Yükleniyor...

Arkham Intelligence Nedir?

Arkham Intelligence, kripto piyasası faaliyetinin arkasındaki gerçek dünya varlıkları ve bireyler hakkında bilgi sağlayan bir istihbarat platformu oluşturan erken aşamadaki bir girişimdir.

arkham intelligence

Arkham Intelligence, kripto piyasası faaliyetinin arkasındaki gerçek dünya varlıkları ve bireyler hakkında bilgi sağlayan bir istihbarat platformu oluşturan erken aşamadaki bir girişimdir.

Arkham Intelligence, Polygon için kullanıcılara zincirindeki cüzdanları izleme ve tanımlama imkanı veren destek eklediğini geçtiğimiz haftalarda duyurdu. Bu, Arkham’ın ilk çeyrekte yapacağı Ethereum’un yanı sıra destek ekleyeceği ikinci zincir olmuş oldu. Arkham, Disney, Starbucks ve Stripe ile olan ortaklıkları ve geniş kullanıcı tabanı nedeniyle ikinci entegrasyonu için Polygon’u seçtiğini söyledi.

Arkham Intelligence Nasıl Çalışır?

Arkham Intelligence, kullanıcıların blockchain adreslerini incelemesine, bir işlemin her iki tarafını da incelemesine, fon hareketlerini izlemesine ve karşı taraf bağlantılarını araştırmasına olanak tanıyan nispeten yeni bir platforma ev sahipliği yapıyor. Kullanıcı arayüzü, verileri varlığa göre sıralar ve rakiplerinin çoğunun verileri düzenleme yöntemi olan şeyleri belirteçlere göre sıralamanın aksine, fon akışını bu şekilde izler.

Şirket, 12 milyon dolarlık finansmanı kapatmış ve beta sürümünden çıkıp 2023’ün sonuna kadar halka açılmayı planlamıştır. Arkham’ın kurucularından Miguel Morel, “Şeffaf olmasına rağmen, bu işlemlerin arkasındaki kişilerin kimler olduğunu, paralarıyla ne yaptıklarını gerçekten anlamak çok zor” dedi.

Arkham Ne İşe Yarar?

Arkham kullanıcıları, varlıklar arasındaki ilişkiyi gerçek zamanlı olarak görebilir ve ikisi arasındaki ilişkileri takip edebilir.

Örneğin, büyük bir fonun bir token üzerinde hareket ettiğini, pozisyonunu artırdığını veya tasfiye ettiğini varsayalım. Kullanıcılar ne olduğunu ve fonların nereye aktığını görebileceklerdir. Morel, “Bir kripto para birimi kullanıcısı olarak riskinizi her zaman yönetmelisiniz” diyor ve ekliyor, “Ve neye yatırım yaptığınızı, neyin ticaretini yaptığınızı ve neyin spekülasyonunu yaptığınızı anlamalısınız.”

Arkham’ın panoları, adresler arasındaki ilişkilerin ayrıntılı bir şekilde filtrelenmesine ve izlenmesine izin verir, böylece kullanıcılar madeni paraların nereye gittiğini görebilir.

Örneğin, Arkham aracılığıyla, Euler Finance protokolünü kullanan varlığın, Kuzey Kore’nin Lazarus Group tarafından kontrol edilen cüzdanlara yapılan para yatırma işlemleri de dahil olmak üzere fonlar arasında nasıl hareket ettiğini görmek mümkündür.

Arkham Intelligence şu anda özel beta aşamasındadır. Halihazırda kullanıcı olarak medya, kripto borsaları, hedge fonları ve diğer finansal kurumlara sahiptir. FTX’in çöküşü sırasında, lansmanından kısa bir süre önce/sonra, şirketin feshedilmiş borsadaki tuhaf fon akışını özetleyen ve açıklamaya yardımcı olan Twitter ileti dizileri nedeniyle önemli miktarda söylenti kazandı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner