Yükleniyor...

Asya’da Kripto Para Endüstrisi Zor Günler Geçiriyor

Şu anda Asya'da kripto para endüstrisi pek de iç açıcı sayılmaz.

south korea

Şu anda Asya’da kripto para endüstrisi pek de iç açıcı sayılmaz. BitMEX Japonya -Japonya Ödeme Hizmetleri Yasası uyarınca- yeni değiştirilen kripto düzenlemeleri nedeniyle operasyonlarını kapatırken, Güney Kore’nin kripto para cüzdanı Bitberry ise “blockchain endüstrisinin belirsizliği” nedeniyle feshedildi.

Singapur’un kripto para ödeme sağlayıcısı CoinPip de, ülke Şubat ayı başlarında AML (kara para aklama karşıtı) politikalarına girince kapatıldı. 

Yakın tarihli bir podcast’te Güney Kore ICON Vakfı’ndan Min Kim, yasanın Mart ayında yürürlüğe girmesinin ardından ülkedeki kripto para endüstrisinin durumunu konuştu. Kim, ülkedeki kripto para borsalarına mali otoriteler tarafından henüz kesin bir yön verilmediğini belirtti ve bunun alanda çok fazla karışıklığa yol açtığını söyledi. 

“Güney Kore’de diğer tüm ülkelerde olduğu gibi, kripto para birimleri konusunda çok fazla kafa karışıklığı var. Ancak kripto para birimlerinin yasallaştırılmasıyla birlikte kuralların çoğu, özellikle KYC (Müşterini Tanı) ve tüketici koruması gibi konularda olacak.”

Min ayrıca kripto para ve vergi sorunlarından da bahsetti. Güney Koreli kripto cüzdan sağlayıcısı Childly tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmada, dünya çapındaki 5.750 kripto para kullanıcısının %66’ısının, kripto para birimlerinin vergilendirilmesini istedikleri belirtildi. Anket ilginç bir şekilde; kripto para topluluğunun beklenenden daha fazla vergilendirmeyi memnuniyetle karşıladığını gösterdi.

Kim ayrıca kripto para birimleri ile ilgili, Güney Kore’deki yeni düzenlemeler konusundaki düşüncelerini paylaşarak, hükümetten yana bir görüş belirtti. Kim, kripto para endüstrisi için iyi olacak net düzenlemeler geleceğini; bu net yolların ortaya konmasıyla yeni projelerin Güney Kore dışına çıkmasının engelleneceğini bildirdi. Kim şunları da sözlerine ekledi;

“Bunları Güney Kore içinde daha verimli bir şekilde yapabiliriz. Sanırım gelecekte kripto para projelerine yatırım yapacak daha fazla yasal fon yaratıldığını göreceğiz. Güney Kore bekleme sürecinde; ilerde daha fazla proje ve girişimci devreye girecektir.”

Şu anda Güney Kore, daha yerel yönetmelikler formüle edilip uygulanıncaya kadar FATF gibi organlar tarafından oluşturulan düzenlemelere bağlı kalmaktadır. Sonuç olarak OKEx ve Upbit gibi borsaları ve 2019’da da Monero, Dash, Zcash, Bittude ve PIVX  gibi kripto para birimlerine izin verdi. Diğer borsaların da listeye girip girmeceği Güney Kore’ye bağlı olacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner