Yükleniyor...

Araştırma: Bitcoin Hacminin %80’inden Fazlası Sahte

Uzun zamandır Bitcoin hacminin gerçeği yansıtıp yansıtmadığı sıklıkla tartışılan bir konu.

Bitcoin Hacmi

Uzun zamandır Bitcoin hacminin gerçeği yansıtıp yansıtmadığı sıklıkla tartışılan bir konu. Şimdiye kadar bu konuda birçok araştırma yapıldı. Konuyla ilgili son olarak Coinbase Ventures tarafından da fonlanan kripto para veri ve analiz firması Nomics de bir araştırma yaptı.

Nomics’in geçtiğimiz günlerde “Şeffaf Hacim” ismiyle başlattığı programıyla çeşitli kripto para birimlerinin ticari hacimleri masaya yatırdı. Analiz firmasının birçok kripto para borsasını incelemesinin ardından vardığı sonuç ise son derece dikkat çekici.

Nomics’e göre dünya çapındaki Bitcoin hacminin sadece yüzde 17’si gerçeği yansıtıyor. Firmaya göre veri takip sitelerinin birçoğu “wash trading” olarak bilinen sahte hacim üretme yöntemini görmezden geliyor.

Nomics’in paylaştığı verilere göre, dünya çapındaki Bitcoin hacminin 1.96 milyar dolarlık kısmı gerçek hacim olarak nitelendirilebilir. Yani mevcut hacme oranla dünya çapındaki Bitcoin hacminin yüzde 17’si gerçek. Öte yandan mevcut küresel Bitcoin hacminin yüzde 35’lik kısmı şeffaflık açısından “idare eder” notunu aldı. Geriye kalan yüzde 48’lik küresel hacim ise şeffaflık konusunda en düşük not olan “kötü” ile derecelendirildi.

Daha önce Bitwise Asset Management da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) için bir rapor hazırlamış ve raporda sahte hacim konusunda dikkat çekmişti. Bitwise Asset Management’a göre küresel Bitcoin hacminin çoğu gerçeği yansıtmıyor. Sahte hacim iddiaları SEC’in özellikle dikkate aldığı bir konu ve Bitcoin ETF’lerinin sürekli olarak ertelenmesini arkasındaki ana sebeplerden birisi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner