Yükleniyor...

Ark Coin Nedir? Ark Coin Yorum ve Geleceği 2022

Bu yazımızda Ark coin nedir, kripto para birimi Ark nedir, Ark coin nasıl satın alınır gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

ark

Bu yazımızda Ark coin nedir, kripto para birimi Ark nedir, Ark coin nasıl satın alınır gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız. Ark coin yorum ve geleceği hakkında detaylar…

Ark.io, farklı blok zincirlerini tek bir ağda birbirine bağlayarak ve geliştiriciler ve işletmeler için teknolojinin toplu olarak benimsenmesini kolaylaştırarak bütün bir web oluşturmayı amaçlayan özel bir platformdur.

Ark Coin Nedir?

Ark, karmaşık teknolojinin oluşturduğu blok zinciri alanına girmenin önündeki engelleri kaldırmayı ve teknolojinin dünya çapında benimsenmesini hızlandırmayı hedefliyor. Ark bunu, ARK Core kodu içinde oluşturulan birden fazla blok zincirinin birbirine bağlanabileceği veya kolayca ölçeklenebilir ve esnek bir ağ üzerinde bağımsız olarak çalışabileceği bir ekosistemle başarmak istiyor.

Ark, ağı çalıştırmaktan 51 delegenin sorumlu olduğu Delegated-Proof-Of-Stake – DPoS kullanılarak merkezi değildir. Bu delegeler blok ödülleriyle ödüllendirilir. Delegeler (genellikle) bu ödülleri Ark Cüzdanında bu delegeye oy vermek için tokenlerini kullanan ARK Token sahipleriyle paylaşırlar.

SmartBridge

Platformun bir amacı, ARK’nın SmartBridge teknolojisini kullanarak ekosistemdeki birçok farklı blok zincirinin birlikte çalışabilirliğini artırmaktır. Bu SmartBridge, onaylanmış köprülü blok zincirler arasında iletişime izin verir. Bu, platformun, birleşik ve bağlantılı bir ekosistem oluşturmak için Bitcoin ve Ethereum gibi çeşitli blok zinciri ekosistemlerini birleştirmek için bir aracı olarak işlev görebileceği anlamına gelir. ARK’nın SmartBridge’i, gerçekleştirebileceği görevler için verileri eleyen kodlanmış dinleyici düğümlerini kullanarak blok zincirleri arasında iletişim kurar. ARK’nın çeşitli blok zincirleri arasında aracı olabilmesi için, birlikte çalışabilirliği sağlamak için bu blok zincirlerine küçük bir kod parçasının eklenmesi gerekir.

Farklı bir blok zinciri aracılığıyla bir blok zincirinde bir olayı tetiklemek için, kişinin önce bu blok zincirinin SmartBridge uyumlu olup olmadığını kontrol etmesi gerekir. Eğer öyleyse, kişi ARK cüzdanı aracılığıyla uyumlu blok zincirine bir SmartBridge işlemi gerçekleştirebilir.

Örneğin; Eles, ETH cüzdanına 5 ARK göndermek isterse, bu işlem, arka uç para birimlerini değiş tokuş etme yeteneğine sahip kodlanmış bir dinleyici gerektirir, yani Coinbase, Binance vb. Eles, 5 ARK’sını ETH’sine gönderdiğinde cüzdan, kodlanmış dinleyici bu işlemi bir değişim işlevi olarak görür. Kodlanmış dinleyici, Eles’in işleminin bir dönüştürme gerektirdiğini görecek ve ardından arka uç para birimi dönüştürme işlevini kullanarak 5 ARK’yı eşdeğer ETH tokenlerine dönüştürecektir. Kodlanmış dinleyici daha sonra ETH işlemini Eles’in cüzdanına giderken yeniden yayınlayacaktır.

ark 1

Kodlanmış Dinleyici

Kodlanmış dinleyici, SmartBridge işlemlerini dinlemek için bir merkez işlevi gören bir nodedir. Bu nodeler, ağa yardım etmek isteyen herkes tarafından kurulabilir. Şifreli dinleyiciler, SmartBridge kullanarak blok zincirler arasında veri iletmek veya para birimi dönüştürmelerine yardımcı olmak gibi görevleri gerçekleştirebilir. Bu hizmetler karşılığında, kodlanmış dinleyici nodeleri küçük bir işlem ücreti alır.

Delegated Proof of Stake

ARK, temsil edilen bir hisse kanıtı (DPoS) konsensüs algoritması kullanır. Bu DPoS modelinde, DPoS modelinde yerleşik bir oylama mekanizması tarafından seçilen 51 aktif dövme delegesi (diğer bir deyişle sahte nodeler) vardır. Bu sahtecilik delegeleri, ARK’yı taklit edebilir ve hizmetlerini sunmanın karşılığında işlem ücretlerini tahsil edebilir.

ARK Delegeleri ve Delege Oylaması

Bir sahte node olmak isteyen çekirdek ARK blok zincirini çalıştıran herhangi bir node, önce hesabını ağa kaydettirmelidir. Kayıt işlemi için delege hesabı başına 25 ARK ücret ödenmesi gerekmektedir. Bir nodenin sahte node olması için oy vermek, delege oyu başına 1 ARK ücret gerektirir. Her cüzdanın oy ağırlığı, oy alan tüm delegeler arasında eşit olarak bölünecektir, örneğin:

Ramazan, cüzdanını kullanarak D1’e (1. Delege) oy verirse, D1, Ramazan’ın cüzdanının oylama ağırlığının %100’ünü alacaktır. Ramazan, D2 gibi ek bir delege için oy vermeye karar verirse, Ramazan’ın cüzdanının tüm oy ağırlığı iki delege arasında eşit olarak bölünür. Bu durumda, D1 ve D2, Ramazan’ın oylama ağırlığının %50’sini alacaktır. Ramazan üçüncü bir delegeye, örneğin D3’e oy vermeyi seçerse, yine Ramazan’ın cüzdanının toplam oy ağırlığı üç delege arasında eşit olarak bölünür. Böylece, D1, D2 ve D3’ün tümü %33.333’lük bir oy ağırlığı alacaktır. En yüksek oyu alan 51 sahte delege blok oluşturmaya hak kazanacak.

Ark Coin Yorum ve Geleceği 2022

ARK, bugün kripto para birimi ve blok zinciri alanındaki çok önemli sorunlardan birini, birlikte çalışabilirliği çözmeye çalışıyor. Halka açık blok zincirleri ve bunlara karşılık gelen tokenler, normalde internetin bir sonraki dönemi olarak lanse edilir. Durumun böyle olmasını engelleyen bir yön, blok zincirlerin kendi aralarında bir değişim değeri iletebilme yeteneğidir. ARK’nın SmartBridge teknolojisini kullanması, daha birbirine bağlı bir blok zinciri ekosisteminin elde edilmesinde önemli bir adım olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner