Yükleniyor...

Avrupa Birliği, Dijital Euro Konusunda İstekli

Avrupa Birliği'nin (AB) yayımladığı bildiriye göre, 2024 seçimleri öncesinde dijital euro konusuna öncelik verilecek.

Avrupa Birligi Dijital Euro Konusunda Istekli

Avrupa Birliği’nin (AB) yayımladığı bildiriye göre, 2024 seçimleri öncesinde dijital euro konusuna öncelik verilecek.

Blockchain teknolojisi, küresel ekonomi açısından yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Kripto paraların yoğun ilgi görmesi ve kullanışlı yapısı dikkatlerden kaçmadı. Her ne kadar kripto endüstrisi çalkantılı süreçlerden geçse de benimsenme oranlarında artış yaşanıyor. Küresel çapta yayılan blockchain ve kripto paralar, birçok ülkeyi de harekete geçirdi. Singapur, Güney Kore, ABD gibi ülkeler teknolojinin içerisinde yer almak için yoğun mesai harcıyor. Diğer tarafta Avrupa Birliği, dijital euro için daha hızlı adımlar atmaya başladı.

Avrupa Birliği, 2024 Yılına Dijital Euro ile Girmek İstiyor

Avrupa Birliği (AB), gelecek seçimlerden önce yasal süreçlere yoğunlaştı. Avrupa Parlamentosu, 2024‘teki seçimlerden önce önceliklerini ana hatlarıyla belirlediler. Ortak bir anlaşma imzalayan bürokratlar, 164 yasalık bir listeyi ortaya çıkardılar. Bu liste, seçimlerden önce yoğunlaşılması gereken gelişmeleri kapsıyor.

164 yasalık bu listenin içerisinde, dijital euro konusuna da yer verildi. Avrupa Komisyonu, yakın zamanda bir dijital euro için mevzuat geliştirme sözünde bulundu. Komisyon içerisinden bir sözcü, 2023 yılının ikinci çeyreğinde bir teklif vermeyi planladıklarını söyledi.

AB‘den geçen bu öncelik listesi, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için yasama önceliği kararı verdi. Ayrıca bu listede, kripto endüstrisini de etkileyen kara para aklama konusuna yer verildi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner