Yükleniyor...

Arjantin Vatandaşları Bitcoin’e (BTC) Geçiş Yapıyor

Arjantin'deki ekonomik çalkantı vatandaşlara zarar vermeye devam ettikçe, insanlar Bitcoin’i (BTC) daha çok tercih etmeye başladı.

arjantin vatandaşları bitcoin btc kullanımına yöneldi

Arjantin’deki ekonomik çalkantı vatandaşlara zarar vermeye devam ettikçe, insanlar Bitcoin’i (BTC) daha çok tercih etmeye başladı. Enflasyonla mücadele eden ülkede son 2 yılda Bitcoin kullanımında ciddi bir artış var. Son veriler, Arjantinlilerin lider kripto para birimi alımlarını sürekli olarak artırdığını ortaya koydu.

Arjantinliler, kripto para birimi analiz şirketi Arcane Research tarafından sağlanan yeni verilerin de anlattığı gibi Bitcoin satın almak için giderek daha fazla peso harcıyorlar. Daha spesifik olarak, 2018’in başlangıcından bu yana LocalBitcoins’teki haftalık hacim yerel para biriminde yüzde 1,000’den fazla arttı. Şirketin yaptığı araştırmalara göre satın alınan BTC miktarı 2018’e nazaran 10 kat daha fazla. Aynı dönemde, pezonun değerinin önemli ölçüde azaldığını belirtmek gerekir. Örneğin ABD doları ile karşılaştırıldığında peso yaklaşık yüzde 70 oranında düşüş yaşadı. Doğal olarak, bu, Arjantinlilerin BTC satın almak için daha fazlasını harcamak zorunda oldukları anlamına geliyor.

peso bitcoin

Hizmetlerini Genişlettiler

Artan ilgi ile başa çıkmak için, en popüler kripto para borsalarından ikisi bölgedeki hizmetlerini genişletti. Şubat ayında Huobi, Arjantin şubesi için Bitcoin ve Tether (USDT) için bir fiat geçidi ekledi.

Arjantin ekonomisinin COVID-19 pandemisinin yol açtığı durumla beraber daha çok acı içerisine düştüğü söylenebilir. Güncel verilere bakıldığı zaman ülkenin 65 milyar dolarlık bir dış borcu var. Bununla beraber Arjantin pesosu da değer kaybetmeye devam ediyor. Bu haftanın başlarında, ülkenin Ekonomi Bakanı Martin Guzman ülkenin sanal temerrüt durumunda olduğunu açıkladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner