Yükleniyor...

Avrupa Merkez Bankası’ndan Dikkat Çeken Stablecoin Raporu!

Avrupa Merkez Bankası (ECB), stablecoin'lere ilişkin dikkat çekici bir rapor yayınladı.

Avrupa Merkez Bankası Stablecoin Raporu

Avrupa Merkez Bankası (ECB), stablecoin’lere ilişkin dikkat çekici bir rapor yayınladı. ECB’nin raporuna göre toplamda dört farklı önemli stablecoin türü var ve bu türdeki tüm stablecoin’ler kripto para regülasyonları konusundaki yaşanan eksikliklerden olumsuz bir şekilde etkilenebilir.

ECB, stablecoin’leri herhangi bir spesifik değere sahip değiller ve fiyat dalgalanmaları önlemek adına belirli dengeleme araçları kullanan dijital paralar olarak tanımlıyor. ECB’ye göre Blockchain temelli olmayan, Blockchain tabanlı olan, token’laştırılmış fonlar ve algoritmik olmak üzere dört temel stablecoin türü var.

Avrupa Merkez Bankası Stablecoin Raporu

ECB’nin raporuna göre toplamda 54 stablecoin projesi var ve bunların sadece 24 tanesi etkin olma bakımından öne çıkıyor. Yine rapora göre stablecoin girişimlerinin toplam piyasa değeri 2018 yılının Ocak ayından bu yana neredeyse üç katına çıkmış durumda. O dönem 1.7 milyar dolar olan toplam piyasa değeri 2019 yılının Temmuz ayı itibariyle 4.8 milyar dolara yükseldi.

Stablecoin işlemlerinin ortalamam hacminin ise 2019’un Ocak ayı ile Temmuz ayı arasında aylık ortalama 13.5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

ECB’nin token’laştırılmış fonlar olarak saptadığı stablecoin türü ise toplam stablecoin hacminin yüzde 97’sini oluşturuyor. Yani bu tür stablecoin en çok kullanılan tür konumunda. Token’laştırılmış fon yönetimine dayanan stablecoin projelerinin sayısı da toplam 54 olan proje sayısına kıyasla en büyük paya sahip.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner