Yükleniyor...

Apple CEO’su Tim Cook, Apple’ın Metaverse’te Potansiyel Gördüğünü Açıkladı

Apple'ın birinci çeyrek rapor açıklaması sırasında CEO Tim Cook "metaverse" fikrini ele aldı.

meta apple metaverse

Apple’ın birinci çeyrek rapor açıklaması sırasında CEO Tim Cook “metaverse” fikrini ele aldı. Morgan Stanley analisti Katy Huberty’nin bir sorusuna yanıt veren Cook, Apple’ın “bu alanda çok fazla potansiyel” gördüğünü açıkladı.

Cook, geliştiricilerin App Store’da Apple’ın ARKit teknolojisini kullanan 14.000’den fazla uygulama sunduğunu açıkladı. Bu uygulamalar “bugün milyonlarca insan için inanılmaz AR deneyimleri” sağlıyor. Bununla birlikte Cook, Apple’ın bu alanda “çok fazla potansiyel” gördüğünü ve buna göre yatırım yaptığını belirtti.

“Bu önemli bir soru. Biz inovasyon işinde olan bir şirketiz. Her zaman yeni ve gelişen teknolojileri keşfediyoruz ve bu bizim için çok ilginç bir alan. App Store’da bugün milyonlarca insana inanılmaz AR deneyimleri sunan 14.000 ARKit uygulamamız var. Bu alanda çok fazla potansiyel görüyoruz ve buna göre yatırım yapıyoruz.”

Birkaç dakika sonra başka bir soruya yanıt olarak Cook, Apple’ın yeni bir pazar için donanım, yazılım ve hizmetlerin kesiştiği bir alan aradığını açıkladı. Cook ayrıntılara girmedi ancak Apple’ın ilgisini çekmekten daha fazlasını yapan alanlar olduğunu söyledi.

“Donanım, yazılım ve hizmetlerin kesiştiği alanlara bakıyoruz çünkü sihrin gerçekten burada gerçekleştiğini düşünüyoruz. İlgimizi çeken alanlar var ve bunlara yatırım yapıyoruz. Ar-Ge harcamalarımızı eskisinden daha fazla artırdığımızı söyleyebilirsiniz. Bu noktada piyasada olmayan şeylere epeyce yatırım yapılıyor.”

Apple’ın ilk AR/VR kulaklık ürününü bu yıl içinde piyasaya sürmeyi planladığı bildiriliyor. Ancak son zamanlarda Bloomberg, Apple’ın ürünün geliştirilmesinde bazı engellerle karşılaştığını ve bu sürümün 2023’e kadar ertelenebileceğini bildirdi.

Bununla birlikte, raporlar ayrıca Apple’ın odak noktasının sözde bir “metaverse” üzerinde olmayacağını, bunun yerine oyun, iletişim ve içerik tüketimi üzerinde olacağını belirtti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner