çok yaklaşıldı. Cuma günü saat 11:00’de kripto borsası Deribit’te 6,68 milyar dolar değerinde Bitcoin (BTC) opsiyonları ve 3,5 milyar dolar değerinde Ethereum (ETH) opsiyonları sona erecek.

23 milyar doların üzerindeki açık pozisyonların yüzde 40’ından fazlasını temsil eden vadenin yaklaşması volatiliteyi arıtabilir. Üç aylık vadeli opsiyonların bu denli büyük olması genellikle piyasanın hareketliliğini tetikliyor.

bitcoin ethereum kripto para

Bitcoin ve Ether opsiyonlarında son durum ne?

Deribit açık pozisyonlarının yüzde 25’inden fazlasının, 2,7 milyar doların üzerinde bir değere denk olarak yakın zamanda vadesi dolacak. Deribit’in CEO’su Luuk Strijers, Coindesk’e verdiği bir röportajda “Vade bitiminin boyutu 10 milyar doların üzerinde” dedi.

Vadesi dolacak açık pozisyonların yüzde 25’inden fazlasının bulunması, önemli sayıda türev sözleşmesinin vade sonunda sahipleri için kârlı olmasının beklendiği anlamına geliyor.

Bitcoin, bu ay yaklaşık yüzde 9 oranında düşerek 60.000 doların altına sarktı. Ethereum’da neredeyse yüzde 10 oranında değer kaybederek altcoin’leri salladı.

Strijers, “Son düşüş, madenci faaliyetleri, Almanya’nın BTC satışı yapması ve tabii ki Temmuz ayı başında beklenen Mt. Gox coin’lerinin yakın zamanda transfer edilmesinden kaynaklandı” dedi.

Strijers, “Kısa vadeli düşüş eğilimi belirgin olsa da, trader’lar Bitcoin için 12 Temmuz’da ve ETH için 5 Temmuz’da olumlu bir değişim bekliyor. ETH ETF işlemlerinin Temmuz ayının ilk haftasında başlaması bekleniyor.” dedi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner