Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Kripto Para Haberleri Avrupa Merkez Bankası'ndan Dikkat Çeken Stablecoin Raporu!

Avrupa Merkez Bankası’ndan Dikkat Çeken Stablecoin Raporu!

ABONE OL:google-news

Avrupa Merkez Bankası (ECB), stablecoin’lere ilişkin dikkat çekici bir rapor yayınladı. ECB’nin raporuna göre toplamda dört farklı önemli stablecoin türü var ve bu türdeki tüm stablecoin’ler kripto para regülasyonları konusundaki yaşanan eksikliklerden olumsuz bir şekilde etkilenebilir.

ECB, stablecoin‘leri herhangi bir spesifik değere sahip değiller ve fiyat dalgalanmaları önlemek adına belirli dengeleme araçları kullanan dijital paralar olarak tanımlıyor. ECB’ye göre Blockchain temelli olmayan, Blockchain tabanlı olan, token’laştırılmış fonlar ve algoritmik olmak üzere dört temel stablecoin türü var.

Avrupa Merkez Bankası Stablecoin Raporu

ECB’nin raporuna göre toplamda 54 stablecoin projesi var ve bunların sadece 24 tanesi etkin olma bakımından öne çıkıyor. Yine rapora göre stablecoin girişimlerinin toplam piyasa değeri 2018 yılının Ocak ayından bu yana neredeyse üç katına çıkmış durumda. O dönem 1.7 milyar dolar olan toplam piyasa değeri 2019 yılının Temmuz ayı itibariyle 4.8 milyar dolara yükseldi.

Stablecoin işlemlerinin ortalamam hacminin ise 2019’un Ocak ayı ile Temmuz ayı arasında aylık ortalama 13.5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

ECB’nin token’laştırılmış fonlar olarak saptadığı stablecoin türü ise toplam stablecoin hacminin yüzde 97’sini oluşturuyor. Yani bu tür stablecoin en çok kullanılan tür konumunda. Token’laştırılmış fon yönetimine dayanan stablecoin projelerinin sayısı da toplam 54 olan proje sayısına kıyasla en büyük paya sahip.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Ömer Ergin
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar